Niezbędnik pacjenta

Koronawirus do US dotarł z opóźnieniem w stosunku do krajów europejskich. Jolanta Polka z Briarcliff Manor w stanie Nowy York opowiada o tym, jak wygląda życie w Ameryce w czasie epidemii.  
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, rtęciowym czy elektronicznym? Jak mierzyć temperaturę na czole, pod pachą, w uchu czy w odbycie? Ile wynosi czas pomiaru? To zależy od rodzaju termometru. Warto również wiedzieć, że prawidłowe wartości temperatury będą różne w zależności od miejsca pomiaru, a także od wieku (inne będą u niemowląt, starszych dzieci i dorosłych). Sprawdź, jak prawidłowo mierzyć temperaturę.
Opryszczka potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Dopada nas, gdy się stresujemy, nie wysypiamy, nie mamy czasu na porządny posiłek... Jak szybko pozbyć się tej dolegliwości? Odpowiedź może zaskakiwać: wystarczy zastosować opatrunek w płynie.

Materiał sponsorowany

Hematolog to specjalista zajmujący się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Hematologia zajmuje się badaniem krwi, jej właściwości, pełnionych przez nią funkcji w organizmie, a co za tym wszelkimi chorobami związanymi z krwią i układem krwiotwórczym. Hematologię uważa się za dziedzinę interdyscyplinarną, bo łączy się ściśle z innymi działami medycyny, takimi jak: immunologia, serologia i transfuzjologia.
Według badań objawy uczulenia na alergeny wziewne dotykają od 5 do 15 procent ludzi. Najczęściej chodzi o uciążliwy i męczący katar, który pojawia się w okresie pylenia lub jako reakcja na kontakt ze zwierzęciem. Na szczęście na rynku jest coraz więcej preparatów skutecznie łagodzących katar wywołany alergią.

Materiał sponsorowany

Czy maski na twarz chronią przed koronawirusem? Specjaliści rozwiewają wątpliwości: zwykłe maski chirurgiczne nie są wystarczającym zabezpieczeniem.
Czy chciałabyś mieć całą dokumentację medyczną w jednym miejscu? Mieć do niej dostęp w każdej chwili i to z własnego smartfona? Korzystaj z bezpłatnej aplikacji Comarch HealthNote, która da ci takie możliwości.

Materiał sponsorowany

Pielęgniarka opieki długoterminowej bezpłatnie przysługuje osobom, które spełniają określone warunki. Na czym polega długoterminowa opieka pielęgniarska w domu, komu jest potrzebna, kto może się o nią starać i czy konieczne jest skierowanie?
Internetowe Konto Pacjenta - co powinieneś wiedzieć o nim? 19 marca 2018 roku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - bezpłatnej aplikacji internetowej, która umożliwi nam dostęp do informacji o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych jak i prywatnych. Obecnie Internetowe Konto Pacjenta można już założyć i korzystać z niego z powodzeniem.
Wodnisty wyciek z nosa nie zawsze jest objawem alergii lub przeziębienia: niekiedy jego przyczyny wymagają szybkiej interwencji neurochirurga. Skąd bierze się wodnisty katar, jak poradzić sobie z wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
E-recepta to to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania tylko elektronicznych recept. Aby odebrać leki z apteki wystarczy podać czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em lub e-mailem albo przedstawić wydruk informacyjny. Recepty papierowe wydawane będą tylko w określonych przypadkach. Nie korzystałeś dotąd z e-recepty? Sprawdź jak to zrobić.
Na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) składa się praca pediatrów, lekarzy rodzinnych, specjalistów chorób wewnętrznych. Lekarze POZ mają opiekować się pacjentami w podstawowym zakresie - wypisywania recept, kierowania do specjalistów. Kim są lekarze POZ i jakie mają uprawnienia?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020