Aparat ortodontyczny a praca w policji [Porada eksperta]

2015-02-11 10:28

Mam pytanie dotyczące rejonowej komisji lekarskiej, która bada kandydatów do służby w policji. Czy aparat na zębach może sprawić, że otrzymam decyzję negatywną od stomatologa będącego w komisji?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Aparat nazębny nie powinien stanowić przeszkody do pracy w policji.

Kwestia estetyki jest mocno artykułowana w ostatnim czasie, jednakże aparat sam w sobie nie został powołany w Załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2014 r. (poz. 1898) - Wykaz chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby, na podstawie którego jest wydawane orzeczenie o stanie zdrowia, o zdolności lub niezdolności kandydata do służby w policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej oraz biurze ochrony rządu albo funkcjonariuszach tych służb - jako element wykluczający pracę w Policji.

Aparat zębowy nie utrudnia procesów żucia i trawienia, nie wpływa też destrukcyjnie na funkcjonowanie policjanta.

Proszę pamiętać, że rejonowa komisja lekarska wydaje orzeczenie niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarskich i zebraniu niezbędnych dokumentów, w tym dokumentacji medycznej. Jeżeli do wydania orzeczenia są niezbędne dodatkowe dokumenty, rejonowa komisja lekarska pisemnie wzywa osobę badaną do ich dostarczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W takim przypadku rejonowa komisja lekarska może wystąpić także do podmiotu kierującego do komisji lekarskiej o dostarczenie tych dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wystąpienia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta