ERGONOMIA stanowiska PRACY nieobecna w polskich biurach

2008-11-17 4:51

Jedynie 1 proc. stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni ergonomicznych, a ponad połowa zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. Takie wyniki przynosi kolejna edycja badań Ergotest.

ERGONOMIA stanowiska PRACY nieobecna w polskich biurach
Autor: thinkstockphotos.com Ergonomiczne stanowisko pracy zapewnia wygodę i nie powoduje bólu pleców.

Spis treści

  1. Jak bezpiecznie i zdrowo pracować?

Stanowiska niespełniające wymogów ergonomii to 55 proc. całości, a spełniające te wymogi częściowo to 44 proc. Dodatkowo ponad 30 proc. stanowisk pracy to stanowiska niewydzielone, gdzie odległość od następnego stanowiska pracy jest mniejsza niż 80 cm. – Pracodawcy nie zapewniają pracownikom wystarczającej przestrzeni, niewłaściwie umieszczane są też monitory – komentuje wyniki Zbigniew Jóźwiak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Pocieszający jest jedynie wzrost zainteresowania ergonomią stanowiska pracy. – Świadczy o tym ponad dwukrotny wzrost liczby respodentów badania – z niecałych 7 tys. w roku 2007, do ponad 18 tys. w edycji tegorocznej – mówi Joanna Kamińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).

Jak bezpiecznie i zdrowo pracować?

Ergonomia pracy - jest bardzo źle

Możliwość regulacji wysokości posiada jedynie 66 proc. krzeseł (w roku 2007 – 82 proc.), a tylko 15 proc. wyposażone jest w regulowane podłokietniki. Prawie połowa monitorów (45 proc.) znajduje się w niebezpiecznej dla wzroku odległości od oczu. Większość respondentów pracuje na monitorach ciekłokrytalicznych (LCD). - Jednak nie wszystkie z nich spełniają odpowiednie warunki, np. nowe monitory Samsunga wydzielają więcej promieniowania niż tradycyjne kineskopowe - przestrzega Zbigniew Jóźwiak. Aż w 83 proc. przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo – są one zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce. Wyniki badań Ergotest pokazują, że zgłaszane dolegliwości mają bezpośredni związek z organizacją miejsca pracy. Przy stanowiskach w pełni ergonomicznych pracuje jedynie 0,5 proc. ankietowanych kobiet, co stanowi o wiele gorszy rezultat niż w zeszłym roku, kiedy takie warunki pracy deklarowało 2 proc. kobiet. Dla mężczyzn ta wartość pozostała niezmieniona i wyniosła 2 proc.

Lekceważenie ergonomii stanowiska pracy odbije się na zdrowiu

Ogranizacja miejsca pracy może powodować liczne zagrożenia dla zdrowia pracowników. 89 proc. z nich odczuwa bóle pleców i karku, a 87 proc. bóle oczu. Wśród pokutujących od lat dolegliwości dominują również: zaburzenia ostrości widzenia (78 proc. ankietowanych), bóle nadgarstków (63 proc.) oraz bóle ramion i łokci (56 proc.).– Wielogodzinna praca przed monitorem obciąża szczególnie narząd wzroku oraz układ mięśniowo–szkieletowy – wyjaśnia dr n. med. Patrycja Krawczyk–Szulc z sieci centrów medycznych Lux Med. – Praca z komputerem to także wielogodzinne przebywanie w wymuszonej siedzącej pozycji ciała. Ergotest.pl wskazuje na istnienie i aktualność problemu nadmiernego obciążenia układu ruchu podczas pracy siedzącej, jaką jest praca biurowa – dodaje Krawczyk–Szulc.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Oświetlenie: w pomieszczeniu powinien być dostęp do światła naturalnego

  • okno powinno znajdować się z boku monitora, a nie za nim lub przed nim

Monitor: powinien być nowszej generacji (LCD), a tradycyjne monitory (CRT) muszą zawierać filtry przeciw promieniowaniu

  • umieszczony powinien być centralnie, lekko poniżej linii wzroku na odległość wyciągniętej ręki

Klawiatura: monitor, klawiatura i pracująca osoba powinny znajdować się w linii prostej, tak aby praca przy komputerze nie wymuszała skrętu tułowia

  • klawiatura musi być umieszczona na poziomie łokcia lub nieco poniżej
  • nadgarstki mają być oparte na podkładce
  • powinna być regularnie i prawidłowo czyszczona (badania wykazały, że na 100 cm kw. znajduje się ok. 2390 drobnoustrojów)

Krzesło i podnóżek: krzesło powinno posiadać możliwość regulacji siedziska, oparcia oraz podłokietników (tak żeby ułożyć na nich przedramiona)

  • powinno być obrotowe oraz posiadać 5 punktów podparcia
  • pod biurkiem powinna być możliwość ustawienia podnóżka