Niezbędnik pacjenta

E-dokumenty w ochronie zdrowia: e-recepta i e-skierowanie to upowszechnienie usług cyfrowych e-zdrowia. Wdrożenie tego rozwiązania przynosi wiele korzyści zarówno lekarzom, farmaceutom, jak i pacjentom. Dlaczego warto więc założyć Internetowe Konto Pacjenta? O tym opowiada Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Od czego jest lekarz laryngolog? Jego specjalnością jest przede wszystkim profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób narządów głowy i szyi. Wykonuje również niezbędne zabiegi. Do laryngologa warto się udać, gdy występują problemy z narządami zmysłów: węchu, smaku, równowagi i słuchu. Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do laryngologa i jakie choroby leczy!
Pulmonolog (pneumonolog) jest lekarzem diagnozującym i leczącym wszystkie choroby układu oddechowego, choć najczęściej kojarzy nam się z chorobami płuc. Przeczytaj, z jakimi objawami możesz się udać do specjalisty w dziedzinie pulmonologii. Jakie badania wykonuje pulmonolog i które konkretnie choroby diagnozuje?
Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych. W tym celu neurolog bada czynności układu nerwowego, obserwuje reakcje ciała na konkretne bodźce (np. odruch kolanowy), a także posiłkuje się wynikami badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Urolog to specjalista leczący choroby związane z układem moczowo-płciowym. Dla niektórych wizyta u urologa może wiązać się z poważnym stresem. Dlatego warto też wcześniej się do niej przygotować. Sprawdź, z jakimi objawami zgłosić się do urologa i jak będzie przebiegała wizyta!
Paracetamol jest powszechnie stosowanym lekiem, który może pomóc w obniżeniu gorączki oraz złagodzeniu towarzyszących jej objawów. Stosowany jest też jako środek przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia. Jakie są skutki uboczne po zażyciu paracetamolu? O wyjaśnienie poprosiliśmy Artura Fałka, lekarza i eksperta Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
Ból ręki po szczepieniu na COVID-19 to jeden z możliwych łagodnych odczynów poszczepiennych - niegroźny, acz dokuczliwy. I chociaż występuje stosunkowo często, istnieją metody, by sobie z nim łatwo poradzić. Jak uniknąć bólu ręki po szczepieniu, co zrobić, gdy pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie? Oto 6 sprawdzonych sposobów.
Zwolnienie lekarskie (potoczne zwane L4) to zaświadczenie wystawiane przez lekarza wtedy, gdy pacjent nie jest zdolny do pracy z powodu choroby. Specjalistki Emilia Sujkowska i Iwona Siporska z Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski przekazują najważniejsze informacje i odpowiadają na nurtujące pytania na temat zwolnienia lekarskiego w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie. Przeczytaj więcej!
Proktolog (lekarz, którego specjalizacją jest proktologia) zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, które są związane z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego, czyli jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem. Często do proktologa zgłaszają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, bo nierzadko pierwsze objawy tego typu schorzeń są przez chorych bagatelizowane.
Karta informacyjna z leczenia szpitalnego to tak naprawdę indywidualna dokumentacja medyczna pacjenta, a zawarte w niej informacje są bezcenne dla lekarzy, którzy w przyszłości będą nas leczyć. Dlatego warto przechowywać nawet „historyczne” wypisy - mówi Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej świadczącej usługi z zakresu organizacji ochrony zdrowia na rzecz podmiotów leczniczych i praw pacjentów.
Ulotka to zbiór informacji o leku, który przedstawiony jest w zrozumiały i wyczerpujący sposób. Mimo to pacjenci w ogóle jej nie czytają albo poświęcają jej jedynie kilka sekund. A to błąd! O tym, dlaczego warto i jak czytać ulotki opowie lekarz Artur Fałek, ekspert w Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
Bolą, pieką, swędzą, zostawiają opuchliznę i brzydkie bąble – każdy wie, że ukąszenia owadów to nic przyjemnego. Wiedząc, co nas pogryzło, często jesteśmy w stanie złagodzić dokuczliwe objawy przy pomocy domowych sposobów lub środków z apteki. Cała sztuka tylko w tym, by rozpoznać ugryzienie. A to może nie być wcale takie proste.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.