Badania

Tomografia komputerowa płuc umożliwia rozpoznanie i szczegółową ocenę wszelkich nieprawidłowości w drogach oddechowych. Dodatkowo umożliwia również lekarzowi ocenę innych narządów znajdujących się w klatce piersiowej. Jak przebiega tomografia płuc i kiedy lekarz ją zleca?
Test przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) jest stosowany jako podstawowy test pozwalający ocenić stan pacjenta pod kątem zaburzeń autoimmunologicznych dotyczących tkanki łącznej. Są to zaburzenia które dotykają wielu tkanek i narządów w całym organizmie. O czym świadczą wyniki testów? Czym są ANA? Jakie choroby można wykryć przy pomocy badania ANA?
Markery stanu zapalnego są białkami, których stężenie we krwi jest zależne od procesów chorobowych przebiegających w naszym organizmie. Badanie poziomu tych substancji wykorzystuje się w diagnostyce. Testy te są pomocne w wykrywaniu oraz klasyfikowaniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych. Wykorzystuje się je również w monitorowaniu przebiegu chorób reumatycznych oraz niektórych nowotworów. Najpopularniejszym wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie jest CRP.
Rynoskopia to wziernikowanie nosa, czyli badanie, które polega na oglądaniu jam nosa. Jest to ważne badanie, ale w poważniejszych schorzeniach laryngologicznych coraz częściej jest ona zastępowana przez endoskopię. Dowiedz się, jak przebiega rynoskopia nosa.
USG jąder to badanie, które obrazuje w jakim stanie aktualnie znajdują się nie tylko jądra, ale również moszna i najądrza. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, guzków czy torbieli, a tym samym na szybkie podjęcie leczenia w razie jakichś nieprawidłowości.
Gazometria (badanie poziomu gazów we krwi) to badanie umożliwiające rozpoznanie i monitorowanie POChP, astmy, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Sprawdź, jakie są normy w badaniu gazometrycznym i o czym świadczy pH krwi poniżej lub powyżej normy.
Spirometria jest badaniem bezbolesnym, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a daje cenne informacje: pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Dlatego powinien ją zrobić każdy palacz papierosów.
USG domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne) to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej i położniczej. Jest różnie nazywane - dopochwowe, waginalne, transwaginalne czy przezpochwowe. W porównaniu z USG wykonywanym przez powłoki brzuszne jest ono dokładniejsze i nie wymaga uciążliwego dla kobiet wypełnienia pęcherza moczowego.
Biopsja kanału szyjki macicy jest inwazyjnym badaniem, które polega na pobraniu wycinka lub wycinków z tarczy pochwowej części szyjki macicy. Badanie można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych, bez stosowania znieczulenia, w znieczuleniu miejscowym lub też ogólnym. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, a po kilku godzinach obserwacji pacjentka może udać się do domu.
Badanie mykologiczne to podstawowe badanie, które pozwala wykryć infekcję grzybiczą tocząca się w organizmie. Wykonując je można poznać nie tylko konkretny rodzaj grzyba, który zaatakował organizm, ale dobrać także lek, który będzie najbardziej skuteczny w walce z intruzem.
Profil lipidowy to badanie krwi oznaczające stężenie cholesterolu,  jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Profil lipidowy jest dużo bardziej miarodajny od oznaczenia całkowitego stężenia cholesterolu we krwi. Wykonuj profil lipidowy regularnie, by ustrzec się np. miażdżycy, zawału lub udaru. Jakie są normy cholesterolu? Jak interpretować wyniki profilu lipidowego?
TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Lekarz zleca oznaczenie TSH, gdy podejrzewa nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jak interpretować wyniki TSH.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski