Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia

Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia warto wykonywać, mimo że gdy masz 20 lat, wkroczyłaś w dorosłe życie, czujesz się doskonale, jesteś w pełni sił. Jednak nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych. Na te nigdy nie jest za wcześnie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta po 20 rż.?

Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia są tak ważne, jak i te późniejsze. Zaczęłaś dorosłe życie. Jesteś ambitna, pełna energii i planów na przyszłość. Starasz się godzić naukę z pracą, prowadzisz bujne życie towarzyskie. Powoli odkrywasz swoją kobiecość.

Twój organizm jest teraz w świetnej formie. Nawet niezdrowe zachowania uchodzą ci bezkarnie. Ale bądź rozsądna. Nadszedł czas, by utrwalać nawyki dbania o siebie. Koniecznie rób badania profilaktyczne, to zaprocentuje w przyszłości!

Badania profilaktyczne kobiet po 20 rż.

  • Raz na 3 lata warto zrobić morfologię, OB i ogólne badanie moczu. Jeśli jesteś szczupła, raz na 3–5 lat zbadaj poziom cukru i cholesterolu we krwi. Gdy masz nadwagę, badanie powtarzaj co rok. Przy okazji wizyty u internisty mierz ciśnienie krwi.
  • Co 2 lata odwiedzaj ginekologa, a jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne – co rok. Podczas kontrolnej wizyty oprócz zwykłego badania niezbędna jest też cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy. Gdy wynik jest prawidłowy, powtarzaj ją co 2 lata.
  • Sama badaj piersi, najlepiej raz w miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu. Jak to robić, zapytaj ginekologa lub sprawdź na stronie www.avonkontrarakpiersi. pl (w zakładce „materiały edukacyjne”).
  • Po 25. roku życia zrób pierwsze USG piersi, a później według zaleceń lekarza (zwykle co 2 lata). Jeśli twoja mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, do 30. roku życia badanie wykonuj co rok.
  • Gdy skończysz 25 lat, co 2 lata zgłaszaj się na USG przezpochwowe – pozwala wykryć wszelkie zmiany w obrębie narządów rodnych.
  • Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, odwiedzaj ginekologa co pół roku. Lekarz powinien wtedy zmierzyć ciśnienie krwi i zlecić wykonanie USG przezpochwowego. Raz w roku należy zrobić próby wątrobowe oraz sprawdzić poziom cholesterolu i cukru. Jeżeli wyniki odbiegają od normy, trzeba zmienić metodę zapobiegania ciąży.
  • Raz na pół roku odwiedź dentystę, by usunąć kamień i wyleczyć ubytki. Nie lekceważ tego, bo zepsute zęby to źródło infekcji dla całego organizmu.
  • Zgłaszaj się do okulisty co 4 lata, a jeśli nosisz okulary – zgodnie z zaleceniem lekarza.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Koko
|

Ja na każdej wizycie u mojej doktor mam dogłębną rozmowę wstępną, a później badania. Nigdy w żaden sposób nie zostaje to zaniedbane. A bywałam u takich lekarzy, którzy tylko recepty wypisywali i nie sprawdzali co się w ogóle dzieje.

Renata
|

Ja ostatnio zrobiłam sobie aż 11 badań laboratoryjnych, m.in. CRP, morfologię, TSH, AST, cholestero itp.. Podczas wizyty u dermatologa w CMD dowiedziałam się, że za niecałe 80 zł, mogę wykonać w klinice wszystkie te badania w ciągu jednej wizyty, warunkiem jest bycie na czczo więc najlepiej takie badania wykonać rano.

agatka
|

Zawsze przy każdym badaniu mam nawet w szpitalu partnera i mam prawo do jego obecności wspierał porody. Gdy lekarz wyprasza osobę bliską to jest zboczeńcem ! Raz na dwa lub trzy lata chodzę na badanie z mężem jest podczas całego badania nawet krocza nie za parawanem bo mąż widział więcej u mnie niż ginekolog! !! Zaraz podczas badania pobiera ginekolog cytologia by nie narażać na kolejne zbędne badanie. Każde badanie jest ryzykiem zakażeń bo rękawiczki chronią tylko lekarza nie pacjenta. Również mąż chroni przed z bocznym lekarzem jak ostatnio onkolog , urolog , ginekolog. ...

Justyna
|

"Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, odwiedzaj ginekologa co pół roku. Lekarz powinien wtedy zmierzyć ciśnienie krwi i zlecić wykonanie USG przezpochwowego." a co jeśli stosuję tabletki anty z powodu problemów hormonalnych a jestem dziewicą? Mam stwierdzone policystyczne jajniki i muszę brać tabletki na wyregulowanie hormonów. W takim przypadku żaden lekarz nie zrobi mi usg przezpochwowego.

Roma
|

Dobrze zrobić i cytologie i USG zresztą lekarz wie najlepiej jakie badania zlecić.
Tak na pierwszy raz myślę, że ok.
Takie podstawowe badania można zrobić tu n amiejscu w polskiej przychodni polmedics

wrocławianka
|

sprawdzałam na stronie, rzeczywiście jest dokłądnie opisane jak wyglądają badania w tym pakiecie. Jednej rzeczy do końca nie rozumiem - to oferta dla klubowiczów? Czy jeśli nie jestem zapisana, to nie mogę wykupić takich badań?

prego
|

W skład pakietu o którym mowie wchodzi:
RTG klatki piersiowej
EKG
USG jamy brzusznej
USG piersi (kobiety)
USG tarczycy
Do tego szereg badan laboratoryjnych. Zerknij na stronę to tam jest dokładnie podana lista badan.

wroclawianka
|

Czy możesz przybliżyć zakres badan? Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam

prego
|

ja niedawno wykonywałam badania profilaktyczne skierowane do kobiet w przychodni lux med. W cenie mnóstwo badań i konsultacja z lekarzem. jestem dawno po 30. i w końcu postanowiłam się przebadać dokąłdnie.