Nieudana operacja plastyczna - brak dokumentacji medycznej [Porada eksperta]

Bardzo proszę o rade co mam zrobić w sprawie nieudanej operacji plastycznej. Nie posiadam żadnej dokumentacji z zabiegu, nawet wypisu ze szpitala po pobycie jednodniowym. Nie posiadam rachunku, zupełnie nic. Po liposukcji podbródka okazało się, że mam przyszytą skórę do mięśnia. Lekarz poprawiał już to jeden raz, ale bezskutecznie. Nie chcę już cierpieć, ale uważam, że ten lekarz jest niebezpieczny i nie powinien robić podobnych zabiegów. Co gorsza pieniądze płacone nie trafiają do kasy fiskalnej. Byłam świadkiem kiedy pacjenci płacili, a rachunku nie otrzymywali. Zapłaciłam 9 tys złotych. Łatwo policzyć o ile urząd skarbowy został oszukany. Nie wiem co mam zrobić w obecnej sytuacji.. Od czego zacząć?

W tej sprawie powinna istnieć dokumentacja medyczna. Istnieje obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej pacjenta, nawet w sytuacji jednodniowego pobytu w jednostce zdrowia.

Co zawiera dokumentacja medyczna?

Dokumentacja medyczna powinna zawierać co najmniej oznaczenia pozwalające na ustalenie tożsamości pacjenta: nazwisko i imię (imiona), datę urodzenia, oznaczenie płci, adres miejsca zamieszkania, numer PESEL, oznaczenie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych ze wskazaniem komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych; opis stanu zdrowia pacjenta lub udzielonych mu świadczeń zdrowotnych; datę sporządzenia.

Jak ubiegać się o dokumentację?

Dokumentacja medyczna może zostać udostępniona na życzenie pacjenta do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych; poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii; poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.

Co, jeśli nie ma dokumentacji medycznej?

Sprawę braków dokumentacji należy niezwłocznie zgłosić na policję czy w prokuraturze celem wyjaśnienia całej sprawy.

Podstawa prawna: Ustawa o policji (Dz. U. z 2007r., Nr 43, poz. 277 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE