Lekarz MEDYCYNY PODRÓŻY - przed wyjazdem w tropiki udaj się do lekarza

2011-05-16 16:33

Lekarza medycyny podróży powinny odwiedzić osoby, które planują wyjazd na wakacje w tropikach. Specjalista medycyny podróży z certyfikowanej poradni doradzi, jakie szczepienia powinniśmy otrzymać przed wyjazdem i jakie leki wziąć na urlop, by zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi. Sprawdź, gdzie w Polsce znajdują się poradnie medycyny podróży.

Lekarz MEDYCYNY PODRÓŻY - przed wyjazdem w tropiki udaj się do lekarza
Autor: thinkstockphotos.com Lekarz MEDYCYNY PODRÓŻY - przed wyjazdem w tropiki udaj się do lekarza

Spis treści

  1. Lekarz medycyny podróży - jak się przygotować do wizyty?

Lekarz medycyny podróży podpowie, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed podróżą do miejsc o gorącym klimacie, krajów rozwijających się oraz w tereny o niskim poziomie higieny jest nadal za mała. To u lekarza medycyny podróży uzyskamy kompletne, aktualne informacje dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, sytuacji epidemiologicznej w danym kraju oraz poradnictwa dla osób z chorobami przewlekłymi, utrudniającymi podróżowanie. Specjalista medycyny podróży podpowie także, co zapakować do apteczki podróżnej.

Lekarz medycyny podróży - jak się przygotować do wizyty?

Przed wizytą w poradni należy przygotować informacje, dzięki którym lekarzowi będzie bardzo łatwo przygotować pacjenta do wyjazdu:- kraj, który jest celem podróży - termin wyjazdu - jak będzie wyglądał wypoczynek w egzotycznym kraju (czy np. będzie to tylko spędzanie czasu w hotelu, nad morzem i zwiedzanie muzeów, czy będą to wycieczki wysokogórskie, nurkowanie, zwiedzanie jaskiń, polowania na zwierzęta) - ostatnio przebyte choroby lub schorzenia przewlekłe - lista leków przyjmowanych na stałe - przebyte wcześniej szczepienia ochronne - stosowane w przeszłości leki przeciwmalaryczne - alergie - ciąża lub planowane karmienie piersią podczas podróży

- W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo podróżnych, jak również bezpieczeństwo epidemiologiczne Polaków, postanowiliśmy stworzyć i wdrożyć standardy dla poprawy warunków zdrowotnych i ochrony życia osób podróżujących oraz podnieść poziom i dostępność usług w zakresie poradnictwa medycznego, rekomendowania szczepień ochronnych oraz realizacji profilaktyki chorób zakaźnych zagrażających podróżnym – mówi dr n. med. Andrzej Kotłowski, kierownik Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.Informacje, jak przygotować się do wyjazdu, uzyskasz od specjalisty medycyny podróży. Najlepiej odwiedź certyfikowaną poradnię specjalistyczną. Dzięki projektowi Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży, prowadzonemu przy wsparciu GIS i WHO, w całej Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt takich ośrodków.Idea Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży zakłada stworzenie sieci certyfikowanych poradni, w których można uzyskać kompletne, aktualne informacje dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, sytuacji epidemiologicznej w danym kraju oraz poradnictwa dla osób z chorobami przewlekłymi, utrudniającymi podróżowanie. Certyfikat, ważny przez 5 lat, wydawany jest przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Warunkiem jego uzyskania przez lekarzy danej placówki jest ukończenie cyklu specjalistycznych szkoleń, zakończonych egzaminem oraz spełnienie określonych warunków techniczno-organizacyjnych przez aplikującą placówkę medyczną. W maju Towarzystwo zakończyło drugi cykl certyfikacji. Obecnie w ramach projektu przeszkolonych jest już ponad 150 lekarzy w całej Polsce.Z konsultacji medycznej dotyczącej szczepień i innych form zapobiegania chorobom w podróży najlepiej skorzystać ok. 6-8 tygodni przed wyjazdem, jednak z porad specjalistów warto skorzystać nawet przed wycieczką typu „last-minute”. Lista poradni, w których można zdobyć specjalistyczną poradę, znajduje się na stronie Centrum Informacji Medycyny Podróży .