Odszkodowanie za błędną diagnozę sprzed lat [Porada eksperta]

2013-09-30 12:39

Dzień dobry, u mojej żony w wieku 16 lat stwierdzono epilepsję. Przez 4 lata leczona była w związku z ta chorobą. Jednak w wieku 20 lat lekarz stwierdził u żony Zespół Wydłużonego QT. Jest to bardzo poważna choroba serca, skutkująca bezpośrednim zagrożeniem życia. Czy w związku z powyższym można domagać się drogą sądową odszkodowania?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie należy najpierw rozważyć możliwości podejmowania leczenia w związku z epilepsją i jej skutki. Czasami istnieją wypadki, w których mamy do czynienia z wieloma chorobami jednocześnie, czasami jednakże jedne choroby przekształcają się w inne, po pewnym czasie leczenia. Jeszcze inną możliwością są błędy leczenia, błędna diagnoza warunkująca powstanie kolejnej choroby.

Te wszystkie okoliczności należy przede wszystkim zbadać, zanim podejmie się decyzję o wstąpieniu na drogę sadową z żądaniem odszkodowania. Warto w tym celu posiłkować się opiniami biegłych w danej dziedziny wiedzy medycznej, oraz wyniki tych opinii przedłożyć adwokatowi czy radcy prawnemu, który daną sprawę będzie prowadził.

Warto nadmienić, że Zespół długiego QT – inaczej grupa nieprawidłowości elektrokardiograficznych, związanych z wydłużeniem odstępu QT może być wrodzone (wrodzone zespoły długiego QT) lub, częściej nabyte, związane z przyjmowaniem określonych leków.

Tym samym należy się zastanowić, czy zespół jest wadą wrodzoną, czy następstwem zażywania niewłaściwych leków, bądź też jest wynikiem działań ubocznych właściwych leków na inną chorobę.

Podstawa prawna: Ustawa kodeks cywilny ( Dz. U. z 1964 Nr 93 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta