Zatyczki do uszu nie tylko do spania. Zastosowanie, rodzaje i właściwości zatyczek do uszu

2021-08-18 12:49

Zatyczki do uszu stosował już Odyseusz, jednak na dobre zadomowiły się w naszej rzeczywistości dopiero w XX wieku. W wielu sytuacjach zatyczki do uszu są nieocenione – pozwalają spokojnie przespać noc i pracować w warunkach, które nie sprzyjają skupieniu uwagi, sprawdzają się również podczas pływania czy w podróży. Jakie są rodzaje zatyczek do uszu, które z nich wybrać, w jaki sposób stosować i jak często zmieniać?

zatyczki do uszu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kto wymyślił zatyczki do uszu?
  2. Zatyczki do uszu – kiedy mogą się przydać?
  3. Rodzaje zatyczek do uszu
  4. Jak dopasować rozmiar zatyczek do uszu?
  5. Jak dbać o zatyczki do uszu?
Zapalenie ucha środkowego

Kto wymyślił zatyczki do uszu?

Zatyczki do uszu znane były już w starożytności, kiedy to – podobnie jak homerowski Odyseusz – ci, którzy chcieli chronić uszy przed natarczywym dźwiękiem, zatykali je woskiem pszczelim. W czasach nam bliższych ludzie próbowali chronić się przed hałasem na różne sposoby – tworząc tzw. „antyfony” z metalu, drewna, a następnie z kauczuku, filcu, czy tkaniny nasączonej parafiną.

Te zatyczki, które stosujemy współcześnie, zawdzięczamy Ślązakowi, Maximilianowi Negwerowi, który, zainspirowany Odyseją, wyprodukował pierwsze szeroko dostępne zatyczki do uszu. Wyprodukowane były z wosku i pojawiły się na rynku w 1908r.

Można je było kupić w aptekach i domach towarowych, a opakowanie zawierające sześć par zatyczek kosztowało jedną złotą markę (w przeliczeniu ok. 25 zł). Produkt ten na szeroką skalę był używany przez żołnierzy podczas I wojny światowej jako ochrona przed szkodliwym hałasem wystrzałów.

Polecany artykuł:

Jak starzeje się słuch?

Zatyczki do uszu – kiedy mogą się przydać?

Obecnie po zatyczki do uszu sięgamy w bardzo różnych sytuacjach, ale przyczyna ich użycia zawsze jest taka sama – to potrzeba ochrony przed nadmiernym hałasem, z powodu którego trudno jest funkcjonować. Wiele osób używa zatyczek do uszu nocą, zwłaszcza, kiedy partner chrapie, albo gdy odgłosy zza okna czy ściany nie pozwalają spokojnie spać.

Niektórzy stosują zatyczki do uszu do pływania, chroniąc w ten sposób kanał słuchowy przed chlorowaną wodą z basenu, inni używają ich podczas lotu samolotem czy jadąc motorem. Zatyczki do uszu to również częste wyposażenie zawodowych muzyków.

Warto jednak wiedzieć, że o ile idea jest zawsze taka sama, to same zatyczki do uszu mogą się między sobą różnić w zależności od przeznaczenia, przede wszystkim od tego, jak skutecznie mają zabezpieczać kanał słuchowy i tłumić dźwięki.

Jednak żadne zatyczki nie zablokują całkowicie przewodzenia dźwięku – odgłosy z otoczenia docierają do nas bowiem nie tylko za pośrednictwem kanału słuchowego, ale również przez wibracje dźwiękowe odbierane przez kości czaszki (tzw. przewodnictwo kostne).

Rodzaje zatyczek do uszu

Zatyczki do uszu dzieli się w zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane, a także tego, komu i do jakich celów mają posłużyć. W sprzedaży są zarówno modele jednorazowe (do takich zaliczane są np. stopery do uszu z pianki lub wosku), jak i zatyczki wielorazowe – wykonane z silikonu, które można myć po każdym użyciu.

Najczęściej spotykane są zatyczki wykonane z:

  • wosku z dodatkiem parafiny, bawełny i wazeliny – po rozgrzaniu w dłoniach stają się elastyczne i można je dowolnie formować, nadając im pożądany kształt i wielkość.
  • pianki poliuretanowej (wstępnie uformowane w kształt litery T), które po wyjęciu z opakowania rozprężają się, dopasowując do kanału słuchowego użytkownika.
  • miękkiego silikonu (uformowane)
  • termoelastycznego silikonu (można je dowolnie formować)

Zatyczki do uszu można kupić bez problemu w każdej aptece i w sklepach internetowych. W aptekach stacjonarnych wybór zazwyczaj jest ograniczony do modeli wykonanych z pianki lub z wosku, które samodzielnie można formować, nadając im dowolny kształt. Dużo większy wybór znajdziemy w sklepach internetowych, gdzie można dobrać zatyczki do uszu w zależności od celu, do jakiego chcemy ich użyć.

Jakie zatyczki do uszu wybrać? Jednorazowe zatyczki sprawdzą się wtedy, gdy używamy ich sporadycznie. Po wielorazowe warto sięgnąć wówczas, kiedy ochrona przed hałasem potrzebna jest na co dzień – chcemy lepiej spać, łatwiej się skupić, czy chronić słuch np. podczas jazdy na motorze.

W takiej sytuacji najlepiej kierować się przeznaczeniem zatyczek, gdyż różnią się one wielkością, sposobem wykonania czy funkcjami, a niektóre z nich to produkty profesjonalne, dające konkretne korzyści ściśle określonym użytkownikom.

Najpopularniejsze rodzaje zatyczek do uszu:

  • zatyczki do uszu do spania – zwykle wykonane są z silikonu i uformowane w kształt podobny do tego, jaki mają douszne słuchawki. Wielorazowe zatyczki tego typu wyposażone są w otwór wentylacyjny i system filtrów, co zapobiega poceniu się wnętrza kanału słuchowego i nadmiernej produkcji woskowiny – uszy w nocy nie zatykają się woskowiną.
  • zatyczki do uszu do pływania – mają charakterystyczny, trójkątny kształt „drzewka”, co zapobiega przedostawaniu się wody do ucha podczas kąpieli w basenie, ale też tłumi basenowy hałas. Są polecane m.in. osobom, które mają skłonność do zapalenia ucha lub po prostu chcą chronić uszy przed wodą.
  • zatyczki do uszu do samolotu – zwykle są wykonane z miękkiego silikonu, a kształt stożka z wydłużonymi bokami pozwala zmniejszyć ciśnienie w uszach odczuwalne podczas startu i lądowania, a także wyeliminować towarzyszące temu uczucie zatkanych uszu. Sprawdzają się również podczas lotów międzykontynentalnych lub nocnych, gdyż jak wszystkie zatyczki, redukują hałas z otoczenia.
  • wkładki wyciszające ułatwiające skupienie. Redukują hałas z otoczenia o 25 decybeli, co pozwala się skoncentrować, a jednocześnie słyszeć głośniejsze dźwięki, np. dzwoniący telefon. Ten typ zatyczek zazwyczaj dostępny jest w różnych rozmiarach (S, M i L), które dobiera się do wielkości kanału słuchowego.
  • zatyczki do uszu dla muzyków. Są wyposażone w specjalne filtry selektywnie pochłaniające dźwięki – ich producenci zapewniają, że zatyczki tego typu chronią uszy przed nadmiernym hałasem, pozwalając jednocześnie zachować doskonałą jakość muzyki. Mogą również posłużyć osobom, które lubią chodzić na koncerty, ale przeszkadza im zbytni hałas.
  • zatyczki do uszu motocyklowe. Przeznaczone dla osób jeżdżących motorem – redukują szum wiatru (którego głośność dochodzi nawet do 98 decybeli) i pozwalają wyeliminować wywołane nim zmęczenie. Chronią słuch, a przy tym nie blokują innych odgłosów z otoczenia, takich jak np. dźwięki motoru, nie dają też poczucia izolacji.

Jak dopasować rozmiar zatyczek do uszu?

Wybór zatyczek do uszu nie wydaje się skomplikowany, jednak warto pamiętać o tym, że oprócz ich rodzaju należy również zwrócić uwagę na ich wielkość. O ile bowiem zatyczki jednorazowe można samodzielnie indywidualnie dopasować do kanału słuchowego, o tyle wielorazowe zazwyczaj nie są termoformowalne, lecz występują w kilku rozmiarach (S,M, L).

To ważne – u każdego człowieka kanał słuchowy ma inne rozmiary, a źle dopasowane zatyczki zwyczajnie nie spełnią swojej roli: zbyt szerokie będą sprawiać dyskomfort i słabo tłumić hałas, zbyt wąskie z kolei będą nieszczelne i również będą przepuszczać dźwięk.

Jak dbać o zatyczki do uszu?

By zatyczki do uszu dobrze spełniały swoją rolę i służyły jak najdłużej, należy o nie właściwie dbać. Jak sama nazwa wskazuje, jednorazowe zatyczki trzeba wyrzucić po jednym użyciu. Wielorazowe zatyczki do uszu trzeba zaś czyścić w sposób określony przez producenta – sposób ich oczyszczania zależy od rodzaju tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

Zazwyczaj wystarczy je myć po każdym użyciu letnią wodą z mydłem lub dedykowanym płynem czyszczącym i delikatnie osuszać, a gdy nie są używane, powinny być przechowywane w etui dołączonym do zestawu przy zakupie.

Rozwiąż test i sprawdź, czy możesz mieć niedobór witaminy D
Pytanie 1 z 9
1. Czy odczuwasz ciągłe zmęczenie?
witamina D