Zasiłek opiekuńczy dla rodzica na chore dziecko. Kiedy ZUS pokrywa koszty opieki?

2013-04-29 14:33

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje ci, jeśli twoje dziecko poważnie zachorowało lub leży w szpitalu, a ty musisz sprawować nad nim opiekę. O ile pracujesz i jesteś ubezpieczony, to ZUS zapłaci za te dni zwolnienia z pracy, które poświęciłeś na opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica na chore dziecko. Kiedy ZUS pokrywa koszty opieki?
Autor: Fot. Materiały prasowe

Spis treści

  1. Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy dla rodzica na chore dziecko?
  2. Kto może uzyskać zasiłek opiekuńczy na dziecko?
  3. Z zasiłku w tym samym czasie może skorzystać tylko jedno z rodziców
  4. Dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku na chore dziecko
  5. Zasiłek na dziecko, które zachorowało za granicą

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy dla rodzica na chore dziecko?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje wtedy, gdy konieczność osobistego sprawowania opieki matki czy ojca przypada na czas pobytu dziecka w szpitalu, a konieczność ta została potwierdzona zaświadczeniem lekarskim. Decyzję o konieczności opieki nad dzieckiem podejmuje zawsze lekarz leczący dziecko, który bierze pod uwagę stan jego zdrowia przy uzasadnieniu wydania orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy któregoś z rodziców.

Kto może uzyskać zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, kiedy chore dziecko nie ma więcej niż 14 lat. Starsze dzieci są uznawane za członków rodziny i nie przysługuje im już taki rodzaj opieki. Należy zauważyć, że długość okresu zasiłkowego w przypadku chorych dzieci nie zależy od rodzaju schorzenia, czy stwierdzonej niepełnosprawności dzieci. Celem zasiłku opiekuńczego nie jest stworzenie specjalnych możliwości opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, a składka na ubezpieczenie chorobowe, z którego finansowany jest zasiłek opiekuńczy nie została różnicowana w żaden sposób i jest opłacana w takiej samej wysokości przez wszystkich ubezpieczonych, stąd również zakres ochrony ubezpieczeniowej gwarantowanej poszczególnym osobom nie powinien się różnić.

Z zasiłku w tym samym czasie może skorzystać tylko jedno z rodziców

Prawo do zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, o ile obydwoje podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, ale zasiłek wypłaca się tylko jednemu z nich, temu które wystąpi z wnioskiem w tym zakresie. Zasiłek opiekuńczy nie może jednak przysługiwać równocześnie obydwojgu rodziców, gdyż przyznanie go jednemu wyklucza prawo drugiego.

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica dziecka przebywającego w szpitalu przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym lub do momentu, w którym w opiekę nad dzieckiem może zacząć sprawować inny członek rodziny.

Dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku na chore dziecko

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko należy przygotować odpowiednie oświadczenie dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na specjalnie przygotowanym do tego druku o sygnaturze ZUS Z-15.

Zasiłek na dziecko, które zachorowało za granicą

W przypadku kiedy dziecko zachorowało za granicą i leczenie odbywa się poza granicami kraju również można ubiegać się o zasiłek. Konieczne jest wtedy dostarczenie druku ZUS Z-15 oraz zaświadczenia zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza (zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza), z datą wystawienia i podpisem oraz określające początkową i końcową datę niezdolności rodzica do pracy. Zaświadczenie nie musi być tłumaczone na język polski, jeśli zostało wystawione na terytorium UE, w którymś z państw członkowskich EFTA oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej, a także państw-stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 Nr 77 poz. 512 ze zm.)