Opiekujesz się starszym rodzicem? Oto najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać 

Materiał sponsorowany

Konieczność zajmowania się starszą osobą, zwłaszcza gdy spada na nas niespodziewanie, jest trudnym doświadczeniem. W natłoku nowych obowiązków, między kolejnymi wizytami w przychodni i aptece, łatwo zapomnieć o istotnych kwestiach. Co jest najważniejsze w opiece nad starszym rodzicem?

Zapewnienie opieki starszym osobom to zadanie nasze - ich dzieci, wnuków lub młodszych krewnych. Nagłą choroba czy po prostu brak samodzielności wynikający z wieku i niedołężności oznacza, że musimy podjąć się nowych zadań i włączyć w swój plan dnia opiekę nad rodzicem czy dziadkiem. Czasem może oznaczać to wizyty w jego mieszkaniu, przygotowanie posiłków czy pomoc w umyciu się, niekiedy – konieczność wzięcia seniora do siebie.

Nowa rzeczywistość, jaką jest sprawowanie opieki nad starszą osobą, nie jest łatwa: wymaga czasu, poświęcenia, nieraz rezygnacji z własnych przyjemności. Nadmiar obowiązków może przytłaczać, powodować konflikty w rodzinie, może również sprawiać, że sami będziemy potrzebować pomocy w wypełnianiu codziennych obowiązków.  

Aby przejść przez ten czas w miarę bezboleśnie, warto ustalić priorytety, które pozwolą nam właściwie zadbać o bliską osobę, warto też poszukać prostych rozwiązań, które ułatwią nam to zadanie. 

Poznaj dobrze problem

Zapewnienie odpowiedniej opieki jest możliwe tylko wtedy, gdy wiemy, z jakimi problemami zdrowotnymi zmaga się nasz podopieczny. Jeśli jest to choroba, warto wypytać lekarza o wszystkie szczegóły z nią związane, a także o to, jak w prawidłowy sposób pomóc chorej osobie.

Trudniej jest, gdy nasz rodzic czy dziadek nie cierpi z powodu konkretnego schorzenia, lecz po prostu jest coraz starszy, a przez to coraz mniej sprawny. Wówczas należy samodzielnie rozpoznać, z czym sobie nie radzi i ustalić wspólnie, jakiej pomocy wymaga: może ma kłopoty z pamięcią, poruszaniem się lub cierpi na typowe dla tego wieku nietrzymaniem moczu?

Czasem rozwiązaniem są częstsze odwiedziny, kupno telefonu komórkowego, który będzie przypominał np. o wzięciu lekarstw itd. Niekiedy - zaproponowanie rodzicowi korzystania z jednorazowych majtek, które ułatwią mu codzienne funkcjonowanie. Takie produkty pozwalają osobie starszej na zachowanie higieny, a jednocześnie ułatwiają opiekunowi dbanie o czystość i kondycję skóry seniora. Dają też seniorowi poczucie samodzielności i pozwalają na większą aktywność, eliminując uczucie wykluczenia, które jest częstym problemem osób starszych.   

Nowe sposoby, pomocne akcesoria

Opieka nad starszą osobą może odbywać się zdalnie, jeśli nasz podopieczny jest jeszcze w miarę sprawny. Wtedy wystarczy, że odwiedzimy go raz dziennie, zrobimy zakupy, posprzątamy, pomożemy mu wejść pod prysznic. Jeśli jednak rodzic ma poważniejsze problemy zdrowotne, wówczas musimy wprowadzić nowe zasady dotyczące jego codziennego funkcjonowania.

Najważniejsze jest zadbanie o to, aby przyjmował zapisane mu leki. Warto skorzystać ze specjalnych pojemniczków na pastylki, które mają przegródki dzielące je na dni tygodnia czy pory dnia. Takie pudełka ułatwiają choremu regularne przyjmowanie leków, a opiekunowi – kontrolę nad tym procesem. Można też zostawić osobie starszej rozpiskę, na której znajdzie pomocne wskazówki dotyczące łykania tabletek lub wpisać alarmy do jej telefonu komórkowego.

Ważna jest również higiena osobista osoby starszej. Dbanie o czystość może być utrudnione z powodu mniejszej sprawności (starsze osoby nie są np. w stanie wejść samodzielnie do wanny), może też być kłopotliwe z powodu dolegliwości, np. nietrzymania moczu. Brak higieny może skutkować problemami skórnymi: odparzeniami i zapaleniem skóry.

Dlatego tak ważne jest, aby osoba starsza mogła regularnie wykonywać zabiegi higieniczne. W tym celu trzeba przeorganizować przestrzeń mieszkalną, np. wymienić wannę na brodzik, a jeśli to niemożliwe - zaproponować podopiecznemu kupno akcesoriów ułatwiających codzienną higienę. Mogą to być chusteczki nawilżane dla dorosłych, które zastępują wodę i mydło w sytuacji, gdy tradycyjne mycie nie jest możliwe. TENA Wet Wipes są wytrzymałe i doskonale nadają się do utrzymania czystości okolic intymnych.

Warto wiedzieć
Stopnie odleżyn, czyli jak nie dopuścić do martwicy tkanek?

Autor: TENA - materiały prasowe

TENA Wet Wipes to wytrzymałe chusteczki jednorazowe przeznaczone do oczyszczania okolic krocza. Duży rozmiar sprawia, że są wygodne i praktyczne w użyciu. Nie wysuszają skóry (nie zawierają alkoholu) i zapewniają utrzymanie prawidłowego pH. Pozostawiają skórę czystą i usuwają nieprzyjemny zapach.

Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa

Niepełnosprawność i choroba to dla osoby starszej taki sam problem, jak dla jej opiekuna. Starsi ludzie czują się zawstydzeni swoimi dolegliwościami, sfrustrowani bezradnością, niezadowoleni z powodu konieczności zmiany stylu życia. Dla takich ludzi ważne jest poczucie bezpieczeństwa, stworzenie wrażenia, że nadal kontrolują swoje życie, mimo choroby czy problemów z wykonywaniem codziennych czynności.

Dlatego warto przekonać osoby z problemem NTM do stosowania specjalistycznych produktów, które zapewnią ochronę przed skutkami nietrzymania moczu, a w konsekwencji przywrócą osobie starszej pewność siebie, ułatwią codzienne aktywności i zapobiegną wykluczeniu ze społeczeństwa. Takim rozwiązaniem są majtki chłonne (np. TENA Pants ProSkin), które zapewniają uczucie suchości, zabezpieczenie przed przeciekaniem i neutralizację nieprzyjemnego zapachu. Zapobiegają też powstawaniu wielu dolegliwości, jak np. odparzeń wywołanych kontaktem skóry z moczem. Warto zaproponować takie rozwiązania rodzicowi, aby poprawić jego jakość życia, a sobie ułatwić opiekę.

Warto wiedzieć
Majtki Tena Pants

Autor: TENA - materiały prasowe

TENA Pants to sposób na utrzymanie suchej i świeżej skóry dla osób aktywnych (chodzących) z problemem nietrzymania moczu. Technologia zastosowana w majtkach chłonnych odciąga płyn od powierzchni ciała i wiąże go we wkładzie znajdującym się wewnątrz. Majtki TENA Pants redukują nieprzyjemny zapach i są przewiewne, co znacząco zmniejsza ryzyko powstania odparzeń.

Dla osób leżących z problemem NTM przeznaczone są pieluchomajtki TENA Slip o otwartej konstrukcji z regulowanymi rzepami umożliwiającymi idealne dopasowanie oraz łatwą zmianę produktu w pozycji leżącej. Szybkochłonny wkład błyskawicznie wiąże wewnątrz nawet duże ilości moczu, dając uczucie suchości. Rzepy można wielokrotnie zapinać i odpinać, aby uzyskać idealne dopasowanie.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE