Badania

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych i jednocześnie najczęściej zlecanym przez lekarzy badaniem. Morfologię krwi powinnyśmy wykonywać profilaktycznie raz w roku, nawet jeśli nie mamy żadnych niepokojących objawów. Dzięki morfologii możliwe jest wykrycie różnego rodzaju niedoborów, stanu zapalnego, a nawet niektórych nowotworów. Co jeszcze bada morfologia krwi? Jakie choroby pozwala wykryć?
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak miażdżyca naczyń, cukrzyca, czy nowotwory. Z tego względu ważne jest, aby profilaktycznie wykonywać badania laboratoryjne w celu wykrycia wczesnych symptomów chorób. Jeśli skończyłeś 50 lat, sprawdź jakie badania powinieneś wykonać, aby żyć dłużej i w dobrym zdrowiu.
Wielokrotnie idąc na pobranie krwi słyszymy, że należy być „na czczo”. Jednak co to dokładnie znaczy? Czy wystarczy tylko nic nie jeść tuż przed badaniem? Czy spożycie posiłku ma wpływ na wynik badania laboratoryjnego? Dowiedz się, przed jakim badaniem należy być „na czczo” i dlaczego.
USG piersi czyli badanie ultrasonograficzne piersi to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. W odróżnieniu od mammografii badanie USG piersi jest bezbolesne. Pozwala wykryć zmiany w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju. Jakie są wskazania do wykonania USG piersi? Jak często należy wykonywać to badanie i w jaki sposób się do niego przygotować?
Testy płodności dla mężczyzn pozwalają sprawdzić, czy przyczyną niepłodności u panów są problemy z nasieniem. Niektóre z nich można wykonać w domu, dzięki czemu można uniknąć dla wielu mężczyzn krępującej wizyty u lekarza. Na czym polegają testy na płodność dla mężczyzn? Jak je wykonać?
Mammografia to radiologiczne badanie piersi, dzięki któremu można wykryć raka piersi we wczesnym stadium. Jakie są wskazania do mammografii i jak przebiega to badanie? W jaki sposób przygotować się do mammografii? Czy wynik mammografii jest zawsze wiarogodny?
Test ROMA jest nowoczesnym narzędziem określającym stopień ryzyka wystąpienia złośliwego raka jajnika. W jakich przypadkach się go wykonuje i na czym polega test ROMA? Jak interpretuje się wyniki testu ROMA?
Badanie nasienia - seminogram - polega na ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Jest to podstawowe badanie nasienia, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz wykluczenia bądź potwierdzenia ojcostwa.
Diagnostyka zaburzeń snu oznacza rozpoznawanie zaburzeń snu, takich jak bezsenność, bezdech senny czy narkolepsja. W tym celu można wykorzystać dzienniczek snu i kwestionariusze, jednak służą one jedynie do wstępnej oceny stanu pacjenta. Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie wyników specjalistycznych badań. Sprawdź, na czym polega diagnostyka zaburzeń snu.
Alergiczne testy skórne (alergenowe testy skórne), do których zaliczamy skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe, mają na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy alergologa. Poza tym pozwalają ocenić stopień nasilenia alergii.  Wyniki skórnych testów alergicznych pozwalają dobrać dawkę leku i ustalić optymalny czas kuracji.
Nagły przyrost masy ciała, spadek nastroju i problemy ze snem są to objawy, które okresowo mogą dotykać każdego z nas. Mogą one być następstwem codziennego stresu, jednak mogą również świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli zaobserwowałeś u siebie nagły przyrost masy ciała mimo zwyczajowej diety, jeśli masz gorszy nastrój bez powodu lub problemy ze snem, sprawdź koniecznie jakie badania warto wykonać.
Odchudzanie to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Często nie wystarcza po prostu zmniejszona ilość kalorii. Istnieje wiele chorób, które utrudniają odchudzanie, a racjonalne podejście do tego procesu powinno skupiać się nie tylko na utracie zbędnych kilogramów, lecz także na poprawie stanu zdrowia. Sprawdź 9 badań, które należy zrobić przed rozpoczęciem odchudzania.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.