Niezbędnik pacjenta

Każdemu pacjentowi przysługuje prawo do refundacji leków i wyrobów medycznych na podstawie recepty wydanej przez lekarza. Więcej o lekach refundowanych i ich poziomach odpłatności opowie Artur Fałek, lekarz i ekspert Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
- Recepta jest barierą, by pacjenci nie leczyli się sami. Generalna zasada jest taka, że leki, które przepisał nam lekarz, przepisał właśnie na to konkretne zachorowanie, z którym zgłosiliśmy do niego się w danym momencie - mówi Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje szeregu różnych hormonów. Sen to ważny regulator metabolizmu, który wpływa na gospodarkę hormonalną, a tym samym na produkcję i funkcję wielu hormonów. Zaburzenia snu to problem, którego nie należy bagatelizować. Masz problemy ze snem? Koniecznie sprawdź listę hormonów, które są ściśle z nim związane.
Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego funkcjonowania. Nieprzespana noc jest ogromnym obciążeniem dla całego organizmu, a chroniczna bezsenność może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i stopniowo rujnować zdrowie. Poznaj 9 wskazówek, które poprawią jakość snu i pozwolą ci spać lepiej.
Dawkowanie leków i przyjmowanie ich w odpowiednich godzinach to klucz do pokonania choroby. Często zapominamy, jak wiele czynników ma wpływ na skuteczne działanie preparatów. O tym, jak dawkować farmaceutyki opowie Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Maski FFP2 lub podobnej jakości obowiązkowe są już w niektórych krajach Europy. Ich noszenie zalecają również lekarze podkreślając, że maska FFP2 daje dużo skuteczniejszą ochronę niż maski z materiału lub jednorazowe maseczki chirurgiczne. Można się więc spodziewać, że maska FFP2 będzie obowiązkowa również w Polsce. Czym maska FFP2 różni się od innych typów maseczek, jak wygląda, ile kosztuje? Jak długo można nosić maskę FFP2?
Zasady przyjmowania leków, które bezpośrednio przekładają się na uzyskanie optymalnego efektu terapeutycznego, są zawsze zawarte w ulotce. - Leki należy popijać wodą. Dlaczego nie sokiem, nie mlekiem, nie kawą, nie herbatą? Popijając je np. sokiem kwasowość jest znacznie wyższa i tabletka znajduje się w środowisku innym, niż powinna. Kwasy z soku wchodzą w reakcje z substancją czynną i mogą np. znosić jej działanie - mówi Rafał Janiszewski.
Cenne właściwości ziół znane są od wieków. Odpowiednio wykorzystane mogą, m.in. wspomagać odporność, regulują pracę układu pokarmowego czy działają relaksująco. Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów, opowiedział w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie o ich właściwościach leczniczych. Sprawdź, dlaczego schyłek lata to najlepszy moment, by uzupełnić domową apteczkę właśnie o zioła.
Recepta transgraniczna to duże ułatwienie dla osób, które podróżują po krajach Unii Europejskiej lub pracują w którymś z państw należących do wspólnoty. Można ją bowiem zrealizować w innym kraju niż ten, w którym została wystawiona. Jak wygląda recepta transgraniczna, kto i komu może ją wystawić, jakie są zasady jej realizacji?
Zatyczki do uszu stosował już Odyseusz, jednak na dobre zadomowiły się w naszej rzeczywistości dopiero w XX wieku. W wielu sytuacjach zatyczki do uszu są nieocenione – pozwalają spokojnie przespać noc i pracować w warunkach, które nie sprzyjają skupieniu uwagi, sprawdzają się również podczas pływania czy w podróży. Jakie są rodzaje zatyczek do uszu, które z nich wybrać, w jaki sposób stosować i jak często zmieniać?
Każdy ma swoją ulubioną pozycję snu. Większość ludzi preferuje spanie na boku. Tę pozycję polecają także specjaliści, ale okazuje się, że spanie na plecach może także przynosić pozytywny wpływ na wiele problemów związanych ze snem, ale nie tylko.
To bardzo ważne, aby mieć w domu dobrze zaopatrzoną apteczkę pierwszej pomocy. Może ona przydać się w różnych sytuacjach, na przykład w przypadku opatrywania ran i skaleczeń. W jakie leki i wyroby medyczne warto wyposażyć domową apteczkę? O to zapytaliśmy Rafała Janiszewskiego, właściciela Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.