Internetowe Konto Pacjenta - jak założyć, aplikacja, dla dziecka

2020-01-13 14:45

Internetowe Konto Pacjenta - co powinieneś wiedzieć o nim? 19 marca 2018 roku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - bezpłatnej aplikacji internetowej, która umożliwi nam dostęp do informacji o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych jak i prywatnych. Obecnie Internetowe Konto Pacjenta można już założyć i korzystać z niego z powodzeniem.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - jak założyć
  2. Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - dla dziecka
  3. Internetowe Konto Pacjenta - korzyści
  4. Internetowe Konto Pacjenta - e-recepta
  5. Internetowe Konto Pacjenta - e-skierowania
  6. Internetowe Konto Pacjenta - e-zwolnienie

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest bezpłatną stroną internetową, dzięki której każdy ma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych oraz prywatnych.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - jak założyć

Internetowe Konto Pacjenta zakłada się w bardzo prosty sposób - ściślej mówiąc należy zalogować się na pacjent.gov.pl poprzez profil zaufany lub bank. Internetowe Konto Pacjenta obsługują banki: Millenium, T-Mobile usługi bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank Pekao (z Żuberkiem), mBank, ING, Envelo, Alior Bank. Do profilu można zalogować się także przez e-dowód.

Założenie Internetowego Konta Pacjenta daje szereg możliwości - można otrzymywać receptę SMS-em lub na adres e-mail, można wykupić leki w różnych aptekach bez utraty refundacji, można udostępnić bliskim informacje o swoich lekach i stanie zdrowia. 

Dzięki IKP mamy także wgląd do dokumentacji medycznej dzieci do 18. roku życia. 

Ogromną zaletą jest możliwość otrzymania kolejnej e-recepty bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem).

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - dla dziecka

Internetowe Konto Pacjenta dzieci mają założone przy rodzicach. Dzieci do 18. roku życia są podpięte pod konta rodziców. W prawym górnym rogu po zalogowaniu można przełączyć się na konto dziecka.

UWAGA! Nie wszystkie dane są zaktualizowane - stan na 13.01.2020.

Internetowe Konto Pacjenta - korzyści

Internetowe Konto Pacjenta jest powiązane ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP), systemem e-recept oraz e-zwolnień. Już wkrótce zostanie także wdrożony projekt e-skierowanie. 

Internetowe Konto Pacjenta - e-recepta

E-recepty weszły w życie 8 stycznia 2020 roku. Lekarz może od tego czasu wystawiać jedynie elektroniczną receptę. Osoby posiadające aplikację Internetowego Konta Pacjenta mają możliwość wyboru formy recepty. Są to opcje:

      • wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu, 
      • e-mail z załączonym plikiem PDF z informacją o e-recepcie.

Ogromną zaletą e-recepty jest możliwość zakupu leków w rożnych aptekach bez utraty refundacji. Dodatkowo pacjenci mogą bez wizyty w przychodni otrzymać receptę po ustaleniu z lekarzem konieczności cyklicznego wypisywania recept.

Rodzice mogą sprawdzić historię przepisanych lekarstw dla dzieci oraz ich dawkowanie w aplikacji Internetowym Koncie Pacjenta.

Internetowe Konto Pacjenta - e-skierowania

E-skierowanie dostępne jest w aplikacji IKP. Nie trzeba dostarczać go tak jak standardowego dokumentu w terminie 14 dni od daty wypisania. Przy rejestracji, zarówno osobistej, jak i telefonicznej wystarczy, że pacjent poda PESEL oraz 4-cyfrowy kod.

Internetowe Konto Pacjenta - e-zwolnienie

E-zwolnienia wystawiane są od 1 grudnia 2018 roku. Lekarze oraz asystenci medyczni mają obowiązek wystawiania tylko elektronicznych zwolnień, co dla pacjenta jest korzystne - nie musi dostarczać do miejsca pracy zwolnienia w formie papierowej - jest ono widoczne dla pracodawcy od razu po wystawieniu.