Uzdrowisko Wysowa-Zdrój

2014-05-21 4:31

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój to uzdrowisko, do którego kuracjusze przyjeżdżają już od ponad dwustu lat, a od czterystu znane są właściwości lecznicze miejscowych wód. Zmęczeni znajdą tu święty spokój, bo choć kurort Wysowa jest – zwłaszcza w sezonie – miejscem gwarnym w skali regionu, to jednak bardzo spokojnym w porównaniu choćby z pobliską Krynicą.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Wysowa-Zdrój w ofercie zabiegowej ma m.in. gimnastykę przyrządową.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój to jeden z najmniejszych naszych kurortów. Leży w województwie małopolskim przy samej granicy ze Słowacją, na końcu doliny rzeki Ropy, wśród najwyższych szczytów najniższych z Beskidów - Beskidu Niskiego. Pierwszy dom zdrojowy powstał tu w 1812 roku - miał dziewięć pokoi i sześć łazienek. To był początek. W końcu wieku przyjeżdżało tu już dwa tysiące osób rocznie. Jednak uzdrowisko nie przetrwało pierwszej wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym próbowano odbudować prestiż i zaplecze kurortu, ale wysiedlenie po II wojnie większości łemkowskich mieszkańców na wschód i na tzw. ziemie odzyskane wyludniło okolicę. Dopiero w latach 60 i 70 zainteresowano się Wysową na nowo. Wtedy zbudowano większość istniejących do dziś sanatoriów i urządzeń zdrojowych. Podupadły trochę w czasach transformacji, ale teraz ożywają na nowo.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój ma klimat podgórski (510-530 m n.p.m.), umiarkowanie i silnie bodźcowy, lokalnie mocno zróżnicowany. Jego elementami są zmniejszone nasłonecznienie i ograniczona liczba mgieł i czyste powietrze, przesycone olejkami eterycznymi wydzielanymi przez okoliczne drzewa iglaste.

Uzdrowisko Wysowa-Zdój słynie także ze złóż borowiny i wód leczniczych. Wysowskie zdroje to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-wapienne i wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe. Zawierają cenne mikroelementy: lit, cynk, miedź i kobalt. W smaku są dość paskudne, ale mają znakomite właściwości lecznicze. W niewielkim parku zdrojowym i najbliższej okolicy jest 12 żródeł i odwiertów, każde o innym składzie i o innym smaku. Dostępne dla publiczności są źródła Franciszek, Józef I i II, Henryk i Słone. Woda z tego ostatniego chyba najbardziej nadaje się do degustacji. W sklepie firmowym rozlewni wód mineralnych można kupić w butelkach i kartonach i te lecznicze, i nadającą się do picia Wysowiankę.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Piechurzy będą wędrować po szlakach turystycznych na Ostry Wierch, najwyższy po polskiej stronie szczyt – Lackową (997 m), a przez piesze przejście graniczne pod górą Jawor – nawet na najwyższy w całym Beskidzie Niskim – Busov (1002 m). Cykliści znajdą tu doskonałe trasy po znakowanych szlakach lub dość dziurawych lokalnych drogach, które zaprowadzą ich do rozległych dolin, miejsc po nieistniejących już wsiach, zaznaczonych tylko starymi cmentarzami i schowanymi wśród zarośli kapliczkami. Zmotoryzowani zwiedzą zachodnią część Beskidu Niskiego, od Krynicy aż po Biecz. Będą oglądać drewniane łemkowskie cerkwie, małe miasteczka pogórza, cmentarze z I wojny i niepowtarzalne krajobrazy najniższych z Beskidów. Pielgrzymi odwiedzą sanktuarium pod graniczną górą Jawor, miejsce ważne dla Łemków po obu stronach granicy, tak prawosławnych, jak grekokatolików. Przy cudownym źródełku stoi kaplica, przy której największe uroczystości odbywają się 12 lipca. Od niedawna przyjął się obyczaj przynoszenia i ustawiania na polanie drewnianych krzyży. Narciarze stokowi muszą jeszcze trochę poczekać. W Wysowej powstaje spory, nowoczesny ośrodek, ale nie zostanie otwarty w tym sezonie. Najbliżej więc do Krynicy i na Magurę Małastowską. Za to łagodne stoki i doliny Beskidu Niskiego są wymarzone na biegówki.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Działa tutaj "Uzdrowisko Wysowa" S.A., do którego należą

  • Ośrodek Uzdrowiskowy „BESKID”, na terenie którego funkcjonuje oddział szpitala uzdrowiskowego i oddział sanatorium uzdrowiskowego
  • Ośrodek Uzdrowiskowy „BIAWENA”, gdzie funkcjonuje Oddział Diabetologiczny
  • zakład przyrodoleczniczy
  • rozlewnia wód mineralnych

Poza tym kuracjusze mogą skorzystać z oferty:

  • sanatorium uzdrowiskowego "Glinik"
  • "Uzdrowiska Wysowa nad Parkiem" - Instytut Zdrowia Człowieka

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - profil leczniczy

Uzdrowiskowe leczenie szpitalne, sanatoryjne i ambulatoryjne (także na NFZ i ZUS) oraz turnusy rehabilitacyjne (także z dofinansowaniem ze środków PFRON), a także pobyty pełnopłatne, takie jak, m.in. wczasy lecznicze, wczasy wypoczynkowe, turnusy dla emerytów i rencistów.

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, cukrzycę, otyłość, osteoporozę, choroby nerek i dróg moczowych (w tym hemodializa i dializa otrzewnowa w "Uzdrowisko Wysowa" S.A.). W uzdrowisku kobiety po mastektomii mogą skorzystać z rehabilitacji.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku można skorzystać z zabiegów z zakresu balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, ultrasonoterapii, termoterapii. W ofercie znajdują się także różnego rodzaju masaże.

To ci się przyda

Informacja turystyczna w Wysowej-Zdroju

Punkt informacji turystycznej znajduje się przy Urzędzie Gminy Uście GorlickieUście Gorlickie 80, tel./fax 018-3516041, www.usciegorlickie.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza