Bezpieczeństwo na stoku narciarskim czyli dekalog narciarza

2020-01-08 12:12

Dekalog narciarza powstał, by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy początkujący narciarze, których brawura często przewyższa umiejętności. Aby wyjazd na narty był udany, trzeba wiedzieć co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim. Oto zasady bezpieczeństwa na stoku.

NARTY: bezpieczeństwo na stoku narciarskim czyli dekalog narciarza
Autor: thinkstockphotos.com Dekalog narciarza powstał, by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy początkujący narciarze, których brawura często przewyższa umiejętności. Aby wyjazd na narty był udany, trzeba wiedzieć co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim...

Dekalog narciarski powstał po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na stoku. Na powszechnie dziś kupowanych nartach carvingowych każdy może nauczyć się podstaw narciarstwa w kilka dni. Po krótkiej nauce, nie zdając sobie sprawy z tego, że jego umiejętności są tak naprawdę mizerne, idzie na stok narciarski, przyspiesza i nie zawsze udaje mu się wyhamować.

Spis treści:

  1. Bezpieczeństwo na nartach: przyczyny wypadków na nartach
  2. Bezpieczeństwo na nartach w 7 krokach
  3. Dekalog narciarza: międzynarodowy kodeks narciarski

Każdy, kto decyduje się na naukę jazdy na nartach musi zdawać sobie sprawę, że nie opanuje tej sztuki ani w trzy dni, ani nawet w tydzień. Niestety, początkujący narciarze nie przyjmują tego do wiadomości, a sytuacja na trasach zjazdowych staje się krytyczna: np. we Włoszech porównano dane z narciarskich wypadków, jakie zdarzyły się w Alpach w 1995 i 2000 roku. Okazało się, że ich liczba wzrosła 17-krotnie. Również na polskich stokach sytuacja pogarsza się z roku na rok.

Bezpieczeństwo na nartach: przyczyny wypadków na nartach

Główną przyczyną wzrostu ilości wypadków jest rewolucja w sprzęcie i tłok na stokach. Łatwość jazdy na nartach carvingowych zachęca do rozwijania nadmiernych szybkości, mimo braku niezbędnego doświadczenia w szusowaniu. Często dochodzi do tego źle dobrany sprzęt i niechęć do szlifowania formy z instruktorem.

Czytaj też:

Bezpieczeństwo na nartach w 7 krokach

Aby urlop na nartach nie zakończył się w szpitalu:

  • poświęć przed wyjazdem nieco czasu na suchą zaprawę;
  • sprzęt kupuj wyłącznie z fachowcem. Przed zakupem sprecyzuj, czego oczekujesz, potem określ swoje umiejętności i parametry (waga, wzrost);
  • jadąc na narty samochodem, nie przewoź odkrytych nart na dachu. Drobiny soli, piasku mogą uszkodzić elementy plastikowe wiązań;
  • bez względy na poziom umiejętności i wybór trasy - zawsze zakładaj kask;
  • przed pierwszym zjazdem poświęć chwilę na lekką rozgrzewkę;
  • szybkość jazdy dopasuj do warunków śniegowych i pogodowych;
  • przestrzegaj międzynarodowego kodeksu narciarskiego.

Jak nauczyć się jeździć na nartach? Zapoznaj się z naszym poradnikiem

    Dekalog narciarza: międzynarodowy kodeks narciarski

    1. Zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać i nie spowodować żadnej szkody.
    2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy. Poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić.
    3. Wybieraj taki tor jazdy, na którym unikniesz wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
    4. Wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do wszelkich jego manewrów.
    5. Narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
    6. Tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe.
    7. Narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy.
    8. Każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji.
    9. W razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy.
    10. Każdy kto uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.

    Czytaj także: Kontuzje na nartach - co robić?