Kalkulator kalorii - oblicz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Kalkulator kalorii to narzędzie, dzięki któremu można obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne - kalkulator, który przygotowaliśmy pomoże ci zrobić to łatwo i szybko. Sprawdź, ile możesz jeść w ciągu dnia, aby utrzymać lub zredukować wagę.

kalkulator-kalorii-oblicz-dzienne-zapotrzebowanie-kaloryczne
Autor: Getty Images zbliżenie na pojemnik z sałatką

Spis treści

  1. Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego
  2. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
  3. Po co korzystać z kalkulatora spalania kalorii?
  4. Jak działa kalkulator kalorii?
  5. Co daje liczenie kalorii?

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Każdy z nas ma indywidualne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, zależne m.in. od wieku, wagi, wzrostu i aktywności fizycznej. Pomijanie tych czynników jest częstym błędem osób przechodzących na dietę i może mieć wpływ na jej rezultaty.

Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, czy utrzymać stałą wagę, najpierw poznaj swoje dziennie zapotrzebowanie na kalorie oraz wskaźnik BMR, czyli tzw. wskaźnik podstawowej przemiany materii. Dzięki temu osiągniesz założone efekty w sposób bezpieczny, nie narażając się na niedobory pokarmowe.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Poniżej znajduje się prosty, ale dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorii, dzięki któremu sprawdzisz, ile kalorii powinieneś jeść dziennie dla zredukowania lub utrzymania wagi. Wystarczy uzupełnić pola danymi i nacisnąć "OBLICZ".

Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne, które pozwoli utrzymać dotychczasową wagę, schudnąć lub przytyć.

Zdaniem eksperta: Czy warto liczyć kalorie?

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Zapotrzebowanie kaloryczne (nazywane zapotrzebowaniem kalorii lub zapotrzebowaniem kcal) to inaczej wydatki energetyczne naszego organizmu w ciągu dnia.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dla osoby dorosłej wynosi od 1600 do 3000 kalorii dziennie. 

Po co korzystać z kalkulatora spalania kalorii?

Z kalkulatora kalorii powinny korzystać tylko osoby dorosłe. Oblicz swoje indywidualne dziennie zapotrzebowanie kaloryczne, jeśli chcesz: 

  • zredukować wagę - przyjmuj mniej kalorii dziennie,
  • nabrać masy - zwiększ dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, 
  • utrzymać całkowitą liczbę kalorii - spożywaj taką samą liczbę kalorii. 

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, aby schudnąć

Dzięki wskaźnikowi BMR będzie ci łatwiej zaplanować jadłospis i utrzymać kontrolę nad zdrowym żywieniem. Chcąc tracić 1 kilogram tygodniowo, zmniejsz dziennie spożycie o 1000 kalorii. Gdy planujesz zgubić 0,5 kilograma na tydzień, obniż spożycie kalorii o 500 kalorii. W celu utraty 1 kilograma tkanki tłuszczowej musisz spalić 7000 kalorii.

Śledzenie spożycia kalorii pomaga lepiej zrozumieć, ile kalorii potrzebuje organizm do utraty, przybrania lub utrzymania określonej wagi. Niezależnie od celu, wiedza o tym, ile kalorii jesz, jest kluczem do uzyskania pożądanego efektu. Jednym ze sposobów liczenia kalorii jest prowadzenie dziennika żywności i zapisywanie wszystkiego, co jesz, a następnie sprawdzanie liczby kalorii każdego produktu. 

Ważnymi nawykami są również kontrola porcji i wybór pokarmów bogatych w składniki odżywcze.

Jak działa kalkulator kalorii?

Na podstawie wpisanych danych kalkulator spalania kalorii określa minimalne dziennie zapotrzebowanie na kalorie, które jest niezbędne do podtrzymania procesów życiowych. Oznacza to, ile organizm potrzebuje kalorii do funkcjonowania w ciągu dnia.

U osób dorosłych wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index) mieści się w zakresie od 18,5 do 24,9 kg/m2. To nie koniec. Ten wynik trzeba pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej (ang. Physical Activity Level). Poniżej przedstawiamy wykaz dla poszczególnych aktywności:

  • niska aktywność fizyczna: 1,4;
  • umiarkowana aktywność fizyczna: 1,6;
  • aktywny tryb życia: 1,75;
  • bardzo aktywny tryb życia: 2;
  • wyczynowe uprawianie sportu: 2,2-2,4.

Dopiero wtedy można uzyskać współczynnik Całkowitej Przemiany Materii (CPM).

Czym jest kaloria?

Kaloria w dietetyce to ilość energii, jaką organizm może przyswoić z pożywienia. Niezależnie od tego, czy są to tłuszcze, białka, węglowodany czy cukry, są one ważnym źródłem kalorii, których ludzie potrzebują do życia i funkcjonowania.

Każda komórka naszego ciała  wymaga energii, aby funkcjonować w optymalnym stanie. Dlatego też warto dobrze odżywiać ciało i mózg. Jeśli ilość składników odżywczych, które dostarczają kalorie, nie będzie wystarczająca, wpłynie to na samopoczucie czy na brak energii i koncentracji. 

Pamiętaj, że wartość energetyczna żywności podawana jest w kilokaloriach, a nie w kaloriach! Używając słowa kaloria, popełnia się zasadniczy błąd.

Polecamy też: Zdrowe odżywianie - 10 najważniejszych zasad

Co daje liczenie kalorii?

  • Zwracasz uwagę na to, co jesz.
  • Wyrabiasz zdrowe nawyki żywieniowe.
  • Układasz lepiej jadłospis.

Kalkulator spalonych kalorii to narzędzie niezwykle pomocne w utracie wagi i kontrolowaniu jakości produktów wchodzących w skład posiłków.

Czytaj też: 

Sonda
Czy często pijesz świeżo wyciskane soki?