Badania

Cholesterol LDL, nazywany potocznie "złym" cholesterolem, jest cząsteczką z grupy lipoprotein, która aktywnie uczestniczy w transporcie cholesterolu po całym organizmie. Złą sławę cholesterolowi LDL przyniósł jego udział w procesie miażdżycowym, który jest przyczyną zawału serca i innych chorób sercowo-naczyniowych. Kto powinien wykonać badanie cholesterolu LDL? Jak obniżyć jego zbyt wysoki poziom?
Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz dobry - HDL powinno się robić raz w roku. Jeśli cholesterol jest podwyższony, to znak, że grozi ci miażdżyca. Dowiedz się, jakie są normy dla cholesterolu i o czym świadczy jego nadmiar we krwi.
Mocznik jako azot mocznika (BUN) jest jednym z parametrów w badaniu biochemicznym - służy ocenie pracy nerek. Sprawdź, jaka jest norma dla azotu mocznika (BUN) i  o czym może świadczyć wynik powyżej normy.
Czynnik reumatoidalny (ang. rheumatoid factor - RF) to przeciwciało, którego obecność możemy zaobserwować nie tylko w płynach ustrojowych osób chorych, ale także u zdrowych. Nie jest samodzielną jednostką chorobową, natomiast jego obecność lub podwyższona wartość zaostrza przebieg wielu powszechnych w społeczeństwie patologii.
Palisz papierosy? Masz nadwagę lub otyłość? W pośpiechu zjadasz na mieście niezdrowe fast foody i nie masz czasu na aktywność fizyczną? Zrób lipidogram, czyli profil lipidowy. To proste badanie wiele powie o twoim zdrowiu - wykryje nieprawidłowy poziom cholesterolu, jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów.
Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, jest jednym z podstawowych badań wykonywanym u osób, które mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka. Test tolerancji glukozy jest też obowiązkowym badaniem dla kobiet w ciąży. Jak przebiega doustny test obciążenia glukozą i jak należy interpretować jego wyniki?
Koronarografia (cewnikowanie tętnic wieńcowych, angiografia wieńcowa) jest badaniem pozwalającym ocenić stan tętnic serca. Jak przebiega koronarografia? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego badania?
INR to Międzynarodowy Współczynnik Znormalizowany, który służy monitorowaniu skuteczności leków przeciwzakrzepowych. Współczynnik INR wyraża czas protrombinowy, czyli jeden z najważniejszych parametrów w badaniu układu krzepnięcia. Badanie INR wykonywane jest samodzielnie w domu przy użyciu specjalnego aparatu, bądź jako składowa koagulogramu (PT, wskaźnik PT, INR, APTT). Przekroczenie norm – za wysoki lub za niski wynik – wymaga modyfikacji leczenia. Na czym polega badanie INR?
Dolegliwości po przejściu COVID-19 mogą doskwierać ozdrowieńcom nawet przez kilka miesięcy. Niezależnie od tego czy borykasz się z długotrwałymi objawami koronawirusa, warto sprawdzić, jak przebyta infekcja wpłynęła na twój organizm.
Szacuje się, że 1 gram ferrytyny odpowiada 140 µg żelaza zapasowego na każdy kilogram naszego ciała. O czym świadczy niski poziom ferrytyny i co należy zrobić w takim przypadku?
Bazofile (BASO, granulocyty zasadochłonne) należą do leukocytów, czyli białych krwinek, których zadanie polega przede wszystkim na obronie organizmu. Ilość bazofili jest jednym z podstawowych parametrów podawanych w wynikach morfologii krwi, czasem ich wartość oznaczana jest skrótem BASO. Warto dowiedzieć się czym dokładnie są granulocyty zasadochłonne, o czym świadczy ich niski czy wysoki poziom, a także jaka jest funkcja bazofili.
Drenaż jest to odprowadzenie płynów fizjologicznych z ran, narządów lub innych obszarów ciała za pomocą specjalnych sączków lub cewników. Najprostszym przykładem drenowania jest sączkowanie. Do jego przeprowadzania wykorzystywane są sączki, które znajdują zastosowanie w leczeniu naciętych ropni, przetok ropnych itp.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.