Diagnostyka i leczenie - wszystko w jednym miejscu

2015-04-21 18:15

Dzięki wsparciu unijnych funduszy publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej mogą oferować pacjentom kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Diagnostyka i leczenie - wszystko w jednym miejscu
Autor: Thinkstockphotos.com

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz programy regionalne (RPO) stawiają nacisk na profilaktykę. Dzięki dofinansowaniom i wsparciu współpracy między wysokospecjalistycznymi ośrodkami a lekarzami  podstawowej opieki zdrowotnej i szpitalami ogólnymi, pacjent może otrzymać niezbędną pomoc w jednym miejscu.

Beneficjentami tych dotacji mogą być m.in. publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej posiadające kontrakt z NFZ lub Ministerstwem Zdrowia, pracodawcy, organizacje pozarządowe oraz samorządy lokalne. Z projektów RPO skorzystać mają mieszkańcy danego województwa w wieku aktywności zawodowej, w szczególności osoby powyżej 50. roku życia, bo to one na ogół kwalifikują się do objęcia programami profilaktycznymi i rehabilitacyjnymi.

Z dotacji z Funduszy Europejskich na lata 2007 – 2013 skorzystało Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. Szpital przy wsparciu środków europejskich rozbudował znacznie swoją część diagnostyczna oraz gabinety lekarskie. Kupiono także nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

– Leczymy osoby dotknięte chorobą onkologiczną. Jest naszym marzeniem i celem, by w jednym miejscu, w jednym szpitalu pacjent mógł otrzymać całą potrzebną pomoc do tego, by mógł wrócić do zdrowia albo kompleksową usługę w zakresie profilaktyki – mówi dr Irena Czech, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Centrum Onkologii.  Dzięki wsparciu unijnych funduszy kupiliśmy między innymi sprzęt radiologiczny, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny. Są to bardzo kosztowne aparaty. Nabyliśmy również bardzo nowoczesny aparat do zdjęć rentgenowskich, aparat do badania USG i mammograf cyfrowy, a także sprzęt do badan endoskopowych – wideokolonoskopy i wideogastroskopy wraz z całym oprzyrządowaniem, które jest niezbędne do wykonywania badań endoskopowych – wylicza dr Czech.

Koszt projektu to blisko 12,5 mln zł, z czego ponad 9 mln zł pochodziło z funduszy europejskich. Zysk z realizacji projektu jest ogromny. Przede wszystkim korzyści odnieśli pacjenci, poprawiła się bowiem dostępność do wysokospecjalistycznych usług medycznych. W szpitalu rozwinęła sie profilaktyka onkologiczna i zwiększyła wykrywalność stanów przednowotworowych. Oczekiwanie na większość badań skróciło się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni.

Tu ogranicza nas kontrakt z NFZ, bo z badan mogłoby korzystać znacznie więcej chorych, niż korzysta w tej chwili – wyjaśnia dr Czech. Wprowadzona została kompleksowa usługa w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Gdy nie mieliśmy tych aparatów, pacjent otrzymywał skierowanie na rezonans i musiał znaleźć sobie miejsce, w którym mógłby się zarejestrować i oczekiwać na badanie. Często w poszukiwanie była zaangażowana cała rodzina, bo to zadanie bardzo kłopotliwe dla chorego. A dzisiaj wszystko, co potrzebne, mamy w jednym budynku. To niesłychanie ważne, bo u nas leczą się pacjenci z całego województwa i z województw ościennych – mówi dr Czech.

To ci się przyda

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, zajrzyj na stronę internetową: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Informacji bezpłatnie udzielają także specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Polecany artykuł:

Starzejmy się w dobrym zdrowiu

Polecany artykuł:

Innowacje w rehabilitacji
Fundusze UE
Autor: materiały prasowe
Będą pieniądze z Unii na profilaktykę
Autor: fot. materiały prasowe
Będą pieniądze z Unii na profilaktykę
Autor: fot. materiały prasowe
Partnerzy