Uzdrowisko Busko-Zdrój

2014-05-21 2:48

Uzdrowisko Busko-Zdrój jest uzdrowiskowym biegunem gorąca, ponieważ spośród wszystkich polskich uzdrowisk i miejscowości wypoczynkowych ma największą liczbę dni słonecznych w roku. Nie tylko z tego powodu warto skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w Busku-Zdroju.

Uzdrowisko Busko-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Busko-Zdrój leczy się m.in. choroby ortopedyczno - urazowe

Spis treści

  1. Uzdrowisko Busko-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Busko-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Busko-Zdrój - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Busko-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Busko-Zdrój leży w południowej części województwa świętokrzyskiego, pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. Historia Buska jako miejscowości uzdrowiskowej sięga roku 1828. Wtedy to na leczenie przybyło pierwszych 200 kuracjuszy. Dziś jest ich wielokrotnie więcej. Oprócz kuracjuszy wypoczywa w Busku mnóstwo turystów.

Uzdrowisko Busko-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Busko-Zdrój to uzdrowisko nizinne o klimacie słabo- i średnio bodźcowym, z klimatem, którego cechami są duże wahania roczne temperatur, słabe wiatry. Poza tym Busko jest nazywane uzdrowiskowym biegunem gorąca, ponieważ ma nie tylko najwięcej dni słonecznych z polskich uzdrowisk około 1600 godz. słonecznych w roku), ale i najwyższą średnią temperaturę roczną.

Lecznictwo w Busku opiera się na lokalnych surowcach naturalnych - wodach mineralnych i borowinie. Buscy kronikarze zanotowali, że o uzdrawiających właściwościach miejscowych wód mineralnych ludność wiedziała od dawna. Zauważono, że chętnie piły ją chore owce,  wieśniacy zaś stosowali do leczenia chorób skóry. Woda ta zwana siarczano-słoną, należy do bardzo rzadko spotykanych, zawiera związki siarki z uwalniającym się siarkowodorem. Jednym z jej podstawowych składników jest solanka morska z odległej przeszłości geologicznej, a drugim- siarka, z późniejszych osadowych pokładów gipsowych. Buska woda zawiera też liczne ilości jodu, bromu, oraz wiele innych mikroelementów, selen, magnez wapń. Zapach ma niezbyt przyjemny, mówiąc dosadnie po prostu śmierdzi zgniłymi jajkami,  ale rekompensuje to doskonałymi właściwościami leczniczymi. Wody mineralne służą w Busku przede wszystkim do kąpieli, w kuracji pitnej są stosowane bardzo rzadko. W uzdrowisku butelkuje się wodę mineralną "Buskowianka". Do jej produkcji solankę rozcieńcza się w stosunku 1 do 30.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Symbolem i najczęstszym motywem pocztówek wysyłanych z kurortu stał się  klasycystyczny gmach łazienek, zbudowany w latach 1836-38 według projektu Henryka Marconiego. Od nazwiska twórcy nazywany jest jego imieniem. Prawdziwą ozdobą miasta jest też przepiękny Park Zdrojowy. Na powierzchni 16 hektarów rośnie wiele egzotycznych roślin.

Miasto leży na terenie bardzo pięknej krainy geograficznej zwanej Niecką Nidziańską , w jego okolicy jest bardzo dużo interesujących szlaków spacerowych. Warto wybrać się choćby czerwonym szlakiem do Owczar. Trasa rozpoczyna się od willi "Oblęgorek", ma 7,5 kilometra, droga zajmuje około 2,5 godziny. Można tu podziwiać interesujące gipsowe skały i unikalną roślinność. Dalej szlak ten prowadzi aż do Solca-Zdrój ale to już propozycja dla wytrwałych piechurów (27 km.).

Blisko  też z Buska do Pacanowa rozsławionego przez Kornela Makuszyńskiego, autora Koziołka Matołka. Do dziś trwają spory skąd wzięło się powiedzenie "W Pacanowie kozy kują". Jedni mówią, że mieszkało tu dwóch kowali o nazwisku Koza. Jest wersja, że kuto tu kosy a niedouczony lub złośliwy pisarz miejski zapisał że kozy. Można też usłyszeć historię o dowcipnym kowalu który podkuł, wchodzące mu ogrodu, kozy burmistrza.

Uzdrowisko Busko-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

W dzielnicy uzdrowiskowej, która znajduje się na południe od centrum Buska-Zdrój, funkcjonuje „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. Należą do niego:

  • sanatorium "Marconi"
  • sanatorium "Willa Zielona"
  • sanatorium "Mikołaj", "Oblęgorek"
  • sanatorium "Oblęgorek II"
  • Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna"
  • Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny "Górka"
  • przychodnia uzdrowiskowa
  • willa "Cyprys"
W ramach „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A. działa Zespół Szkół Specjalnych w Busku, gdzie dzieci kształcą się w oparciu o program nauczania ze szkól macierzystych

Poza tym na terenie uzdrowiska Busko-Zdrój można skorzystać z leczenia w takich placówkach, jak:

  • 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ w Busku-Zdroju
  • sanatorium "Włókniarz"
  • sanatorium „Nida – Zdrój”
  • "Słowacki" Hotel, Medical, SPA
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe "Rafał"
  • Astoria Med & Spa Sanatorium
  • Bristol Art & Spa Sanatorium
  • Słoneczny Zdrój Hotel Medical Spa&Wellness
  • Sanatorium i Pensjonat "Zbyszko"
  • Ośrodek leczniczo rehabilitacyjny "Natura"

Uzdrowisko Busko-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe - także na NFZ i z dofinansowaniem z PFRON, PCPR - w tym  m.in. turnusy dla Amazonek.

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę, choroby skóry.

Uzdrowisko Busko-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko oferuje różnego rodzaju kąpiele lecznicze, zabiegi z zakresu peloidoterapii, kinezyterapii, hydroterapii, światłolecznictwa, elektroterapii, ultrasonoterapii, magnetoterapii, termoterapii, aerozoloterapii.

"Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A. dodatkowo oferuje inhalacje okołotężniowe solankowe  (Mini Tężnia Solankowa - Zakład Przyrodoleczniczy nr IV).

To ci się przyda

Busko-Zdrój - informacja turystyczna

Biuro Informacji Turystycznej i Uzdrowiskowej Regionu Ponidziaul. Waryńskiego 4a28-100 - Busko Zdrójwww.it.busko.com.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza