Aparat ortodontyczny a praca w policji [Porada eksperta]

Przemysław Gogojewicz

Mam pytanie dotyczące rejonowej komisji lekarskiej, która bada kandydatów do służby w policji. Czy aparat na zębach może sprawić, że otrzymam decyzję negatywną od stomatologa będącego w komisji?

Aparat nazębny nie powinien stanowić przeszkody do pracy w policji.

Kwestia estetyki jest mocno artykułowana w ostatnim czasie, jednakże aparat sam w sobie nie został powołany w Załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 grudnia 2014 r. (poz. 1898) - Wykaz chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby, na podstawie którego jest wydawane orzeczenie o stanie zdrowia, o zdolności lub niezdolności kandydata do służby w policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej oraz biurze ochrony rządu albo funkcjonariuszach tych służb - jako element wykluczający pracę w Policji.

Aparat zębowy nie utrudnia procesów żucia i trawienia, nie wpływa też destrukcyjnie na funkcjonowanie policjanta.

Proszę pamiętać, że rejonowa komisja lekarska wydaje orzeczenie niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarskich i zebraniu niezbędnych dokumentów, w tym dokumentacji medycznej. Jeżeli do wydania orzeczenia są niezbędne dodatkowe dokumenty, rejonowa komisja lekarska pisemnie wzywa osobę badaną do ich dostarczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W takim przypadku rejonowa komisja lekarska może wystąpić także do podmiotu kierującego do komisji lekarskiej o dostarczenie tych dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wystąpienia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE