Szwajcarski szlak wina

2010-04-27 16:54

Uprawy wina na tarasach Lavaux w Szwajcarii są tak wyjątkowe, że od 2007 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.  

Szwajcarski smak wina
Autor: Thinkstockphotos.com

3,5 godzinna wędrówka wśród winnych wzgórz z St. Saphorin do Lutry jest pełna pokus. Z tarasu na taras otwierają się wspaniałe widoki na Jezioro Genewskie i Francuskie Alpy. A do tego winiarze zapraszają do piwniczek na degustację.

Na początku byli Rzymianie. To oni już w pierwszym stuleciu naszej ery wykorzystywali pod uprawę winorośli wspaniałe położenie wzgórz Lavaux. 1000 lat później przybyli mnisi, którzy z jednej strony zajmowali się życiem duchowym, z drugiej strony na szczęście kontynuowali tradycję winiarstwa. Dzisiaj Lavaux z 800 km2 jest największym jednolitym terenem uprawy winorośli w Szwajcarii. Wymurowane na wzgórzu tarasy, na których rosną winne krzewy, od 2007 roku znajdują się pod ochroną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kto wędruje wśród tarasów Lavaux, może zachwycać się nie tylko spektakularnym widokiem Alp Walijskich i Sabaudzkich. Już na samym początku warto odwiedzić średniowieczne St. Saphorin z wąskimi uliczkami i charakterystycznymi domkami winiarzy z XVI – XIX wieków. Oryginalna wieża miejscowego kościoła do dziś zdobi liczne etykiety na butelkach z winem. Grzechu warta, jak mawia się tutaj, jest Auberge de l'Onde, która kontynuuje ponad 100-letnią tradycję gościnności i na trzech piętrach zaprasza do spróbowania lokalnych specjałów. Raz w tygodniu gościom towarzyszy muzyka na żywo.

Tereny uprawy winorośli rozciągają się na długości 40 km. Wśród nich ukryło się 14 uroczych wiosek i miasteczek. Liczne piwniczki z winem i rustykalne lokale ciągną się jeden po drugim niczym naszyjnik z pereł. Nie można ich pominąć. Kto chciałby wszystkimi zmysłami delektować się pięknem krajobrazu, powinien również spróbować wina. Po szklaneczce chasselas z podwójną energią pokonywać można pagórki do Lutry. Tutaj w środy i soboty czeka minipociąg turystyczny „Lavaux Express” i zmęczeni piechurzy mogą podziwiać Światowe Dziedzictwo z pokładu wagonika pociągu.

Atuty trasy

  • Pośrodku winnic
  • Dziedzictwo UNESCO
  • Najwyższy poziom kulinarny
  • Niezwykle malownicze widoki na Jezioro Genewskie