Pielęgnacja skóry u seniora - jakie problemy skórne występują u osób starszych?

Materiał sponsorowany

Skóra wraz z wiekiem robi się coraz słabsza, cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia. Podobnie jak cały organizm człowieka, wymaga wówczas lepszej ochrony i troskliwszej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęstszymi problemami skórnymi u osób starszych.  

Wraz z wiekiem starzeje się każda komórka naszego ciała, także skóra, która przez lata była pierwszą barierą chroniącą organizm przez wpływem czynników zewnętrznych. Im starsza, tym słabsza, cieńsza i bardziej wrażliwa. Dlaczego tak się dzieje?

Skóra z biegiem lat traci umiejętność regeneracji, a jej funkcje, np. produkcja łoju czy zachowywanie odpowiedniego nawilżenia, zostają zaburzone. Te zmiany powodują, że staje się wrażliwsza i bardziej podatne na uszkodzenia oraz podrażnienia. To dlatego osoby po 70. roku życia częściej skarżą się na kłopoty skórne. Zwłaszcza, jeśli cierpią na dodatkowe dolegliwości zwiększające ryzyko podrażnień – np. nietrzymanie moczu czy problemy z poruszaniem się. Oto najczęstsze problemy skórne seniorów oraz sposoby radzenia sobie z nimi. 

Nadmierne przesuszenie skóry

Pod wpływem zmian hormonalnych, m.in. niedoboru hormonów płciowych (estrogenów u kobiet i androgenów u mężczyzn), zmniejsza się grubość tkanki podskórnej. Mniejsza jest też liczba gruczołów łojowych, co wiążę się z obniżeniem poziomu lipidów, które tworzyły na zdrowej i młodej skórze warstwę ochronną – tzw. płaszcz hydrolipidowy.

To wszystko sprawia, że skóra staje się przesuszona (słabszy płaszcz hydrolipidowy oznacza szybszą utratę wody) i jednocześnie pozbawiona ochrony przed bakteriami, promieniami słonecznymi, działaniem substancji drażniących, np. moczu czy innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego wymaga szczególnej troski i pielęgnacji.

Warto wiedzieć
TENA Barrier Cream

Autor: TENA - materiały prasowe

Sposobem na poprawę kondycji skóry i zapobieganie pojawieniu się podrażnień jest stosowanie specjalnych preparatów, które tworzą dodatkową osłonę, np. TENA Barrier Cream - krem ochronny z gliceryną. Jest on szczególnie przydatny dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu, których okolice intymne narażone są na drażniące działanie jego składników. TENA Barrier Cream zawiera glicerynę, olej canola oraz witaminę E, które łagodzą zamiany i zastępują naturalny filtr ochronny zabezpieczający ciało przed podrażnieniami.

Odleżyny

Osoby starsze, które z powodu choroby leżą w łóżku lub poruszają się na wózku narażone są na powstawanie odleżyn. Odleżyny to zmiany wywołane stałym i długotrwałym uciskiem skóry w miejscach stykających się z materacem. Powoduje to uszkodzenie naczyń krwionośnych, a tym samym miejscowe niedotlenienie i niedożywienie skóry. Pierwsze etapy powstawania odleżyny to zaczerwienienie i otarcia skóry, następnie - pęcherz i nadżerka. Zaniedbana rana może się powiększać, co zwiększa ryzyko infekcji i prowadzi do powstania martwicy.

Aby zapobiec powstawaniu odleżyn, chory powinien regularnie zmieniać pozycję ciała (opiekunowie muszą przekręcać go na boki), konieczne jest oklepywanie, które pobudzi mikrokrążenie skóry oraz stosowanie specjalnych materacy przeciwodleżynowych. Bardzo istotną sprawą jest też łagodzenie pierwszych sygnałów zwiastujących odleżyny i ich leczenie.

Warto wiedzieć
TENA Zinc Cream

Autor: TENA - materiały prasowe

Na pierwsze objawy odleżyn warto stosować kremy wspomagające regeneracje skóry, np. preparaty z cynkiem, który ma działanie wysuszające i przeciwzapalne. Takim produktem jest TENA Zinc Cream, który doskonale sprawdza się w regeneracji otarć i podrażnień skóry wywołanych długotrwałym leżeniem oraz zapobiega stanom zapalnym skóry.

Zapalenie skóry i odparzenia

To głównie problem osób otyłych oraz cierpiących na nietrzymanie moczu. U tych pierwszych odparzenia tworzą się w fałdach skóry pod wpływem potu. Na skutek drażniących substancji i braku dostępu powietrza powstają bolesne otarcia i rany, które trudno się goją. W przypadku osób z nietrzymaniem, odparzenia i stany zapalne skóry występują w miejscach, gdzie jest ona narażona na jego drażniące działanie, czyli w okolicach intymnych. Sprzyja temu chodzenie w wilgotnej bieliźnie i niedostateczna higiena ciała.

Unikanie odparzeń polega na regularnym oczyszczaniu newralgicznych miejsc z potu lub moczu oraz pielęgnowanie ich specjalnymi preparatami. Bezpieczne mycie zapewniają różnego rodzaju płyny myjące oraz nawilżane chusteczki dla dorosłych, np. TENA Wet Wipes. Są one większe od tych przeznaczonych dla niemowląt, bardziej wytrzymałe i nasączone substancjami łagodzącymi i pielęgnującymi ciało starszych osób.

Istotną profilaktyką odparzeń u osób cierpiących na nietrzymanie moczu jest stosowanie specjalistycznych produktów, które odprowadzają wilgoć od skóry i ograniczają jej kontakt z moczem. Opiekunowie osób z problemem nietrzymania moczu powinni zaopatrzyć podopiecznych w majtki chłonne w przypadku osób chodzących (np. TENA Pants) oraz pieluchomajtki z regulowanymi rzepami - dla osób leżących (np. TENA Slip). Pozwolą osobie starszej na normalną aktywność, która często jest warunkiem dobrego samopoczucia i woli walki z chorobą lub niedołężnością.

Warto wiedzieć
Majtki Tena Pants

Autor: TENA - materiały prasowe

Technologia zastosowana w majtkach chłonnych TENA Pants ProSkin sprawia, że specjalnie zaprojektowany wkład szybko wciąga wilgoć i wiąże ją z dala od skóry. TENA Pants wykonane są z oddychających materiałów, które w dotyku przypominają tkaninę. Redukują nieprzyjemny zapach i są przewiewne, co znacząco zmniejsza ryzyko powstania podrażnień. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę, nie krępują więc ruchów i są niemal niewyczuwalne pod ubraniem, co jest niezwykle istotne dla osób aktywnych, borykających się z problemem NTM.

Dla osób leżących z problemem nietrzymania moczu przeznaczone są pieluchomajtki TENA Slip. To uniwersalny produkt o otwartej konstrukcji z regulowanymi rzepami umożliwiającymi idealne dopasowanie oraz łatwą zmianę w pozycji leżącej. Szybkochłonny wkład błyskawicznie wiąże wewnątrz nawet duże ilości moczu, nie dopuszczając do powstania odleżyn. Rzepy można wielokrotnie zapinać i odpinać, aby uzyskać idealne dopasowanie.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE