Uzdrowisko Wyżne Rużbachy

2013-02-15 14:39 Monika Majewska

Uzdrowisko Wyżne Rużbachy to jedno z popularniejszych słowackich uzdrowisk wśród Polaków. To między innymi zasługa położenia. Uzdrowisko Wyżne Rużbachy zlokalizowane jest niedaleko południowej granicy naszego kraju, na pograniczu dwóch parków narodowych.  Kuracjuszy przyciągają tutaj również wody lecznicze i podgórski klimat.

Uzdrowisko Wyżne Rużbachy (Vyšné Ružbachy) położone jest na północy Słowacji, na pograniczu dwóch parków narodowych - Tatranský národný park (słowacki odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego) i Pieninský národný par w wąskiej dolinie u zbiegu Rzeki (Rieka) i Załężnego Potoku, który jest lewobrzeżnym dopływem Popradu.

Uzdrowisko Wyżne Rużbachy - właściwości lecznicze

Kuracjuszy przyciągają tutaj nie tylko czyste, górskie powietrze, lecz także wody lecznicze - słabo zmineralizowane,
hipotoniczne, o temperaturze do 26 st. C. Ich prozdrowotne działanie polega na tym, że podczas kąpieli przez skórę wchłania się dwutlenek węgla, poprawiający ukrwienie.

Właściwości zdrowotne tutejszej wody były znane już w XV-XVI, bo z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o uzdrowisku. W 1882 roku znalazło się ono w rękach rodu Zamoyskich. Obecnie w uzdrowisku można znaleźć 14 źródeł mineralnych, z których najbardziej znane jest źródło "Izabela", które zasila termalne kąpielisko o tej samej nazwie.

Uzdrowisko Wyżne Rużbachy - obiekty uzdrowiskowe

Działa tutaj przedsiębiorstwo Uzdrowisko Wyżne Rużbachy, do którego należą obiekty, takie jak Grand Hotel Strand, Hotel Travertín I i II, hotel Švajciarske Domky i Biały Dom (zbudowany jako Dom Zdrojowy w 1931 roku przez hrabiego Andrzeja Zamoyskiego).

Uzdrowisko Wyżne Rużbachy - profil leczniczy

Leczy się tutaj choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby przewodu pokarmowego, nerek i układu moczowego, metaboliczne, nerwice i inne zaburzenia psychotyczne reaktywne, choroby kobiece i choroby zawodowe (np. pracowników narażonych na działanie promieniowania jonizującego). Wspomaga się też leczenie pacjentów onkologicznych i po zawałach serca czy stanach operacyjnych.

Uzdrowisko Wyżne Rużbachy - oferta zdrowotna

Uzdrowisko oferuje zabiegi z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, elektroterapii. Kuracjusze mogą skorzystać także z psychoterapii.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Atrakcją jest największe trawertynowe jeziorko na Słowacji, które powstało z trawertynowego źródła "Krater". Akwen ten ukształtował się w wyniku osadzania się  trawertynu (martwicy wapiennej) wytrącającego się z silnie zmineralizowanej wody. Warto wiedzieć, że w okolicy znajduje się jeszcze kilka suchych kraterów (tzw. tzw. mofety), z których wydobywa się wyłącznie dwutlenek węgla.

Osobom aktywnym polecamy wizytę w parkach narodowych – Národný park Vysoké Tatry i Národný park Pieniny. Można tam uprawiać turystykę o niskim stopniu trudności. Z kolei wielbiciele sztuki sakralnej koniecznie muszą zobaczyć drewniany Artykularny Kościół Ewangelicki w miejscowości Kežmarok – z organami i drewnianymi  piszczałkami (UNESCO).

To ci się przyda

Informacja turystyczna
Uzdrowisko Wyżne Rużbachy
Námestie sv. Mikuláša 21
064 01 Stará Ľubovňa
Tel.: +421 52 432 17 13
ic@staralubovna.sk

Kúpele Vyšné Ružbachy
065 02 Vyšné Ružbachy 48
Tel.: +421 52 426 61 11
ruzbachy@ruzbachy.sk
www.ruzbachy.sk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
KOALA
|

no ja leczylam luszczyce w takiej specjalnej kabinie pronmieniami uvb i uva o specjalnej długosci, jednoczenie z leczeniem farmakologicznym, przez jakis czas proadzilam tez taki specjalny kalendarz naswietlan :) w sumie pomoglo to i mi i lekarzowi:P nie znam sie na tym ale pomglo, takze polecic moge klinike estivance, tam sie tym zajmuja