Badania

Cefalometria nie jest popularnym badaniem i dlatego nie każdy o niej słyszał. W pewnych sytuacjach jest to jednak badanie niezastąpione. Na czym polega cefalometria, w jakich przypadkach specjalista może skierować pacjenta na to badanie i czy cefalometria na pewno jest bezpieczna, zwłaszcza dla dzieci?
Test na wirus HIV to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy jest się jego nosicielem. Zakażenie może przebiegać całkowicie bezobjawowo, a nieleczone prowadzi nawet do śmierci. HIV to cichy zabójca. Sprawdź, gdzie wykonasz test na HIV, jak przebiega i kto powinien się zbadać.
Badania prenatalne inwazyjne pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Mimo, że nazwa „inwazyjne” brzmi groźnie, fakty są takie, że ryzyko powikłań po inwazyjnych badaniach prenatalnych jest niewielkie, a skuteczność niemal stuprocentowa. Jakie są wskazania do badań prenatalnych inwazyjnych, jakie są rodzaje tych badań i jakie wady wrodzone można wykryć za pomocą inwazyjnych badań prenatalnych?
Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego to nowość w diagnostyce raka prostaty. Biopsja fuzyjna łączy tradycyjną formę biopsji gruboigłowej wykonywanej standardowo pod obrazem USG wraz z rezonansem magnetycznym, który zdecydowanie lepiej uwidacznia zmiany nowotworowe istotne klinicznie. Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty? Jakie niesie korzyści dla pacjenta i jak przebiega?
Markery nowotworowe badane we krwi stanowią ważny element w szybkim rozpoznawaniu nowotworów. Jednym z takich markerów jest białko CA 72-4, którego podwyższony poziom może wskazywać na nowotwory przewodu pokarmowego. Kiedy warto wykonać badanie markera CA 72-4? Jak przygotować się do badania?
Tkankowy antygen polipeptydowy, w skrócie TPA jest markerem wskazującym na procesy obumierania komórek w organizmie. Dlatego jego obecność we krwi może wskazywać zarówno na niegroźny stan zapalny, jak i na proces nowotworzenia. Pomimo niespecyficzności i niskiej czułości tkankowy antygen polipeptydowy jest stosowany jako marker uzupełniający w diagnostyce niektórych nowotworów.
Pulsoksymetr i pulsoksymetria pojawiły się w medycynie stosunkowo niedawno. Pulsoksymetr to urządzenie przypominające klips, które zakłada się na palec wskazujący. Jak działa pulsoksymetr? Czemu służy pulsoksymetria?
Glukoza w moczu to parametr sprawdzany w ogólnym badaniu moczu. Glukoza jest cukrem wykorzystywanym przez organizm jako źródło energii dla komórek, przy czym jej nadmiar we krwi jest szkodliwy. Glukoza w moczu jest jednym z badań, które pozwala na oszacowanie jej nadmiaru w organizmie. Jak interpretować wynik badania? Na co wskazuje obecność glukozy w moczu?
Białko całkowite to badanie laboratoryjne, które ocenia stężenie wszystkich białek znajdujących się we krwi. Oznaczenie białka całkowitego pozwalana na rozpoznanie wielu chorób np. nowotworów. Jakie są normy laboratoryjne dla białka całkowitego? Co oznacza jego za niski lub za wysoki poziom?
W trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wczesna i wiarygodna diagnoza ma kluczowe znaczenie w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się zakażenia. W tym celu stosowane są testy diagnostyczne obejmujące przede wszystkim testy molekularne i immunologiczne. Jednocześnie coraz szerzej na rynku dostępne są szybkie testy kasetkowe na koronawirusa. Jakie testy na koronawirusa wybrać i czy wszystkie są wiarygodne?
Cholesterol HDL, nazywany potocznie dobrym cholesterolem, jest najmniejszą i jednocześnie najbardziej zróżnicowaną cząsteczką z grupy lipoprotein. Cholesterol HDL od wielu lat jest uważany za cząsteczkę chroniącą nas przed zawałem serca i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Jednak najnowsze badania wykazały, że związek ten jest dużo bardziej złożony i w naszym organizmie mogą powstawać defektywne cząsteczki cholesterolu HDL o właściwościach promiażdżycowych.
Cholesterol LDL, nazywany potocznie "złym" cholesterolem, jest cząsteczką z grupy lipoprotein, która aktywnie uczestniczy w transporcie cholesterolu po całym organizmie. Złą sławę cholesterolowi LDL przyniósł jego udział w procesie miażdżycowym, który jest przyczyną zawału serca i innych chorób sercowo-naczyniowych. Kto powinien wykonać badanie cholesterolu LDL? Jak obniżyć jego zbyt wysoki poziom?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.