Uzdrowisko Ustroń

2015-10-05 14:47

Uzdrowisko Ustroń ma charakter podgórski, jednak kuracjusze i turyści ściągają tutaj nie tylko zimą. Mieszczące się w charakterystycznych budynkach w kształcie piramidy sanatoria przez cały rok oferują zabiegi lecznicze z wykorzystaniem wód leczniczych i borowiny.

Uzdrowisko Ustroń jest położone w województwie śląskim, tuż przy granicy z Czechami. Leży w dolinie Wisły i na stokach okolicznych wzniesień Beskidu Śląskiego.

Uzdrowisko Ustroń - właściwości lecznicze

Ustroń jest znaną stacją klimatyczno-uzdrowiskową od połowy XIX wieku. Wówczas lokalną specjalnością były kąpiele "gierzynowe" sporządzane z wody z dodatkiem żużlu z wielkiego pieca hutniczego. Zawarte w nim związki siarki leczyły schorzenia reumatyczne. Za najlepsze lekarstwo na anemię i dolegliwości przewodu pokarmowego uważano kuracje serwatkowe z koziego i owczego mleka. Nie ma co się krzywić - kuracje polegały na kąpielach, a nie piciu serwatki. Obecnie w celach leczniczych w dalszym ciągu wykorzystuje się kąpiele, ale te żużlowe zastąpiono innymi kąpielami i zabiegami borowinowymi. Uzdrowisko ma charakter podgórski, a klimat umiarkowanie bodźcowy, ciepły. Warto wiedzieć, że ilość opadów należy tutaj do największych w całym kraju.

Uzdrowisko Ustroń - obiekty uzdrowiskowe

W dzielnicy uzdrowiskowej Ustroń-Zawodzie na stoku Równicy mieszczą się obiekty należące do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Uzdrowisko Ustroń":

Ponadto na terenie uzdrowiska Ustroń znajdują się:

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Poznawanie uroków miasta nie jest trudne, z rynku wychodzi pięć, oznakowanych, szlaków spacerowych. Gdy zmarzniecie podczas wędrówki po Parku Zdrojowym, wstąpcie do Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, mieszczącego się w dawnym, XIX wiecznym budynku dyrekcji huty. Z innych atrakcji warto odwiedzić klasycystyczny kościół ewangelicko-ausburskiego pod wezwaniem Apostoła Jakuba i drewniany kościółek pod wezwaniem św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu. Jak głosi legenda, pamiątką po przemarszu spieszących na odsiecz Wiedniowi oddziałów króla Jana III Sobieskiego jest dąb, jego imienia, posadzony w 1683 roku

Uzdrowisko Ustroń - profil leczniczy

Leczenie: sanatoryjne, szpitalne, ambulatoryjne i turnusy rehabilitacyjne (także w ramach NFZ i z dofinansowaniem PFRON) oraz pobyty pełnopłatne dla chorych we wszystkich profilach uzdrowiska.

W Ustroniu leczone są:

  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • choroby układu nerwowego
  • choroby reumatologiczne (reumatyzm)
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie
  • choroby naczyń obwodowych
  • choroby dolnych i górnych dróg oddechowych
  • cukrzyca
  • otyłość
  • osteoporoza.

Uzdrowisko Ustroń - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Ustroń oferuje pełną gamę zabiegów z zakresu balneoterapii, hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii. Wykonuje się tutaj także masaże lecznicze, zabiegi z zakresu krioterapii, a także inhalacje.

To ci się przyda

Ustroń - informacja turystyczna

Miejska Informacja Turystyczna
ul. Rynek 2 43-450 Ustroń
tel. 33 854 26 53, www.ustron.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.