Badania

Markery sercowe pozwalają na szybkie i poprawne zdiagnozowanie groźnych dla życia przypadków chorób układu krążenia, takich jak ostry zespół wieńcowy (ACS) czy ostra niewydolność serca. Enzymy sercowe są również podstawowym kryterium rozpoznania zawału serca. Co to są markery martwicy mięśnia sercowego? W diagnostyce i leczeniu jakich chorób układu krążenia są pomocne?
Troponiny to białka kurczliwe mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych i mięśnia sercowego), innymi słowy białka te są składnikiem miocytów, czyli komórek mięśniowych i są one niezbędne do prawidłowego skurczu mięśnia. Poziom troponin oznacza się osobom z bólem w klatce piersiowej, szczególnie narażonym na zawał serca (nadciśnienie, cukrzyca, otyłość). Troponiny wzrastają na 3 godziny po zawale serca.
Limfocytoza zazwyczaj jest stwierdzana na podstawie ogólnej morfologii krwi. W takim przypadku poziom limfocytów jest znacząco podwyższony. Może to świadczyć o różnego rodzaju stanach chorobowych. Często jej przyczyną są niegroźne infekcje. Zdarza się również, że stanowi objaw bardzo poważnych chorób nowotworowych, takich jak białaczka. W przypadku wykrycia limfocytozy konieczna jest właściwa diagnoza specjalisty. Na co może wskazywać wysoki poziom limfocytów?
Wymaz z cewki moczowej to badanie, które pozwala zdiagnozować przyczyny, które doprowadziły do infekcji układu moczowego. W badaniu mikroskopowym zazwyczaj poszukuje się bakterii, która jest przyczyną stanu zapalnego. Do badania pobiera się wydzielinę z cewki moczowej. Jak przebiega wymaz z cewki moczowej oraz jak się przygotować do badania? Sprawdź, jak interpretować wyniki wymazu z cewki moczowej.
Audiometria słowna, nazywana także audiometrią mowy, jest badaniem, które służy do oceny socjalnej wydolności słuchu, czyli zdolności komunikowania się w codziennym życiu. Inaczej mówiąc jest to badanie, które pokazuje czy badany rozumie wypowiadane słowa. Jak przebiega audiometria słowna oraz jak interpretować wyniki testu?
Test prenatalny Harmony to proste, pewne i nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić ryzyko wystąpienia zaburzeń chromosomalnych takich jak zespół Downa i innych trisomii. Test umożliwia także określenie płci dziecka i wykrycie ryzyka zaburzeń chromosomów płciowych (X,Y). Wykonywany jest z próbki krwi pobranej od matki. Kiedy należy wykonać test prenatalny Harmony?
INR to Międzynarodowy Współczynnik Znormalizowany, który służy monitorowaniu skuteczności leków przeciwzakrzepowych. Współczynnik INR wyraża czas protrombinowy, czyli jeden z najważniejszych parametrów w badaniu układu krzepnięcia. Badanie INR wykonywane jest samodzielnie w domu przy użyciu specjalnego aparatu, bądź jako składowa koagulogramu (PT, wskaźnik PT, INR, APTT). Przekroczenie norm – za wysoki lub za niski wynik – wymaga modyfikacji leczenia. Na czym polega badanie INR?
Test SANCO, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne to jedno z najczęściej wykonywanych badań prenatalnych, które jest w stanie wykazać aż siedemnaście różnych zespołów wad wrodzonych płodu. Jakie konkretnie wady płodu wykrywa test SANCO oraz kto powinien zdecydować się na to badanie?
Kontrast podawany jest pacjentom którzy mają mieć wykonywany np. rezonans magnetyczny lub koronarografię. Przed tymi badaniami wypełnia się specjalną ankietę. Są w niej informacje dotyczące skutków ubocznych, które może wywołać środek kontrastujący, a także pytanie o uczulenie na kontrast. Większość pacjentów zachodzi w głowę czym ów kontrast jest i skąd mają wiedzieć, czy są na niego uczuleni, jeśli jeszcze nie mieli go podawanego. Poniżej wyjaśniamy tę tajemnicę.
Test RAST (radioalergoseparacji) jest jedną z istotniejszych metod stosowanych w diagnostyce alergii. Do jego wykonania potrzebna jest próbka surowicy pobrana od pacjenta. Cała procedura oceny odpowiedzi alergicznej odbywa się w laboratorium. Diagnozowana osoba nie ma bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą. Test RAST nie wymaga odstawiania leków przeciwalergicznych, co jest jego ogromną zaletą. Na czym polega ta metoda diagnostyczna? Co warto wiedzieć o teście RAST?
Osad w moczu jest jednym z parametrów badania ogólnego moczu. Pozwala wykryć w moczu nie tylko obecność, ale i ilość nabłonków, wałeczków, leukocytów, erytrocytów, składników mineralnych, a także stwierdzić, czy w układzie moczowym obecne są drobnoustroje.
Komisja bioetyczna to niezależna instytucja, która kontroluje, czy projekty badań klinicznych prowadzone są z poszanowaniem godności ludzkiej. Produkty lecznicze, zanim bowiem trafią do aptek muszą przejść liczne badania, w tym z udziałem ludzi. Nad ochroną osób biorących w nich udział, nad dbaniem o ich dobro, godność i bezpieczeństwo czuwają właśnie komisje bioetyczne. Bez ich zgody nie rozpocznie się żadne badanie kliniczne.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski