Crossminton (speed badminton): odmiany i zasady gry

2019-07-01 14:58

Crossminton (speed badminton) to dyscyplina sportowa, która nie wymaga drogiego sprzętu i intensywnych treningów. Grać można wszędzie - na plaży, w parku, w ogrodzie, czy na hali sportowej. Jeśli szukacie ze znajomymi ciekawego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu, spróbujcie zagrać w speedmintona! Sprawdź tylko, jakie są zasady gry w speeda!

Speed badminton: odmiany i zasady gry
Autor: Getty Images Do gry w speed badmintona zawodnikom potrzebne są jedynie odpowiednio wyważona lotka i specjalna rakietka.

Spis treści

  1. Crossminton (speed badminton) - na czym polega
  2. Crossminton (speed badminton) - odmiany gry
  3. Zasady turniejowe meczu singlowego w crossmintona:
  4. Zasady turniejowe meczu deblowego w crossmintona
  5. Crossminton (speed badminton)- sprzęt

Zasady gry w crossmintona (speed badmintona) są proste, a technika mało wymagająca. Do gry potrzebne są dwie osoby (mecz singlowy), lub cztery (mecz deblowy). Nowa forma zabawy jest bardzo zbliżona do znanej wszystkim gry w badmintona, czy tenisa. Punkty zdobywa się, trafiając lotką w pole zawodnika a traci, kiedy lotka wyląduje poza polem. Różnica polega na tym, że mecze w speeda rozgrywa się szybciej i bez użycia siatki.

Do gry w speed badmintona zawodnikom potrzebne są jedynie odpowiednio wyważona lotka i specjalna rakietka. Co więcej, w speeda można grać wszędzie - wystarczy narysować na ziemi dwa pola w kształcie kwadratów (o wymiarach 5,5 x 5,5 metra) oddalone od siebie o około 13 metrów - i można zacząć grę!

Crossminton (speed badminton) - na czym polega

Speed badminton (crossminton) to rodzaj sportu wymyślony przez sportowca niemieckiego pochodzenia - Billa Brandesa. Brandes postanowił urozmaicić i przyspieszyć grę w badmintona. Zamienił tradycyjną badmintonową lotkę na cięższą i dodatkowo ustalił zasady gry, umożliwiające szybszą i bardziej dynamiczną grę z dużą dawką adrenaliny. Do zabawy nie potrzeba żadnych siatek, słupków, kortu. Właśnie dlatego można grać w różnych miejscach: na plaży, polanie, w śniegu na górskich szczytach, na ulicach, placach, a nawet dachach!

Ostatecznie w 2005 roku w Niemczech zarejestrowano nową dyscyplinę sportu pod nazwą „speed badminton” , a w wielu krajach pojawiły się regularne turniejowe rozgrywki. W roku 2011 w Berlinie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, a kraje w nich uczestniczące utworzyły światową federację dla nowego sportu.

Od 2016 roku, na prośbę Światowej Federacji Badmintona, nazwę „speed badminton” zmieniono na „crossminton”, by móc w przyszłości ostatecznie ubiegać się o status sportu olimpijskiego.

Crossminton (speed badminton) - odmiany gry

Freestyle - mecze rozgrywa się bez boiska, bez zasad i bez limitów punktowych.

Blackminton - mecz rozgrywany nocą, przy użyciu specjalnej fluorescencyjnej lotki i oświetlenia UV.

Fun Match - gra, w której bramki utworzone ze specjalnych, pomarańczowych znaczników. Szerokość bramek i ich odległość od siebie nie jest odgórnie ustalona. Ten rodzaj gry polega na obronie własnej bramki i zdobyciu bramki przeciwnika (punkty są przyznawane, kiedy lotka przeleci nad bramką przeciwnika).

Match - ten rodzaj meczu gra się według zasad turniejowych:

  1. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole przeciwnika. Jeżeli lotka wyląduje poza wyznaczonym polem, punkt otrzymuje przeciwnik.
  2. Aby nie stracić punktów lotka nie może spaść na ziemię pomiędzy polami i na pole zawodnika (linia też jest zaliczana do pola) oraz dotknąć zawodnika lub jego ubrania.
  3. Zawodnik nie może odbić lotki dwa razy z rzędu, ani odbić lotki, która spadła na ziemię (punkt na korzyść przeciwnika).

Zasady turniejowe meczu singlowego w crossmintona:

  1. Mecz składa się z 2 setów rozgrywanych do 16 punktów.
  2. Zmiana serwującego następuje co 3 serwy (w przypadku remisu 15:15 co jeden serw).
  3. Po każdym secie zawodnicy zmieniają strony, a w trzecim secie po uzyskaniu 8 punktów przez jednego z zawodników.
  4. W speed badmintonie serw znad głowy jest zabroniony - lotkę wprowadzamy do gry serwując od dołu z 1/3 tylnej strefy boiska (najlepiej przed meczem odmierzyć  3 metry od linii przedniej i oznaczyć linię serwu taśmą na bocznych liniach).

Zasady turniejowe meczu deblowego w crossmintona

Podczas meczu deblowego, każdy z zawodników jednej drużyny ustawiony jest w jednej strefie pola - w strefie przedniej lub w strefie tylnej. Zawodnik serwujący gra w strefie tylnej, a po każdym serwie następuje zamiana miejsc. Podczas gry tylna stopa zawodnika grającego w strefie położonej z tyłu, nie może znaleźć się przed tylną stopą zawodnika grającego w przedniej strefie.

Punktowanie, zmiana serwu oraz zmiana stron są takie same jak w meczu singlowym.

Crossminton (speed badminton)- sprzęt

Do gry w crossmintona oprócz rakiety z lotką i zwykłego sportowego obuwia nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych ubrań. 

Lotki do gry to tak zwane speedery. Są cięższe od standardowych lotek, dzieki czemu charakteryzują się wysoką stabilnością na wietrze, ich struktura jest bardziej zwarta i dodatkowo na czubku umieszczone są specjalne wypukłości. Zastosowane w speederach rozwiązania obniżają opór powietrza, dzięki czemu lotka może lecieć wyżej, dalej i szybciej. Istnieją trzy typy speeder’ów:

  1. Fun Speeder - jest to lotka dla początkujących
  2. Match Speeder - lotka przeznaczona do szybkiej gry w warunkach turniejowych 
  3. Night Speeder - lotka fluorescencyjna, którą można grać w ciemnościach.

Specjalne rakiety do gry w crossmintona są lekkie i poręczne, nawet dla rakietowych laików - ważą około 170 g, kształtem przypominają rakiety do squasha, mają długość około 58 cm i bardzo mocny naciąg, dzięki czemu speedery mogą osiągać prędkość nawet do 290km/h. Pole centralne rakiet do crossmintona, czyli miejsce, w którym powinna odbić się lotka, znajduje się bardzo blisko dłoni.

Poza tym rozwiązania techniczne zastosowane w rakietach sprawiają, że cieszyć się grą może każdy. Łatwo opanowuje się podstawowe ruchy, co od razu zapewnia świetną zabawę. Przy latających z dużą prędkością speederach obronienie swojego kwadratu staje się nie lada wyzwaniem. Po godzinie doskonałej zabawy można spalić do 600 kalorii. To więcej niż na siłowni!