Opieka nad starszą osobą – co kupić, aby pomóc starszej osobie w utrzymaniu higieny?

Materiał sponsorowany

Niedołężność i coraz większy brak samodzielności to dla osoby starszej duży problem. Zwłaszcza, jeśli dotąd była – na miarę swojego wieku – sprawna i aktywna. Szczególnie kłopotliwe i wstydliwe jest utrzymanie codziennej higieny. Jak pomóc osobie starszej w tym zadaniu? Co kupić, aby ułatwić jej mycie się i dbanie o czystość?

Postępujący, naturalny proces niedołężności, a tym bardziej niespodziewana choroba starszej osoby może oznaczać nie tylko problemy z poruszaniem się i wychodzeniem na dwór. Kłopotliwe staje się również wykonywanie codziennych czynności: ugotowanie zupy, uprasowanie bluzki czy umycie się pod prysznicem.

Ta ostatnia kwestia, czyli dbałość o higienę jest niezwykle ważna, bo stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Brak troski o czystość ciała może zakończyć się odparzeniami, zapaleniami i innymi dolegliwościami skórnymi. Szczególnie dotyczy to osób, które mają problemy z nietrzymaniem moczu.

Zapalenie skóry spowodowane nietrzymaniem moczu

Skórę w starszym wieku jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Powodem jest brak odpowiedniego nawilżenia, elastyczności, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i naturalnej bariery ochronnej, jaką jest warstwa lipidowa. To sprawia, że u osób cierpiących na nietrzymanie moczu pod wpływem długotrwałego kontaktu ze znajdującymi się w nim drażniącymi substancjami, powstają bolesne podrażnienia skóry. Niezwykle ważną rolą opiekuna w tym przypadku jest pomoc podopiecznemu w utrzymaniu higieny, tak by nie doszło do odparzeń czy zapalenia skóry.

Zapalenie skóry spowodowane nietrzymaniem moczu to poważny problem, któremu od lat starają się zaradzić producenci środków higienicznych i preparatów leczniczych. Warto skorzystać ze specjalistycznych produktów, które charakteryzują się skutecznością i łatwością użycia. Oto przydatna lista zakupów.

Zakupy dla osoby starszej – majtki chłonne 

Aby nie dopuścić do powstania odparzeń u osób starszych cierpiących na nietrzymanie moczu, należy zredukowanie do minimum kontakt skóry z drażniącymi substancjami wchodzącymi w skład moczu. Jest to możliwe dzięki stosowaniu specjalnych wkładek w formie podpasek lub jednorazowych majtek chłonnych, np. TENA Pants, które są przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Wypróbuj
Majtki Tena Pants

Autor: TENA - materiały prasowe

TENA Pants to sposób na utrzymanie suchej i świeżej skóry. Technologia zastosowana w majtkach chłonnych odciąga płyn od powierzchni ciała i wiąże go we wkładzie znajdującym się wewnątrz. Majtki TENA Pants redukują nieprzyjemny zapach i są przewiewne, co znacząco zmniejsza ryzyko powstania odparzeń.

Wygodne produkty do mycia

Sucha skóra to jednak nie wszystko. Problem, jakim jest nietrzymanie moczu wymaga od osoby starszej wyjątkowej dbałości o higienę ciała. Oznacza to regularne podmywanie się i oczyszczanie skóry okolic intymnych. Ponieważ dla osoby niedołężnej może to być trudne, opiekun powinien zadbać o wyposażenie podopiecznego w produkty ułatwiające mycie, np. chusteczki nawilżane dla dorosłych, które można wykorzystać po każdej wizycie w toalecie. Sprawdzą się również w sytuacjach, gdy skorzystanie z prysznica nie jest możliwe.

Wypróbuj
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

TENA Wet Wipes to wytrzymałe chusteczki jednorazowe przeznaczone do oczyszczania okolic krocza. Duży rozmiar sprawia, że są wygodne i praktyczne w użyciu. Nie wysuszają skóry (nie zawierają alkoholu) i zapewniają utrzymanie prawidłowego pH. Pozostawiają skórę czystą i usuwają nieprzyjemny zapach.

Produkty do ochrony skóry seniora

Tak, jak skóra małego dziecka, także i skóra starszej osoby wymaga specjalnej ochrony, zwłaszcza gdy jest poddawana szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych (np. działaniu moczu). Dlatego profilaktycznie warto smarować skórę ukrytą pod majtkami chłonnymi preparatami, które poprawią jej kondycję i zmniejszą ryzyko powstania odparzeń.

Wypróbuj
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

Na liście zakupów dla opiekuna osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu powinien znaleźć się krem z gliceryną TENA Barrier Cream, który chroni ciało przed powstaniem podrażnień. W skład preparatu wchodzą łagodzące składniki, takie jak gliceryna oraz olej canola i witamina E.

Na istniejące już odparzenia, wysypkę i zapalenia skory sprawdzi się TENA Zinc Cream. To krem, który doskonale leczy zmiany wywołane kontaktem z moczem dzięki zawartości tlenku cynku działającym osuszająco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyseptycznie.

Warto wiedzieć

Objawy zapalenia skóry u osób z nietrzymaniem moczu

Początkowe oznaki takiego stanu to świąd i pieczenie. Po pewnym czasie opiekun starszej osoby może zauważyć na jej okolicach intymnych charakterystyczną czerwoną wysypkę, świadczącą o zapaleniu skóry. Następnym objawem są czerwone plamy odparzeniowe, które – niewłaściwie pielęgnowane mogą przerodzić się w nadżerki i bolesne rany. Zainfekowanie takich zmian może prowadzić do groźnego zakażenia. 

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE