Kalendarz miesiączkowy

Kalendarz miesiączkowy umożliwia śledzenie cyklu menstruacyjnego - precyzyjnie wskazuje datę kolejnej miesiączki, dni płodne, a także owulację. Sprawdź, jak działa kalendarz miesiączkowy!

Kalendarz miesiączkowy
Autor: thinkstockphotos.com Kalendarz miesiączkowy ułatwia zaplanowanie ciąży.

Spis treści

  1. Kalendarz miesiączkowy a cykl miesiączkowy
  2. Kalendarz miesiączkowy: jak działa?

Kalendarz miesiączkowy to rodzaj kalkulatora, z którego najczęściej korzystają kobiety chcące zajść w ciążę. To w tym czasie panie poświęcają szczególnie dużo uwagi obserwacji swojego cyklu menstruacyjnego. Kalendarz miesiączkowy przyda się jednak każdej kobiecie, chcącej na bieżąco sprawdzać, jak funkcjonuje jej organizm i kiedy może spodziewać się następnej menstruacji.

Kalendarz miesiączkowy a cykl miesiączkowy

Najważniejszą wartością, na podstawie której kalendarz miesiączkowy przeprowadza obliczenia jest długość cyklu menstruacyjnego - przeciętnie trwa on od 21 do 35 dni, a najczęściej - dokładnie 28.

W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do uwolnienia z jajników jednej dojrzałej komórki jajowej, która jajowodem - przez około 3-4 dni - wędruje do macicy. W międzyczasie błona śluzowa macicy staje się obfitsze w składniki odżywcze, grubieje - wszystko po to, by przyjąć zapłodnioną komórkę jajową.

Jeśli jednak do zapłodnienia komórki nie dojdzie, ta sama błona złuszcza się, na skutek czego pojawia się właśnie krwawienie miesiączkowe.

Komórka jajowa jest 20 razy większa od plemnika i można ją zauważyć gołym okiem.

Pierwszym dniem cyklu i data, którą jako pierwszą należy wpisać do kalendarza miesiączkowego, jest pierwszy dzień menstruacji. W tym i w kolejnych – od 1. do 5. - dniach dochodzi do rozwoju pęcherzyka Graafa, w którym znajdują się komórki jajowe.

Na początku cyklu kobieta czuje się znacznie lepiej niż pod jego koniec – nie dokuczają jej takie dolegliwości jak obrzęki nóg, drażliwość piersi, spada poziom progesteronu i estrogenów. Pojawić się mogą za to często towarzyszące miesiączce: ból podbrzusza, zmęczenie, osłabienie.

Czas między 6. a 13. dniem cyklu to dla wielu kobiet najlepszy moment w kalendarzu miesiączkowym. Znikają dolegliwości towarzyszące menstruacji i dniom ją poprzedzającym. Wzrasta też poziom estrogenów, dzięki czemu kobieta lepiej wygląda: znika trądzik, włosy bardziej błyszczą. To właśnie wtedy – na cztery dni przed owulacją – kobieta ma dni płodne.

Kobieta przez całe życie produkuje około 500 komórek jajowych, mężczyzna – około 525 miliardów plemników.

14. dzień cyklu jest dniem owulacji. To wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka, w którym jest komórka jajowa. To też najlepszy moment na zajście w ciążę, także dlatego, że właśnie tego dnia kobieta ma największą ochotę na seks, a jej ogólne samopoczucie jest bardzo dobre.

Między 15. a 17. dniem cyklu kobieta nadal ma dni płodne i zapłodnienie jest możliwe. Do 20. dnia cyklu miesiączkowego poziom estrogenów w organizmie jest wysoki, rozpoczyna się też produkcja progesteronu, który sprawia, że błona śluzowa macicy może przyjąć zapłodnione jajeczko. Kobieta zaczyna się jednak czuć bardziej ociężała niż zazwyczaj przez to, że organizm zatrzymuje więcej wody niż w inne dni.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to między 21. a 28. dniem cyklu obniża się poziom estrogenów i progesteronu w organizmie. Wkrótce kolejna miesiączka. Kobieta może rozpoznać u siebie objawy zbliżającej się menstruacji: ból podbrzusza, drażliwość piersi, zaparcia, wzdęcia, podwyższoną temperaturę ciała (do około 37°C), u części kobiet występuje również PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Czytaj też:

Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek?

Jak zmienia się libido w zależności od dnia cyklu?

Przyczyny, objawy i leczenie cyklu bezowulacyjnego

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Ważne

Kalendarz miesiączkowy sprawdzi się zarówno w przypadku kobiet planujących ciążę, jak i tych, które chcą kontrolować swoją płodność, warto jednak pamiętać, że nie może on być traktowany jako metoda antykoncepcji, zwłaszcza w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach miesiączkowych. Regularność cyklu miesiączkowego może też zakłócić m. in. zmiana diety, trybu życia, sytuacje stresowe, podróże, zmiana strefy klimatycznej.

Kalendarz miesiączkowy: jak działa?

Kalendarz miesiączkowy pozwoli ci precyzyjnie określić dzień wystąpienia każdego kolejnego okresu i dni płodnych, a także rozpoznać stałe cechy twoich cykli.

Działanie kalendarza miesiączkowego jest bardzo proste - wystarczy, że wprowadzisz do niego datę swojej ostatniej miesiączki (dzień, miesiąc, rok), średni czas trwania menstruacji (od 1 do 10 dni) i długość cyklu miesiączkowego (od 21 do 35 dni), a kalkulator obliczy, kiedy będziesz miała kolejny okres, owulację i dni płodne.

Kalendarz miesiączkowy w czytelny sposób informuje kobietę o przebiegu jej cyklu menstruacyjnego. Za pomocą wykrzyknika oznaczono w kalendarzu menstruacji dzień owulacji, kółeczka oznaczają dni płodne, natomiast konkretne dni w miesiącu zamalowane na różowo - dni okresu.