Metody barierowe

Prezerwatywy dla kobiet (inna nazwa to femidom) choć wyglądem nieco różnią się od tych męskich, mają podobne działanie, a co najważniejsze – jako jedyny kobiecy środek antykoncepcyjny chronią nie tylko przed zapłodnieniem, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Gąbka dopochwowa (antykoncepcyjna) łączy w sobie cechy mechanicznych i chemicznych metod antykoncepcji. Stanowi zaporę, która chroni przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych, a dodatkowo nasączona jest płynem plemnikobójczym. Zobacz, jak stosować gąbkę dopochwową i jaką skuteczność ma ten rodzaj antykoncepcji.
Wkładka domaciczna (IUD) ma tę zaletę, że nie trzeba o niej codziennie pamiętać jak w przypadku pigułki hormonalnej. Spirala (tak potocznie nazywana jest wkładka wewnątrzmaciczna) zakładana jest raz na kilka lat. Sprawdź, jakie są wady i zalety wkładki domacicznej i czy ta metoda antykoncepcji jest dla ciebie.
Prezerwatywy mogą występować w różnych rozmiarach i rodzajach. Na rynku są dostępne prezerwatywy z wypustkami, w różnych kolorach, smakach, zapachowe. Dowiedz się, jak założyć prezerwatywę i jaką skuteczność antykoncepcyjną mają kondomy.
Kapturek naszyjkowy i błona dopochwowa (diafragma) to mechaniczne środki antykoncepcyjne przeznaczone dla kobiet. Niewątpliwym atutem kapturka i diafragmy jest brak ingerencji w gospodarkę hormonalną kobiety, dzięki czemu metody te nadają się dla osób, które z różnych względów nie mogą bądź nie chcą stosować hormonalnej antykoncepcji. Poznaj sposób działania i skuteczność kapturka naszyjkowego oraz błony dopochwowej.
Twój chłopak nie chce zakładać prezerwatyw? Mówi, że ich nie lubi, że w „gumce” mu niewygodnie, a poza tym odbiera mu ona przyjemność z seksu? To częste argumenty za tym, aby uprawiać seks bez prezerwatywy. Należy jednak zdać sobie sprawę, że kondom chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, lecz także m.in. przed zakażeniem wirusem HIV i wieloma groźnymi chorobami.