Niezbędnik pacjenta

Od 7 września 2019r., na mocy ustawy z 19 lipca 2019r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. z 2019 r., poz. 1590) obowiązują nowe zasady wystawiania i realizowania recept.
W Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,7 mln potencjalnych dawców szpiku kostnego. To nas plasuje w czołówce krajów Europy i świata. Ponieważ jednak znalezienie „genetycznego bliźniaka” jest trudne, dawców potrzeba jeszcze więcej. Nie wypełniłeś jeszcze deklaracji, bo masz obawy co do procedury oddawania szpiku? Mity o przeszczepieniu szpiku rozwiewa dr n. med. Iwona Wyleżoł, specjalista hematologii i transplantologii klinicznej.
Diabetolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Cukrzyca jest obecnie jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Jako choroba przewlekła i nieuleczalna cukrzyca wymaga długiego leczenia w ścisłej współpracy z lekarzem diabetologiem. Odpowiednia terapia pomaga spowolnić chorobę, uniknąć jej groźnych konsekwencji, a także poprawić komfort życia chorego.
Praca podczas upału to nic przyjemnego – ani bezpiecznego. Dlatego Kodeks Pracy jasno określa, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i ich pracodawcy. Przykład? Pracodawca powinien dostarczyć pracownikom odpowiednią ilość wody do picia, a pracownik może nawet przerwać pracę, jeśli upał powoduje, że źle się czuje. Gdy dni stają się coraz gorętsze, warto wiedzieć, co nam przysługuje.
Niebawem czeka nas duża zmiana. Prawdopodobnie już w drugiej połowie 2019 roku pielęgniarki i położne będą mogły przyjmować pacjentów, badać ich i udzielać porad – podobnie jak lekarze. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci im za to świadczenie. Jaka będzie jego wycena? Czy nowe uprawnienia to nobilitacja zawodu i krok ku większej samodzielności pielęgniarek, czy raczej obciążenie ich kolejnymi, słabo wynagradzanymi obowiązkami? Na pytania odpowiada Zofia Małas – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Wkrótce na polskim rynku pracy pojawi się nowa profesja, która w innych krajach europejskich i za oceanem istnieje od dość dawna. Wprowadzenie w Polsce zawodu asystenta zdrowienia jest związane z realizacją unijnego projektu „Nowy Zawód: Ekspert przez Doświadczenie (EX-IN)”. Na czym on polega? Jakie korzyści może to przynieść naszej ochronie zdrowia? Na pytania odpowiada mgr Mariola Łodzińska – wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Ginekolog to lekarz zajmujący się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych oraz ich leczeniem. Ginekologia silnie powiązana jest z położnictwem, czyli dziedziną medycyny specjalizującą się w okresie ciąży, porodu i połogu. Sprawdź, jakie badania przeprowadza ginekolog oraz jakie choroby kobiece leczy.
Robot da Vinci to urządzenie chirurgiczne, które znaczenie ułatwia lekarzom wykonywanie operacji. Robot da Vinci umożliwia bowiem precyzyjne wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach organizmu. Jednak to nie jedyne zalety robota. Sprawdź, jak działa robot da Vinci.
Psychiatra - czym się zajmuje? To osoba, która diagnozuje i leczy choroby i zaburzenia psychiczne. Pomaga poradzić sobie nie tylko z ich objawami, ale i dociera do przyczyn. Psychiatria jest dziedziną medycyny, a psychiatrzy mogą stosować leczenie farmakologiczne i wypisywać recepty na leki. Wizyta u psychiatry nie powinna budzić obaw. Przeczytaj, jak wygląda wizyta u tego lekarza i czym różni się on od psychologa i psychoterapeuty.
Pielęgniarka to zawód, wokół którego narosło wiele mitów - że mało zarabiają, że masowo wyjeżdżają za granicę, że bywają niemiłe i niedelikatne. Jak jest w rzeczywistości? Zapraszamy do lektury wywiadu z dr Elżbietą Stasiak, od lat zajmującej się długoterminową opieką pielęgniarską domową.
Grupy Wsparcia dla pacjentów przed i po zabiegach chirurgicznego leczenia otyłości tworzy Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO przy współpracy z Fundacją Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Grupy Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych działają już 9 miastach, m.in. w Krakowie, Warszawie i Łęcznej. Organizacje pacjenckie tworzą kolejne grupy przy szpitalach wykonujących operacje bariatryczne. Wstęp na spotkania grup wsparcia jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.
Pas przepuklinowy, w zależności od rodzaju, ma zastosowanie przy leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych: pachwinowych, udowych, pępkowych czy okołostomijnych. Jak działają pasy przepuklinowe i jakie są opinie o ich skuteczności?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019