Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój

2013-07-16 15:36
Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Żegiestów-Zdrój wykorzystuje się surowce naturalne, takie jak wody lecznicze i borowina.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój to kurort o malowniczym krajobrazie, który tworzą wzniesienia Beskidu Sądeckiego, porośnięte licznymi lasami. Dodatkowym atutem uzdrowiska są korzystny klimat i surowce naturalne, takie jak wody lecznicze i borowina. Sprzyjają one profilaktyce i wspomagają leczenie licznych chorób.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój znajduje się w województwie małopolskim, w gminie Muszyna, na stromym prawym brzegu Popradu, w miejscu, gdzie stanowi on granicę ze Słowacją. Pierwsze wzmianki o pozytywnym wpływie na zdrowie tego miejsca pochodzą z XVIII wieku, kiedy to zaczęto wykorzystywać walory lecznicze tutejszych źródeł. Pierwsi kuracjusze mieli do dyspozycji nie tylko wody lecznicze, lecz także kurację mlekiem krowim, kozim kumysem kefirem i żentycą.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój - właściwości lecznicze

Żegiestów-Zdrój to uzdrowisko podgórskie o klimacie umiarkowanie i silnie bodźcowym. Kuracjuszy przed silnymi wiatrami chronią wysokie wzgórza, które osłaniają dolinę, natomiast usytuowanie na południowych stokach sprzyja lepszemu nasłonecznieniu. Dodatkowym atutem jest mała ilość opadów. Jednak w lecznictwie największe znaczenie mają szczawy wodrowęglanowo-wapniowo-magnezowe, żelaziste, borowe, które są stosowane w kuracji pitnej i kąpieli. W pobliżu są także złoża borowiny.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Żegiestów-Zdrój funkcjonuje jedynie NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "Wiktor" Cechini.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Główną atrakcją są piękne krajobrazy oraz przyroda Beskidu Sądeckiego z najbliższymi wzniesieniami, które są objęte ochroną w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Odnajdą się tutaj nie tylko osoby, które lubią obcować z naturą, lecz także te chcące być aktywne, gdyż wokół Żegiestowa przebiegają atrakcyjne szlaki spacerowe (także nord-walking) i rowerowe.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój - profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne (także na NFZ) i turnusy rehabilitacyjne usprawniająco - rekreacyjne (także z dofinansowaniem z Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej).

Leczy się tutaj choroby reumatologiczne, układu trawienia oraz nerek i dróg moczowych.

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój - oferta zdrowotna

Oferowane są tutaj zabiegi z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii i peloidoterapii.

To ci się przyda

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój- informacja turystyczna

Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna
ul. Rynek 31
33-370 Muszyna
www.muszyna.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.