Odszkodowanie za wypadek w szpitalu [Porada eksperta]

Podczas pobytu w szpitalu uległem wypadkowi, złamałem nogę. Czy mogę pozwać szpital na terenie którego miałem wypadek? Czy mogę domagać się jakiegoś odszkodowania?

TAK. Jeżeli na terenie szpitala doszło do wypadku medycznego, z winy podmiotu medycznego, pacjent ma prawo pozwać szpital o odszkodowanie. Aby uzyskać odszkodowanie, należy zgromadzić wszystkie niezbędne materiały dowodowe:

a) Oględziny z miejsca wypadku (zdjęcia);

b) Świadków zdarzenia;

c) Uzyskać całą dokumentację medyczną z leczenia skutków wypadku;

d) Gromadzić wszystkie wypisy ze szpitali, rehabilitacji, zaświadczenia lekarskie, faktury za zakup leków, rachunki za dojazdy do lekarzy i na rehabilitację itd.

W celu uzyskania odszkodowania piszemy do szpitala odpowiednie pismo, w którym opisujemy, co się dokładnie stało, jak wyglądał wypadek i jakie są jego skutki. Należy napisać jakiej kwoty osoba poszkodowania się domaga. Szpitale posiadają ubezpieczenia OC, na którego podstawie można wypłacić poszkodowanemu kwotę stosowną do żądania wynikającego z zadośćuczynienia. W takim wypadku jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania będzie skierowanie sprawy do sądu. Aby uzyskać odszkodowanie, należy udowodnić winę szpitala. Jeżeli podłoga była śliska, to wina jest ewidentna - szpital ma obowiązek utrzymywać bezpieczne warunki w swoich budynkach. Sposobem na udowodnienie powyższego będą przede wszystkim wyjaśnienia oraz zeznania świadków, którzy widzieli albo byli w pobliżu miejsca wypadku.

Podstawa prawna: Ustawa kodeks cywilny ( Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE