USG i mammografia - gdzie zrobić badanie?

Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr n. med. Maciej Postolski

USG i mammografię można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, niezależnie od wieku, jeśli ma się skierowanie od lekarza pracującego w poradni chorób piersi (możesz się zgłosić bez skierowania, gdy zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany).

USG i mammografia to najważniejsze badania mające na celu wczesne wykrycie raka piersi. Powinny znaleźć się w terminarzu każdej kobiety.

USG i mammografia - kiedy, gdzie i za ile

Panie w wieku 50–69 lat, ze względu na największą w tym okresie zapadalność na raka piersi, mogą co 2 lata zrobić mammografię bezpłatnie w ramach programu wczesnego wykrywania tej choroby (badania przesiewowe). Osoby z genetycznym obciążeniem rakiem sutka lub jajnika, potwierdzonym markerem są badane niestandardowo w Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.

Wybierając się na badanie prywatnie, popytaj znajomych o specjalistę, który cieszy się dobrą opinią. Najlepiej badać się tam, gdzie skieruje ginekolog. Zwykle mają oni dobre rozeznanie i wiedzą, kto się myli częściej, a kto rzadziej.

Sprawdź, czy lekarz ma aktualny certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Zazwyczaj lekarze umieszczają w gabinetach swoje dyplomy i certyfikaty w widocznym miejscu.

Mammografię wykonuje specjalista radiolog. Idąc na badanie, dobrze jest ze sobą zabrać poprzednie wyniki USG i mammografii. Umożliwi to lekarzowi porównanie obrazów piersi. Orientacyjne ceny za badanie (USG lub mammografia) kształtują się na poziomie 100–200 zł.

Czytaj też:  Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
PRZYKRO
|

Moją mamę (sumienną w badaniu). która zachorowała w 2014 roku doktor trzymal nieco ponad rok z podejrzanym mikrozwapnieniem! Jesienią 2014 roku bylo juz centymetr. Po pol roku (w kwietniu 2015) bylo jeszcze bardziej podejrzane. Kazał wykonać biopsję cienkoiglowa u "mistrza", kolejnego z sitwy a dzis nie robi się juz prawie cienkoiglowych. Kazał czekać. Dopiero pod koniec 2015 skierował do onkologa. W szpitalu przy Madalińskiego przesunęli termin operacji o kolejne 2 miesiące, bo doktor miał narty i ferie oraz inne takowe operacje. A to pewnie nie rak... Okazalo się potem, że her2,i pierwszy węzeł zajęty przerzutem... Leczenie długie. Czy w innych państwach Europy tyle zwleka lekarz radiolog i onkolog z operacją usunięcia podejrzanej zmiany????

Kasia
|

Najlepiej jak się ma zaufaną przychodnię, chociaż z drugiej strony sprzęt jest wszędzie taki sam, a lekarz musi całą pierś obadać tak czy siak, wiec nie ma to większego znaczenia. Za to znaczenie ma to czy się badamy co miesiąc w domu. Czy potrafimy to zrobić. Ja mam gruczołowate piersi i zawsze mi się wydawało, że mam przynajmniej kilka guzków, od kiedy mam braster nie mam kłopotu z samobadaniem.

Piotr
|

Bardzo dużo mówi się o badaniach piersi za darmo . Moja żona chodziła i dzwoniła po różnych placówkach i co się okazało- trzeba czekać kilka miesięcy aby przebadać piersi. To bzdury co piszą i mówią. Musi iść prywatnie za 150 zł. Pozdrawiam

halina
|

najpierw do ginekologa, albo lekarza POZ i skierowanie do chirurga onkologa,po skierowanie na mammografię lub USG piersi, nikt tak z marszu nikogo nie przyjmie na bezpłatne badania, do Centrum Onkologii lub innej placówki onkologicznej można dopiero ze wstępną diagnozą
więc proszę nie wprowadzać pacjentek w błąd

kataśka
|

Sama oczywiście badam się , ale jednak od czasu do czasu warto zrobić kontrolne usg piersi. Byłam właśnie u lekarza w zeszłym tygodniu i miałam robione usg świetnym aparatem, lekarz mówił, że takie usg pozwala zdiagnozować przez uciskanie głowicą piersi, ponoć nie trzeba wykonywać nawet biopsji. Pierwszy raz o tym słyszałam , ale cieszę się, że w gabinetach pojawiają się tak nowoczesne sprzęty.

Alinka
|

badania są bardzo ważne również te w domu. takie samobadanie jest proste i szybkie. pomocna może się okazać rękawiczka zwiększająca czułość palców np femiglove