Badania

CA 15-13 to marker nowotworowy wykorzystywany przede wszystkim w diagnostyce kobiet, u których wykryto raka piersi. Substancja ta występuje w krwi zarówno u chorych jak i zdrowych osób. Na podstawie oznaczenia tego markera nie da się określić, czy dany pacjent jest chory. Do czego służą badania CA 15-3? Jakie mają znaczenie w terapii nowotworów?
Szukasz skutecznego sposobu na zmiany skórne, charakterystyczne dla cery trądzikowej, m.in. wypryski, zaskórniki, rozszerzone pory? Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mają szansę poprawić stan skóry osób z trądzikiem oraz podnieść jakość ich życia. Innowacyjna metoda wykorzystująca aplikację La Roche-Posay – Effaclar Spotscan – pomoże w diagnozie skóry twarzy i dostarczy rekomendacje pielęgnacji. Sprawdź, jak poprawić stan cery trądzikowej dzięki rozwiązaniu opartemu na AI.

Materiał sponsorowany

Ceruloplazmina(ferroksydaza) jest białkiem zawierającym w strukturze jony miedzi. Jest uważana za główną miedzioproteinę w ludzkim osoczu. Badanie stężenia tego enzymu wykonuje się w sytuacji podejrzenia zaburzenia gospodarki miedzi w organizmie. O czym mogą świadczyć wyniki badania? Jaka jest funkcja ceruloplazminy w ludzkim ciele?
Wizyta u ginekologa co pół roku, nawet gdy czujesz się dobrze i nic cię nie niepokoi, to ideał. Tymczasem wiele z nas unika jej jak ognia, często dlatego, że nie wie, jak się do niej przygotować. Czy wskazana jest depilacja przed wizytą u ginekologa? Czy miesiączka przeszkadza w badaniu ginekologicznym? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.
Badanie elektrofizjologiczne (ang. EPS) to bardzo specjalistyczne, inwazyjne badanie wykonywane u osób z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, ale także ze stwierdzoną arytmią. Dowiedz się, kiedy się takie badanie przeprowadza, na czym ono polega oraz jak przebiega sam zabieg.
Enzymy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych na Ziemi. Uczestniczą one w większości, jeśli nie we wszystkich przemianach chemicznych w przyrodzie, czyli w milionach reakcji zarówno w świecie roślin, jak i w świecie zwierząt. Warto dowiedzieć się, czym są enzymy, jak działają oraz jakie jest ich znaczenie dla współczesnej medycyny.
SHBG to białko transportujące hormony płciowe m.in. testosteron i estradiol. Nieprawidłowe stężenie SHBG może skutkować problemami związanymi z gospodarką hormonalną i płodnością. Kiedy warto zbadać poziom SHBG?
Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia warto wykonywać, mimo że gdy masz 20 lat, wkroczyłaś w dorosłe życie, czujesz się doskonale, jesteś w pełni sił. Jednak nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych. Na te nigdy nie jest za wcześnie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta po 20 rż.?
Wapń w odpowiednim stężeniu powoduje, że mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Właściwe stężenie tego pierwiastka to również sprawne mięśnie, odprężone nerwy, zdrowy sen, pogodny nastrój. Wiadomo, że niedobór wapnia szkodzi, ale jego nadmiar też jest niebezpieczny. Lepiej mieć za mało wapnia czy za dużo?
Badanie kręgosłupa to jedno z częściej zlecanych badań, a to dlatego, że bóle kręgosłupa są jedną z częściej występujących dolegliwości, na które skarżą się osoby niemal w każdym wieku. Ale warto pamiętać, że nie każdy ból występujący w okolicy kręgosłupa jest bezpośrednio z nim związany.
Doppler tętnic szyjnych to inaczej USG dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych to badanie diagnostyczne, służące ocenie stopnia zwężenia tych naczyń. Jakie są wskazania i kiedy lekarz zleca dopplerowskie badanie tętnic szyjnych i kręgowych? Jak przebiega to badanie ultrasonograficzne?
Videonystagmografia (VNG), to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Badanie VNG jest niezbędnym elementem diagnostyki zawrotów głowy i zaburzeń równowagi o różnej etiologii, dlatego na to badanie chorych mogą kierować laryngolodzy, neurolodzy i w niektórych przypadkach lekarze rodzinni. Jak przebiega videonystagmografia?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019