Badania ojcostwa: dla kogo, kiedy i gdzie?

Badania ojcostwa nie stanowią już tematu tabu. Jeszcze kilka lat temu wykonywało się je w ukryciu przed światem, rodziną i znajomymi. Teraz klienci zazwyczaj stawiają na wygodę oraz dostępność i nie wstydzą się już tego, że mają taką potrzebę! Sprawdź, gdzie i kiedy zrobić test na ojcostwo.

Badania ojcostwa: dla kogo, kiedy i gdzie?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Testy na ojcostwo w placówce medycznej, w aptece i w domu
  2. Testy ojcostwa do celów sądowych, prywatnych oraz badania anonimowe
  3. Od kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Kiedy i gdzie zrobić badanie ojcostwa? Znaczna część klientów nie wierzyła w testy genetyczne na ojcostwo oferowane na stronach internetowych. Obawiali się, że zostaną oszukani bo nie byli w stanie sprawdzić rzeczywistej wiarygodności oferowanych testów ani tego, czy dane laboratorium w ogóle istnieje. To, że takie obiekcje pojawiały się oznaczało, że laboratoria poważnie podchodzące do klienta musiały poszukiwać innych dróg dotarcia do niego.

Testy na ojcostwo w placówce medycznej, w aptece i w domu

Z czasem sytuacja ta nieznacznie się zmieniała. Jednak nadal wielu z nich woli korzystać z usług na miejscu, a nie przez Internet. To przyczyniło się do zorganizowania po pierwsze lokalnych punktów poboru materiału, dostępnych niedaleko miejsca zamieszkania. Korzystając z nich klienci mają możliwość zakupu samego zestawu do samodzielnego poboru próbek lub poboru próbek na miejscu przez wykwalifikowany personel. Po drugie, pojawienie się testów w aptekach umożliwiło klientom dyskretny zakup od ręki.

Niektóre laboratoria gwarantują także dojazd do klienta i pobranie próbek w jego domu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób chorych, które nie są w stanie stawić się do najbliższego punktu poboru.

Do badań ojcostwa zazwyczaj pobiera się próbkę wymazu z policzka. Ciekawe jest to, że pobranie tej próbki jest naprawdę bardzo proste a mimo to więcej osób korzysta z usług punktów pobrań, aniżeli samodzielnie je pobiera. Niektóre laboratoria w ramach ceny gwarantują klientom możliwość pobrania próbki drugi raz jeśli za pierwszym razem pobraliby je nieprawidłowo.

Testy ojcostwa do celów sądowych, prywatnych oraz badania anonimowe

Z badań ojcostwa może skorzystać praktycznie każda pełnoletnia osoba, która jest prawnym opiekunem badanego dziecka. W nielicznych sytuacjach możliwe jest zlecenie badania anonimowego, gdzie nie jest konieczne podawanie danych osobowych osób włączonych do badania. Wówczas na wyniku badania opisywana jest wyłącznie relacja między badanymi osobami (np.: domniemany ojciec w stosunku do badanego dziecka).

Samo badanie ojcostwa może mieć różny charakter. Klient, który potrzebuje tylko informacji dla siebie decyduje się na prywatny test ojcostwa. Decyzja o takiej opcji daje klientowi możliwość wyboru pomiędzy samodzielnym poborem próbek, a poborem w lokalnym punkcie.

Z kolei, w sytuacji kiedy klienci planują posłużyć się wynikiem przed sądem, zdecydowanie zalecane jest wykonanie badania sądowego. I nie chodzi tu o pewność samego badania, bo ta jest identyczna zarówno w przypadku testów prywatnych jak i sądowych. Chodzi tu o potwierdzenie, że w badaniu udział biorą właściwe osoby przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej czułości testu. Badania sądowe wymagają włączenia do badania matki, w przeciwieństwie do badań prywatnych, gdzie można pobrać próbki tylko od potencjalnego ojca i dziecka.

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Badania ojcostwa można wykonać już w drugiej po urodzeniu dziecka i warto wiedzieć, że taki test można wykonać nawet wtedy kiedy dziecko jest dorosłe. Niezależnie od wieku osób badanych test zawsze da taki sam wynik.

Warto też zwrócić uwagę na inne możliwości zbadania ojcostwa. Są już dostępne testy, które umożliwiają ustalić ojcostwo podczas ciąży. Wykonanie tego badania daje klientom możliwość uzyskania pewnej informacji bardzo wcześniej, bo już po 10 tygodniu ciąży jednocześnie zachowując całkowite bezpieczeństwo dla dziecka i matki.

Materiały prasowe