Odchudzanie na nartach: ile można schudnąć jeżdżąc na nartach?

2018-11-15 15:31

Odchudzanie na nartach to propozycja dla tych, którzy zimą wolą śnieżne szaleństwo od wyciskających pot zajęć fitness. Zobacz, jak jeździć na nartach, żeby schudnąć i ile kalorii można spalić na nartach zjazdowych i na biegówkach.

Odchudzanie na nartach: ile można schudnąć jeżdżąc na nartach?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ile kalorii można spalić na nartach biegowych
  2. Ile kalorii można spalić na nartach zjazdowych
  3. Jakie efekty daje odchudzanie na nartach?
  4. Jak jeździć na nartach, żeby schudnąć?

Ile można schudnąć jeżdżąc na nartach? Jazda na nartach to jeden z lepszych treningów odchudzających zimą, kiedy na jazdę na rowerze i bieganie jest już za zimno. Poza tym narty kojarzą się zazwyczaj raczej z przyjemnością niż z wyciskającym siódme poty treningiem, dlatego czas spędzony na aktywności fizycznej się nie dłuży. Inną zaletą odchudzania na nartach jest też długość treningu. Zazwyczaj prawie cały dzień spędza się na świeżym powietrzu. A wiadomo, że im więcej godzin spędzisz na stoku, tym więcej schudniesz.

Aktywnie spędzając na stoku cały dzień, można spalić nawet kilka tysięcy kalorii. Ich dokładna ilość zależy od tempa i intensywności jazdy oraz umiejętności technicznych narciarza. Niestety, intensywnie odchudzać się na nartach zjazdowych można zazwyczaj tylko kilka dni w roku, bo większość narciarskich urlopów trwa krócej niż dwa tygodnie, a tylko nieliczni mieszkają w kurortach narciarskich na stałe. 

Żeby przedłużyć narciarską przyjemność i odchudzać się zimą na świeżym powietrzu, warto spróbować nart biegowych. Popularne kilkadziesiąt lat temu biegówki znów stają się modne, dlatego kiedy tylko spadnie wystarczająco dużo śniegu, coraz więcej narciarzy biega na nartach w parkach i wzdłuż dróg osiedlowych.

Treningi na nartach biegowych zazwyczaj trwają godzinę-dwie, ale są bardziej wymagające i bardziej męczą, niż zjeżdżanie ze stoku. Dodatkową zaletą biegówek jest dostępność takiego treningu – trenować można przez całą zimę, potrzebny jest jedynie śnieg. Nie musisz nigdzie wyjeżdżać, bo twoją trasą może stać się alejka w parku lub droga leśna. Nowy sprzęt do uprawiania narciarstwa biegowego to koszt około 1000 zł, ale prawie w każdym mieście są wypożyczalnie nart, a wtedy koszt ograniczy się do kilkunastu złotych na dzień.

Ile kalorii można spalić na nartach biegowych

Godzina średnio intensywnego treningu na nartach biegowych to utrata około 400 kCal. Dość szybko i intensywnie biegnąc w tym samym czasie można spalić nawet 1000 kCal.

Czytaj też: Jak zacząć biegać na nartach? Dobór nart i podstawowe techniki [WIDEO]

Ile kalorii można spalić na nartach zjazdowych

Godzina ścigania się na nartach to nawet ponad 600 kalorii mniej. Rekreacyjne zjeżdżanie spala około 290 kalorii na godzinę.

Który sport zimowy najbardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki sport najczęściej uprawiasz latem?

Jakie efekty daje odchudzanie na nartach?

Odchudzając się na nartach masz pewność, że tkanka tłuszczowa będzie spalana równolegle, bo narty angażują przede wszystkim nogi i pośladki, ładnie je wyszczuplając. Jest to też świetne rozwiązanie na pozbycie się cellulitu i ujędrnienie skóry. Jeżdżąc na nartach zjazdowych pracujesz talią i wzmacniasz mięśnie skośne brzucha, co pomaga w likwidacji "boczków".

Na nartach biegowych ręce pracują intensywniej, niż na zjazdówkach, dlatego jeśli zależy ci szczególnie na wyszczupleniu rąk - biegówki prawdopodobnie okażą się skuteczniejsze. Narciarze pracując rękami wzmacniają górne partie ciała: ramiona, obręcz barkową i klatkę piersiową.

Jazda na wszystkich rodzajach nartach pozytywnie wpływa na układ krążenia, wydolnościowy i oddechowy oraz hartuje organizm.

Zobacz też:

Jak jeździć na nartach, żeby schudnąć?

1. Dieta. Wybierając odchudzanie na nartach pamiętaj o diecie – nie jedz posiłków tłustych, ale też się nie głodź. Przed treningiem zjedz solidną porcję, żeby mieć siłę na zaplanowany wysiłek. Rób przerwy na niewielki posiłek co około 2 godziny. Jeśli wybierasz narty biegowe, zapakuj do plecaka solidną sałatkę lub kanapki z ciemnym pieczywem i termos z gorącą herbatą. Bierz łyka ciepłego napoju nawet co kilkanaście minut biegu, żeby nie dopuścić do wychłodzenia.

Odchudzając się na nartach zjazdowych kilka razy w ciągu dnia warto zajrzeć do knajpki z jedzeniem, która zazwyczaj jest na dole stoku – nie wybieraj z menu tłustych dań regionalnych, ale zamawiaj tyle, żeby po posiłku nie czuć głodu. Pamiętaj, że każda godzina treningu wymaga od organizmu sporych pokładów energii, bo przez cały czas intensywnie się ruszasz. Oprócz tego spędzasz większość czasu na mrozie, więc dodatkowa energia wykorzystywana jest do podtrzymania temperatury ciała.

2. Regularność. Wyczekiwane efekty nie pojawią się po kilku treningach narciarskich. Kluczem do osiągnięcia sukcesu je regularność. Doskonałe rezultaty osiąga się łącząc oba rodzaje treningów narciarskich - można spędzić kilka dni szusując po ośnieżonych stokach i zrzucić trochę nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale to nie wystarczy. Dopiero utrzymanie wypracowanej formy na cotygodniowych wypadach na biegówki da widoczne efekty.

3. Sucha zaprawa. Odchudzanie na nartach nie powinno ograniczać się na przypięcia nart i ciężkiej kilkugodzinnej pracy. Do każdego rodzaju wysiłku zawsze trzeba się przygotować. Trening przygotowujący organizm do jazdy na nartach nazywa się suchą zaprawą - jest to obowiązkowy element przygotowań do sezonu. A przed każdym wyjściem na stok nie wolno zapomnieć o rozgrzewce, która zabezpieczy przed kontuzjami i poprawi zwinność.

Polecany artykuł:

Snowfeet - nowy sport na stoku