Niezbędnik pacjenta

Leczenie w ramach innowacyjnych leków jest nowoczesną metodą terapii. Czy każdy pacjent ma do niego dostęp? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych udziela Artur Fałek, lekarz i ekspert z Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
Hematolog to specjalista zajmujący się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Hematologia zajmuje się badaniem krwi, jej właściwości, pełnionych przez nią funkcji w organizmie, a co za tym wszelkimi chorobami związanymi z krwią i układem krwiotwórczym. Hematologię uważa się za dziedzinę interdyscyplinarną, bo łączy się ściśle z innymi działami medycyny, takimi jak: immunologia, serologia i transfuzjologia.
Syndrom chorego budynku nie jest chorobą i nie ma kodu ICD-10. Ale jego objawy w mniejszym lub większym stopniu odczuwa prawie każdy z nas. Chorują i nasze mieszkania, i biurowce, w których pracujemy. O tym, jak rozpoznać objawy syndromu chorego budynku i co robić, jeśli podejrzewamy je u siebie, rozmawiamy z dr n med. Magdaleną Cubałą-Kucharską, specjalistą medycyny rodzinnej, środowiskowej oraz alergologii, ekspertką medycyny integracyjnej.
Zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz spadek zdolności poznawczych mogą być objawem niedoborów kluczowych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Mnóstwo mikroskładników odżywczych jest na różne sposoby powiązanych z gospodarką energetyczną organizmu, przekaźnictwem sygnałów w układzie nerwowym i odpornością na stres, czy to emocjonalny, czy środowiskowy. Często odczuwasz zmęczenie, brak energii i chęci do działania? Zastanawiasz się, co brać na zmęczenie? Przyjrzyj się temu, jakie substancje aktywne mogą być odpowiedzialne za spadki witalności. Tłumaczymy, co wspólnego z energią mają różne ważne dla zdrowia witaminy i inne związki chemiczne.
Dawcą krwi może zostać prawie każdy. Wytyczne są jednak bardzo dokładne i muszą być przestrzegane. Czy wiesz, że krótko po przebytej chorobie wirusowej, albo po leczeniu zęba nie możesz oddawać krwi? Nie jest to możliwe, jeśli wczoraj skończyła ci się miesiączka lub jesteś w ciąży. Zobacz, jakie są najczęstsze przeciwwskazania do oddawania krwi.
Mianem ageizmu określa się dyskryminację osób starszych. Problem dotyczyć może różnych sfer życia – zarówno zawodowej, dostępności do rozrywek odpowiednich dla seniorów, jak i zdrowotnej. Tak jak wszystkie z wymienionych mogą być bardzo istotne dla osób starszych, tak jednym z większych problemów może być ageizm u lekarza – do czego może on doprowadzić?
Pobyt w szpitalu jest stresującym doświadczeniem zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Dlatego przed hospitalizacją warto dowiedzieć się, jakie prawa i obowiązki przysługują pacjentowi. Na przykład "nie wszyscy są tego świadomi, że w polskim szpitalu mają prawo domagać się, żeby ich nie bolało". Więcej o szczegółach opowiedział ekspert Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Mało kto nie lubi pić kawy - całkiem spora jest za to lista osób, które ze względów zdrowotnych powinny sięgać po nią jak najrzadziej, lub jeszcze lepiej w ogóle z niej zrezygnować. Sprawdź, czy również znajdujesz się na tej liście.
Wizyta u lekarza możliwa jest bez kolejki, ale nie dla wszystkich pacjentów. Zapytaliśmy eksperta Rafała Janiszewskiego, właściciela Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów o to, kto ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Badania profilaktyczne większości z nas kojarzą się z okresowymi badaniami dopuszczającymi do pracy, czy też z regularnym wykonywaniem cytologii i mammografii. Wiążę się to z koniecznością udania się do lekarza i wykonywaniem różnych, często nieprzyjemnych badań. Jednakże są też „badania” które można wykonywać samemu codziennie, i to we własnym domu.
Operacja nie musi być aż tak stresującym przeżyciem, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Ekspert Rafał Janiszewski właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów podaje ważne wskazówki i mówi o formalnościach, jakie trzeba spełnić przed zabiegiem.
Internista to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. To bardzo szeroka specjalizacja - internista często jest pierwszym lekarzem, do którego udają się pacjenci z dolegliwościami dotyczącymi każdego z układów. Przeczytaj, czym zajmuje się internista - lekarz pierwszego kontaktu i jaka jest różnica między internistą a lekarzem rodzinnym.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.