Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie szpitalne? [Porada eksperta]

2014-03-04 11:10

W 2003 roku w wyniku operacji ginekologicznej zostałam zakażona gronkowcem złocistym w powłokach brzusznych. Szpital ten już nie istnieje. W wyniku zakażenia, problemy zdrowotne utrzymywały się do chwili obecnej. W latach 2003-2004 przeszłam 2 operacje przepukliny brzusznej w odstępach pół roku. Przy drugiej operacji zdecydowano o wszczepieniu siatki przepuklinowej. Sytuację opanowano na około 2 lata. Przez ponad 4 lata miałam otwartą przetokę z wyciekiem ropnym. Leczono mnie głównie antybiotykami - bez efektu. Nikt z lekarzy, których odwiedzałam regularnie nie zdecydował się na inne działania w zakresie leczenia. Sama szukałam jakiegoś środka, który mógłby mi pomóc. Przechodziłam gehennę. Zaliczyłam 2 cykle komory hiperbarycznej, leczenie fagami. Kosztów leczenia i cierpienia nikt nie jest w stanie obliczyć. 4 lutego tego roku, przy znacznym pogorszeniu się stanu mojego zdrowia, lekarka podjęła się drastycznej operacji usunięcia siatki, która była tak zainfekowana, że było bezpośrednie zagrożenie mojego życia. Teraz dochodzę do siebie, ale nie ma gwarancji, że bakterie w ilości 3 szczepów nie odezwą się w krótkim czasie. Ponadto mam uszkodzony pęcherz moczowy i powłoki brzuszne, których właściwie  już nie ma. To skutkować będzie kolejną przepukliną. Czy mam szansę na odszkodowanie? Kogo powinnam pozwać? Czy takie sprawy są płatne? Co powinnam z tym zrobić? Utrzymuję się z niskiej renty.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Szanowna Pani, od 1 stycznia 2012 roku, działając na podstawie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.), funkcjonują Wojewódzkie Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Wniosek do Komisji może złożyć każdy pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy. Wnioski można składać tylko w przypadkach, gdy do zdarzenia doszło po 1 stycznia 2012 roku. Osoby, które zostały poszkodowane wcześniej mogą dochodzić odszkodowania na dotychczasowych zasadach, czyli np. na drodze cywilnej.

Z uwagi na fakt iż od 2003 roku nastąpił ciąg zdarzeń i trudno oscylować w przypuszczeniach, które z nich stanowiło błąd natury medycznej, sprawę należy zbadać wnikliwie. Proponuję, aby zasięgnąć opinii w tej spawie u przedstawiciela Komisji.

Wniosek do Komisji można złożyć w ciągu jednego roku od dnia, w którym osoba składająca wniosek dowiedziała się o powstaniu szkody (zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia) bądź od dnia śmierci pacjenta. Termin złożenia wniosku nie może być jednak dłuższy niż 3 lata od dnia zdarzenia, które było powodem powstania szkody lub śmierci pacjenta.

W Pani przypadku mogło dojść do przedawnienia roszczenia. Warto jednak skompletować całą dokumentację i odwiedzić Wojewódzką Komisję Orzekającą o zdarzeniach medycznych. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach Urzędu Wojewódzkiego. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.),

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta