Pigułka gwałtu: skuteczny test na zawartość GHB

opracowanie ap

Chcesz się upewnić, czy do piwa nikt nie wrzucił ci tabletki gwałtu? Jest na to sposób. Drink Test służy do wykrywania w płynie GHB (kwasu gamma-hydroksymasłowego), czyli substancji powszechnie określanej jako narkotyk gwałtu. Jak działa test wykrywający pigułkę gwałtu i czy jest skuteczny?

Test wykrywający pigułkę gwałtu (GHB) oraz ketaminę w drinkach pojawił się na rynku już kilka lat temu. Zaledwie 2,5 grama substancji GHB rozpuszczonej w napoju, soku lub drinku może wywołać u ofiary omdlenie, utratę pamięci (amnezję), a także śpiączkę. Narkotyk sprawia, że nie panujemy nad swoim postępowaniem i nie jesteśmy w stanie zidentyfikować osób, które np. wyrządziły nam krzywdę.

Jak wygląda i jak działa test wykrywający pigułkę gwałtu (GHB)?

Test wyglądem przypomina kartę do bankomatu, wykrywa narkotyk w wodzie, alkoholu, herbacie, jasnych piwach oraz napojach klarownych, bezbarwnych, względnie słabo zabarwionych, szczególnie na kolor bladozłocisty.

Test nie jest miarodajny przy drinkach o ciemnym zabarwieniu, np. z colą, oraz gęstych napojach (typu nektar). By sprawdzić, czy w płynie nie ma narkotyku, wystarczy nanieść słomką kroplę na pole testowe. Jeśli po minucie zabarwi się ono na zielono, to znak, że dosypano do niego GHB.

Skuteczność działania testu została potwierdzona prze DEA (Amerykańską Agencję Antynarkotykową) Test otrzymał pozytywną również opinię Instytutu Ekspertyz Sądowych, był też testowany w laboratorium kryminalistycznym Policji.

Drink Test - test wykrywający GHB (tzw. pigułka gwałtu) i ketaminę cena około 5 zł/sztuka

Warto wiedzieć

Lakier do paznokci wykrywający "pigułkę gwałtu"

Kilka lat temu czterech studentów z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej opracowało prototyp lakieru do paznokci wykrywającego w drinku m.in. substancję GHB, stosowaną w tzw. pigułkach gwałtu. Pod jej wpływem lakier ma zmieniać kolor i ostrzegać kobiety. By sprawdzić, czy coś zostało dodane do drinka, wystarczy jedynie zanurzyć w nim palec. Jeżeli w napoju rzeczywiście znajdzie się GHB, lakier zmieni kolor.  Nie wiadomo jednak, kiedy lakier do paznokci wykrywający pigułkę gwałtu będzie powszechnie dostępny.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
GHB
|

W USA nadal jeszcze nie ma takich rzeczy, to nadal tylko testy.

John
|

Należało udać się na badania krwi / moczu. Po potwierdzeniu obecności zgłosić sprawę gwałtu....

pele
|

W temacie. Polecam książkę pt. "Wokół pigułki gwałtu" pod redakcją Piotra T. Nowakowskiego (wydawca: Polskie Towarzystwo Socjologiczne), ewentualnie sfabularyzowaną wersję tej książki, czyli powieść "Pigułka" autorstwa Magdaleny Grochowalskiej (wydawca: Maternus Media). W tym temacie to dwie czołowe publikacje w Polsce.

Agnieszka
|

Mi się takie coś przydarzyło na naradzie służbowej. Jak jest organizowany wyjazd do hotelu na naradę to wiadomo że będzie impreza, pracuje w państwowej firmie i imprezy integracyjne nie mogą być oficjalnie organizowane, więc naradą jest taką ściemą. Jestem atrakcyjną kobietą, mąż, troje dzieci, mąż nie jest głupi, miał pretensje o te wyjazdy, ale mi się wydawało, że od życia coś mi się należy. Potanczyłam sobie, poflirtowałam i nic nigdy więcej. Wiem że te imprezy to jedno wielkie kurestwo, ale nie obchodziło co robią inni. Nigdy nie uprawiałam seksu na naradzie. Owszem dochodziło do jakiś sporadycznych sytuacji w tańcu, buzi buzi, obmacywanie, gdy się trochę zagalopowałam, ale nic więcej... Zawsze mnie wkurzała reakcja męża po powrocie, albo dyskusje na ten temat, albo ciche dni. Wszystko do ostatniej narady. Jak zwykle po pogadance po południu zaczęła się impreza, uroczysta kolacja jak nazywa to ściema. Bawiłam się tam z kolegą z innego miasta, wyraźnie do mnie się dossał. Po kilku intymnych wolnych, zachęcony zaproponował dwuznacznie spędzenie wspólnej dziś nocy. Oczywiście dostał odmowę. Towarzystwo już się rozchodzilo, wielu w parach.... My mieliśmy dopic drinka i kończyć imprezę.
Pamiętam tylko że obudziłam się z zawrotami głowy i strasznie raziło mnie światło, naga, kolega nagi również obok chrapal sobie w najlepsze. Juz wiedziałam że coś mi dosypal, obudziłam go bijąc go po plecach i wrzeszczac na niego. Złapał mnie za ręce i syknął. Po co tu przyjechałaś matko i żono? Na imprezę singli do hotelu na noc?
Zrozumiałam aluzje. Tylko dziwki jeżdżą na takie imprezy zostawiając w domu rodzinę.
Długo nie mogłam się pozbierać, kac moralny, obawa zajścia w ciąże. Żarty kolegi, który dzwonił sobie jakby nigdy nic i wygadywal mi o tym jak zachwycony jest intymnymi częściami mojego ciała...
Nie powiedziałam nigdy mężowi o tym, tylko już nie jeżdżę...

Tom
|

Testy kartowe mają jedną wadę: są mało dyskretne. W USA np. testery są w formie słomek do drinków czy choćby szklanki do drinków. W dobrych klubach po prostu szklanka jest testerem. Dziewczyny aby chciały z tego korzystać muszą mieć zapewnioną dyskrecję testu a nie wyciągać kartę i zakraplać w klubie... Tak mi się wydaje. Szkoda że tych dyskretnych testerów nie ma w Polsce.

Anatol
|

Swego czasu można było kupić test w sieci Rossman .Gdy po jakimś czasie zerknąłem na półkę , już ich nie było . Zapytałem , dlaczego ich nie ma, czy to tylko czasowe braki w dostawie . Sprzedawczyni stwierdziła , że zostały wycofane , gdyż :

NIE BYŁO NA NIE POPYTU !?!!!!!!!!

sar
|

Mozna taki test kupic w aptece??

amdzia
|

a czy ten test jest wielokrotnego uzytku? ?

EDi
|

tak taki test jest ok. Lepiej jednak zostawionego drinka na chwile lepiej juz nie pic.

Nastka
|

dobry pomysl ten test!!