Początak ciąży i umowa o pracę a zwolnienie lekarskie [Porada eksperta]

Przemysław Gogojewicz

Jestem w 1. miesiącu ciąży. Umowę o pracę mam od grudnia do końca kwietnia. Czy mogę iść na zwolnienie przy końcu trwania umowy na czas ciąży, czy muszę mieć tę umowę przedłużoną, aby pójść na zwolnienie? Czy takie zwolnienie zakończy mi się z końcem trwania umowy?

Problem ten rozwiązuje art. 177 par. 3 kodeksu pracy. Zgodnie z nim, umowa o pracę zawarta na czas określony/na czas wykonania określonej pracy/na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W mojej ocenie tak właśnie powinno nastąpić.

Paragrafu 3. nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Zawarty w art. 177 § 1 k.p. zakaz wypowiedzenia (i rozwiązania) przez pracodawcę umowy o pracę z pracownicą w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego nie oznacza, że wypowiedzenie nie skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę. Jest to wypowiedzenie niezgodne z prawem, a jego skutki określa art. 45 § 1 k.p. Wówczas należy niezwłocznie udać się do sądu pracy.

Jeśli sąd równocześnie orzeka o przywróceniu do pracy i wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy, to zasądzenie tego wynagrodzenia może nastąpić tylko pod warunkiem podjęcia pracy, a w przypadku pracowników szczególnie chronionych w wysokości wynagrodzenia za pracę, jakie pracownik otrzymałby w okresie od rozwiązania umowy o pracę do dnia wyroku. Jeżeli sąd orzeka o wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy już po prawomocnym przywróceniu do pracy (na przykład wskutek odrębnego dochodzenia tych roszczeń) przesłanką uwzględnienia powództwa o takie wynagrodzenie jest stwierdzenie podjęcia pracy w wyniku prawomocnego przywrócenia do pracy, a ściślej mówiąc, zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy (art. 48 § 1 k.p.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE