Problemy z erekcją podczas stosunku [Porada eksperta]

2009-07-06 14:45

Mam 24 lata i problem z utrzymaniem erekcji. Podczas wspólnych pieszczot z moja partnerką osiągam prawidłową erekcję, ale już podczas zakładania prezerwatywy traci on sztywność, co uniemożliwia wprowadzenie go do pochwy. Czasami jednak się to udaje, ale już podczas próby zmiany pozycji, czyli po wyjęciu go z pochwy na dobre natychmiast traci on sztywność i uniemożliwia nam to kontynuowanie stosunku... Jestem tym załamany. Moja partnerka jest bardzo wyrozumiała, jesteśmy już ze sobą kilka lat, o żadnym stresie nie ma mowy, więc co może być tego przyczyną?

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Proszę odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy trudności z erekcją były zawsze? Czy pojawiły się dopiero z obecną partnerką? Czy na początku waszego związku było wszystko ok, a problem pojawił się nagle? Jeśli tak, to czy coś się wtedy wydarzyło ważnego?

Czy prawidłowa erekcja pojawia się podczas masturbacji i nad ranem? Jeśli nie ma trudności z osiągnięciem erekcji podczas masturbacji i nad ranem, i osiąga ją Pan podczas innych pieszczot z partnerką, sugerowałoby to jednak, że są to przyczyny psychiczne. Niekoniecznie musi się to wiązać ze stresem przy nowo poznanej kobiecie, ale może to wynikać na przykład z problemów w relacji (kłótnie, pretensje, które nie zostały do końca wyjaśnione), z pojawieniem się nudy i monotonii w związku oraz ze zwykłego przemęczenia i przepracowania.

Inne czynniki psychologiczne to niska samoocena, nieuświadamiane lęki związane ze swoją seksualnością.

Czynniki organiczne zazwyczaj dotyczą mężczyzn w późniejszym wieku, mężczyzn chorujących na nadciśnienie, cukrzycę, chorujących na depresję. Cechą charakterystyczną tych przyczyn jest jednak to, że trudności z erekcją pojawiają się również podczas pieszczot, masturbacji i nad ranem. Ponadto nie pojawiają się nagle lecz stopniowo postępują. W celu dokładnej analizy problemu polecam jednak spotkanie z seksuologiem. 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.