Cefalometria - na czym polega badanie cefalometryczne i kiedy warto je zrobić?

Cefalometria nie jest popularnym badaniem i dlatego nie każdy o niej słyszał. W pewnych sytuacjach jest to jednak badanie niezastąpione. Na czym polega cefalometria, w jakich przypadkach specjalista może skierować pacjenta na to badanie i czy cefalometria na pewno jest bezpieczna, zwłaszcza dla dzieci?

Cefalometria - na czym polega badanie cefalometryczne i kiedy warto je zrobić?
Autor: Getty Images
Cefalometria - na czym polega badanie cefalometryczne i kiedy warto je zrobić?
Autor: Getty Images

Cefalometria to jedno z badań obrazowych RTG wykonywanych przede wszystkim przez ortodontów, jest bowiem niezbędne w trakcie diagnostyki wag zgryzu, a także w późniejszym ewentualnym leczeniu ortodontycznym, kontrolowaniu jego efektów i ewentualnie korekcji przebiegu.

Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem rentgenowskim czaszki przede wszystkim w pozycji bocznej, chociaż w niektórych gabinetach ortodontycznych istnieje możliwość wykonania go w pozycji przedniej czy skośnej. Pokazuje wygląd czaszki i tkanek twarzy - zarówno twardych, jak i  miękkich - a także podniebienie twarde i zatoki przynosowe.

Pozwala ono ortodoncie ocenić ich stan, a  także to, czy ewentualna wada zgryzu nie wynika przypadkiem z przyczyn anatomicznych. Cefalometria umożliwia także ocenę wieku kostnego pacjenta oraz pobranie pomiarów określonych struktur, niezbędnych do opracowania planu leczenia ortodontycznego.

Spis treści

  1. Cefalometria - na czym polega?
  2. Cefalometria - czy jest bezpieczna?
  3. Cefalometria - ile kosztuje badanie cefalometryczne?

Cefalometria - na czym polega?

Cefalometria to badanie rentgenowskie - w jej trakcie tkanki prześwietlane są niewielką dawką promieni rentgenowskich. Cefalometria wykonywana jest za pomocą przystawki do aparatu pantomograficznego.

Pacjent ustawiany jest pod aparatem, a jego głowa zostaje unieruchomiona za pomocą specjalnych uchwytów  nakładanych na nos i uszy w tzw. kraniostacie. Następnie wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Całe badanie trwa w sumie  nie dłużej, niż minutę, a samo naświetlenie promieniami RTG - w zależności od typu aparatu, jakim dysponuje gabinet - od 1 do kilku sekund.

Cefalometria - czy jest bezpieczna?

Badanie cefalometryczne jest bezbolesne i bezpieczne, również dla dzieci. W jego trakcie tułów pacjenta jest osłaniany specjalnym ołowianym fartuchem. Coraz więcej gabinetów zamiast klasycznej cefalometrii na kliszy fotograficznej wykonuje cefalometrię cyfrową, w trakcie której wykorzystywany jest czujnik elektroniczny, niezwykle czuły na promienie rentgenowskie - a to pozwala znacząco zmniejszyć dawkę promieniowania.

Dodatkową zaletą cefalometrii cyfrowej jest również możliwość edycji zdjęcia - można je wyostrzyć, powiększyć, a nawet w sposób cyfrowy pobrać niezbędne pomiary, co znacząco ułatwia interpretację wyników i postawienie diagnozy, a także przygotowanie planu leczenia.

Cefalometria - ile kosztuje badanie cefalometryczne?

Cefalometria nie jest drogim badaniem - w zależności od gabinetu trzeba za nią zapłacić średnio od 60 do 100 zł. Warto jednak pamiętać, że rzadko kiedy wykonuje się ją oddzielnie.

Zazwyczaj w przypadku większości wad zgryzu niezbędne jest również wykonanie innych badań, w tym pantomogramu, czyli panoramicznego zdjęcia zębów i struktur, jakie je otaczają (jego koszt w zależności od gabinetu to od 80 do 150 zł).

Konieczne są również wyciski diagnostyczne, w tym wycisk początkowy, których cena również oscyluje w zakresie 100-200 zł.

Leczenie ortodoncyjne u dorosłych

Czy jesteś hipochondrykiem?

Pytanie 1 z 11
Ostatnio często miewasz zgagę. Co o tym myślisz?
hipochondryk