Testy na narkotyki: testy wykrywające narkotyki w moczu

Testy na narkotyki ujawnią, czy dziecko zażyło dany narkotyk, ale nie powiedzą ci, jak dużą dawkę narkotyku dziecko wzięło, jak często dziecko bierze narkotyki, czy jest uzależnione od narkotyków. Testy wykrywające amfetaminę, kokainę, morfinę czy THC (marihuanę, haszysz) w moczu, możesz kupić w aptece.

Testy na narkotyki: testy wykrywające amfetaminę, kokainę, morfinę i marihuanę w moczu
Autor: thinkstockphotos.com Testy na narkotyki ujawnią, czy dziecko zażyło dany narkotyk, ale nie powiedzą ci, jak dużą dawkę narkotyku dziecko wzięło, jak często dziecko bierze narkotyki, czy jest uzależnione od narkotyków. Testy wykrywające amfetaminę, kokainę, morfinę czy THC (marihuanę, haszysz) w moczu, możesz kupić w aptece.

Spis treści

  1. Test na narkotyki w moczu: jak kupować test
  2. Testy na narkotyki: wiarogodność
  3. Testy na narkotyki: rodzaje

Domowy test na narkotyki w moczu warto kupić i wykonać w dwóch sytuacjach: gdy dziecko zaprzecza, że brało narkotyki, a ty masz podstawy by sądzić, że cię oszukuje i by kontrolować abstynencję dziecka, które przestało brać narkotyki.

Test na narkotyki w moczu: jak kupować test

Kupując test na narkotyki dobrze jest wiedzieć, jaki narkotyk dziecko mogło wziąć, ile czasu temu go zażyło i czy mocz, do którego masz dostęp, jest na pewno moczem twojego dziecka, oraz czy jego skład nie został zmieniony przez dodanie do próbki moczu dostępnych substancji chemicznych, zmieniających odczyn moczu na alkaliczny. Uważnie przeczytaj instrukcję dołączoną do testu i zastosuj się ściśle do zaleceń, ponieważ testy różnią się między sobą w zależności od producenta. Musisz też brać pod uwagę możliwość pomyłki. Szybkie metody testowania mają swoje ograniczenia i minusy.

Testy na narkotyki: wiarogodność

Testy na narkotyki nie zawsze dają wiarogodne wyniki. Zdarza się, że wynik jest:

  • fałszywie negatywny - badany używał narkotyków, ale test tego nie ujawnia z powodu zbyt małej czułości lub ze względu na celowo podjęte działania mające na celu zafałszowanie jego wyniku (np. przez dodanie do próbki moczu dostępnych substancji chemicznych, zmieniających odczyn moczu na alkaliczny). Aby mieć pewność, że pobrana próbka to ta, o którą nam chodzi, należałoby obserwować badanego podczas czynności oddawania moczu na potrzeby badania testowego.
  • fałszywie pozytywny - wskazuje na użycie narkotyków, choć osoba badana ich nie zażywała. Sytuacja taka może się zdarzyć przy przyjmowaniu niektórych leków. Badania dowodzą, że nawet zjedzenie makowca może skutkować pozytywnym wynikiem dla opiatów.

Testy na narkotyki: rodzaje

  • testy na obecność THC we moczu - marihuana utrzymuje się w organizmie do 3 tygodni. Żeby test był miarodajny należy go odpowiednio przeprowadzić
  • testy wykrywające amfetaminę w moczu. Taki test należy wykonać go nie później niż w ciągu 72 godzin od zażycia, bowiem przez taki czas utrzymuje się ona w organizmie
  • testy wykrywające kokainę w moczu, która utrzymuje się w organizmie do 48 godzin
  • testy wykrywające barbiturany w moczu, które utrzymują się w organizmie do 48 godzin.

Nie ma testów wykrywających środki wziewne czy LSD.