Panel chorób odkleszczowych - jakie choroby pozwala wykryć?

Panel chorób odkleszczowych pozwala na wykrycie kilku najczęstszych schorzeń przenoszonych przez kleszcze z jednej próbki krwi. Badania wchodzące w skład panelu pomagają lekarzowi szybko zdiagnozować pacjenta, a co za tym idzie - odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Sprawdź, na czym polega panel chorób odkleszczowych i jakie choroby pozwala wykryć.

CHOROBY ODKLESZCZOWE - panel chorób odkleszczowych
Autor: thinkstockphotos.com CHOROBY ODKLESZCZOWE - panel chorób odkleszczowych

Panel chorób odkleszczowych to badania, dzięki którym można stwierdzić obecność kilku patogenów odpowiedzialnych za choroby przenoszone przez kleszcze jednocześnie. Istnieją dwa rodzaje paneli - podstawowy, który pozwala wykryć najczęstsze choroby odkleszczowe, oraz pełny, który jest wykonywany w kierunku innych, rzadszych schorzeń przenoszonych przez kleszcze.

Panel chorób odkleszczowych jest bardzo praktyczny, gdyż choroby odkleszczowe często współwystępują ze sobą, a niewykryte (i poprzez to niewłaściwie leczone) koinfekcje utrudniają lub wręcz uniemożliwiają leczenie podstawowej choroby odkleszczowej (zwykle boreliozy).

Spis treści

  1. Panel chorób odkleszczowych - wskazania
  2. Jak przechytrzyć kleszcze?
  3. Panel chorób odkleszczowych - jakie choroby pozwala wykryć?

Panel chorób odkleszczowych - wskazania

Panel chorób odkleszczowych powinny wykonać przede wszystkim osoby ukąszone przez kleszcza, pchłę, wesz, a także zadrapane lub ugryzione przez kota lub psa.

Badania najczęściej wykonuje się z próbki krwi, choć najlepszym materiałem do badań jest biopsja ze zmian skórnych. Badanie można przeprowadzić także na próbce płynów ustrojowych, takich jak mocz, czy płyn mózgowo-rdzeniowy.

Jak przechytrzyć kleszcze?

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Panel chorób odkleszczowych - jakie choroby pozwala wykryć?

Podstawowy panel chorób odkleszczowych to badania krwi w kierunku czterech najczęstszych patogenów przenoszonych przez kleszcze:

  • Borrelia burgdorferi sensu lato - to nazwa trzech chorobotwórczych gatunków bakterii z rodzaju Borrelia, wywołujących boreliozę, czyli B. burgdorferi sensu stricto, B. Garinii i B. afzelii

  • Babesia divergens - to patogen wywołujący babeszjozę

  • Bartonella Henselae - to bakteria odpowiedzialna za bartonellozę

  • Anaplasma phagocytophilum, który jest przyczyną anaplazmozy, lub Flaviviridae, który jest odpowiedzialny za kleszczowe zapalenie mózgu (zależy od laboratorium)

Panel chorób odkleszczowych pełny pozwala wykryć dodatkowo bakterie, takie jak mycoplasmapneumoniae (to bakteria wywołująca mykoplazmozę) i Toxoplasmagondii (to pierwotniak wywołujący toksoplazmozę).

Badanie może być wykonywane metodą Real-Time PCR, która polega na wykrywaniu DNA bakterii odpowiedzialnej za chorobę. Dzięki temu pozwala na zdiagnozowanie infekcji już w ciągu kilkunastu godzin od zakażenia. Cena to około 500 zł.

Inne laboratoria oferują badania serologiczne, czyli wykrywanie przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za konkretne choroby odkleszczowe. Jednak takie badanie można wykonać dopiero około 6 tygodni po ugryzieniu przesz kleszcza.