Bilans zdrowia dziecka w wieku 6 lat

Bilans sześciolatka to badanie określające ogólny stan zdrowia dziecka pod kątem gotowości rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdź, jakie badania przeprowadzi lekarz podczas bilansu zdrowia dziecka w wieku 6 lat i które umiejętności przedszkolaka będą brane pod uwagę.

Bilans zdrowia dziecka w wieku 6 lat
Autor: thinkstockphotos.com

Bilans zdrowia dziecka to pogłębione badanie lekarskie dzieci, które przeprowadza się w odpowiednich odstępach czasu. Bilans sześciolatka (patrz bilans dwulatka i bilans czterolatka) różni się od poprzednich tym, że ma określić nie tylko kondycję zdrowotną dziecka, ale także sprawdzić, czy jest ono gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Oznacza to, że lekarz, psycholog i pedagog będą badać, czy dziecko jest na tyle rozwinięte, żeby sprostać wymaganiom szkolnym.

Jeśli stwierdzone zostaną jakiekolwiek wady lub braki w umiejętnościach dziecka, zostanie ono skierowane na dodatkowe zajęcia korekcyjne lub leczenie, które umożliwi mu rozpoczęcie nauki razem z rówieśnikami. Dlatego tak ważne jest, aby bilans zdrowia dziecka sześcioletniego przeprowadzić zanim pójdzie ono do szkoły.

Na co szczególną uwagę zwraca lekarz badając sześciolatka?

Dla poszczególnych grup wiekowych opracowane są inne karty bilansu zdrowia, mające na celu sprawdzenie określonych predyspozycji w zależności od wieku dziecka. W czasie bilansu sześciolatka przeprowadza się szczegółowe badania podmiotowe i przedmiotowe, które mają na celu wczesne wykrycie ewentualnych problemów, które mogą pojawić się w pierwszych latach nauki.

Bilans sześciolatka: badania

Lekarz bada, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Mierzy wzrost (prawidłowy wzrost w tym wieku dla dziewczynek to 110-122,5 cm, dla chłopców 107-125 cm), waży (prawidłowa waga sześciolatka to 18-25,5 kg), określa ewentualne wady postawy (skoliozę, koślawe kolana, płaskostopie). Lekarz sprawdza też stan zębów i jamy ustnej (czy zęby są wyleczone) i bada wzrok.

Częścią bilansu sześciolatka jest wywiad przeprowadzony z opiekunami dziecka i wychowawcą z zerówki. Rozmowa ma na celu sprawdzenie poziomu sprawności ruchowej i manualnej dziecka, jego wymowy i lateralizacji, czyli preferencji do używania lewej lub prawej ręki do pisania, jedzenia itp.

Zebrane informacje pomogą określić gotowość szkolną sześciolatka i poziom jego rozwoju psychospołecznego. Podczas tego badania dziecko jest też szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, a na koniec lekarz wypełnia "Kartę rozwoju i zdrowia dziecka 6-letniego", która powinna być przekazana pielęgniarce szkolnej na początku pierwszej klasy.