Panel chorób odkleszczowych - jakie choroby pozwala wykryć?

Monika Majewska

Panel chorób odkleszczowych pozwala na wykrycie kilku najczęstszych schorzeń przenoszonych przez kleszcze z jednej próbki krwi. Badania wchodzące w skład panelu pomagają lekarzowi szybko zdiagnozować pacjenta, a co za tym idzie - odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Sprawdź, na czym polega panel chorób odkleszczowych i jakie choroby pozwala wykryć.

Panel chorób odkleszczowych to badania, dzięki którym można stwierdzić obecność kilku patogenów odpowiedzialnych za choroby przenoszone przez kleszcze jednocześnie. Istnieją dwa rodzaje paneli - podstawowy, który pozwala wykryć najczęstsze choroby odkleszczowe, oraz pełny, który jest wykonywany w kierunku innych, rzadszych schorzeń przenoszonych przez kleszcze.

Panel chorób odkleszczowych jest bardzo praktyczny, gdyż choroby odkleszczowe często współwystępują ze sobą, a niewykryte (i poprzez to niewłaściwie leczone) koinfekcje utrudniają lub wręcz uniemożliwiają leczenie podstawowej choroby odkleszczowej (zwykle boreliozy).

Spis treści

  1. Panel chorób odkleszczowych - wskazania
  2. Jak przechytrzyć kleszcze?
  3. Panel chorób odkleszczowych - jakie choroby pozwala wykryć?

Panel chorób odkleszczowych - wskazania

Panel chorób odkleszczowych powinny wykonać przede wszystkim osoby ukąszone przez kleszcza, pchłę, wesz, a także zadrapane lub ugryzione przez kota lub psa.

Badania najczęściej wykonuje się z próbki krwi, choć najlepszym materiałem do badań jest biopsja ze zmian skórnych. Badanie można przeprowadzić także na próbce płynów ustrojowych, takich jak mocz, czy płyn mózgowo-rdzeniowy.

Jak przechytrzyć kleszcze?

Panel chorób odkleszczowych - jakie choroby pozwala wykryć?

Podstawowy panel chorób odkleszczowych to badania krwi w kierunku czterech najczęstszych patogenów przenoszonych przez kleszcze:

  • Borrelia burgdorferi sensu lato - to nazwa trzech chorobotwórczych gatunków bakterii z rodzaju Borrelia, wywołujących boreliozę, czyli B. burgdorferi sensu stricto, B. Garinii i B. afzelii

  • Babesia divergens - to patogen wywołujący babeszjozę

  • Bartonella Henselae - to bakteria odpowiedzialna za bartonellozę

  • Anaplasma phagocytophilum, który jest przyczyną anaplazmozy, lub Flaviviridae, który jest odpowiedzialny za kleszczowe zapalenie mózgu (zależy od laboratorium)

Panel chorób odkleszczowych pełny pozwala wykryć dodatkowo bakterie, takie jak mycoplasmapneumoniae (to bakteria wywołująca mykoplazmozę) i Toxoplasmagondii (to pierwotniak wywołujący toksoplazmozę).

Badanie może być wykonywane metodą Real-Time PCR, która polega na wykrywaniu DNA bakterii odpowiedzialnej za chorobę. Dzięki temu pozwala na zdiagnozowanie infekcji już w ciągu kilkunastu godzin od zakażenia. Cena to około 500 zł.

Inne laboratoria oferują badania serologiczne, czyli wykrywanie przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za konkretne choroby odkleszczowe. Jednak takie badanie można wykonać dopiero około 6 tygodni po ugryzieniu przesz kleszcza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Monika
|

Trzeba sobie powiedzieć wprost polskie szpitale zakaźne nie leczą boleriozy, tzn. wydaje im się że leczą,a faktycznie - NIE! Trzymajcie się lekarzy którzy mają otwarte mózgi i metody amerykańskiej tj. ILADS a do tego wszelkiego rodzaju ziół, które oczyszczajcie organizm i odrobaczajcie się!

krwawica
|

Ja miałam ostatnio robione wyniki i trochę się bałam czy wszystko okej, sprawdziłam je sobie sama na stronie badania-medyczne.pl i powiem szczerze, że wyszły dobrze:)

IOZN - Instytut Ochrony Zdrowi
|

Witam! Proszę każdego, komu nie jest obcy los chorych na boreliozę. Wesprzyjcie nas w walce o poprawę leczenia boreliozy w Polsce a także m.in. o lepszą i szybszą diagnostykę, refundację leków na boreliozę, edukację lekarzy. Zbieramy podpisy do petycji dla Ministra Zdrowia. Każdy głos się liczy. Swój podpis możesz złożyć tu: http://petycje.iozn.pl/bore... Dziękuję z góry, Faustyna Guzowska, przewodnicząca polskiego Instytutu Ochrony Zdrowia Naturalnego, www.iozn.pl