Uzdrowisko Turczańskie Teplice

2013-08-11 7:33 Monika Majewska

Uzdrowisko Turczańskie Teplice to uzdrowisko, które wyróżnia się na tle innych kurortów wyjątkowym pakietem zabiegów. Goście uzdrowiska mogą bowiem skorzystać z leczenia złotem. Legendarna jest tzw. Turczańska Złota  Kuracja, podczas której używa się złota i wody mineralnej. Poza tym znajduje się tutaj aquapark z wodą leczniczą.

Uzdrowisko Turczańskie Teplice (Turčianske Teplice) znajduje się w samym sercu Słowacji, w południowo-zachodniej części Kotliny Turca, u stóp pasma górskiego Veľká Fatra (Wielka Fatra).

Uzdrowisko Turczańskie Teplice - właściwości lecznicze

W uzdrowisku wykorzystuje się wody lecznicze. O jej prozdrowotnych właściwościach wiedziano już w średniowieczu. O jej zaletach przekonali się m.in. król Zygmunt Luksemburski oraz cesarz  Maksymilian Habsburg. Rozkwit uzdrowiska nastąpił w XIX w. Obecnie to jedno z najpopularniejszych słowackich uzdrowisk, które wykorzystuje 7 źródeł leczniczych o wysokiej zawartości wapnia, magnezu i fluoru. Warto wiedzieć, że tutejsze wody jako jedne z nielicznych na Słowacji pomagają w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych. Wszystko dzięki unikalnemu składowi.

Uzdrowisko Turczańskie Teplice - obiekty uzdrowiskowe

Funkcjonuje tutaj przedsiębiorstwo uzdrowiskowe Gold Spa Turčianske Teplice, do którego należą:

  • dwa hotele zdrojowe "Wielka Fatra" (jedn trzygwiazdkowy, a drugi czterogwiazdkowy)
  • hotel zdrojowy AQUA
  • park wodny Spa&Aquapark z wyjątkową (ze względy na swój skład), leczniczą wodą mineralną. Został on otwarty w 2007 roku i znajduje się w samym centrum miasteczka w otoczeniu parku Zdrojowego. Odwiedzający Spa Centre mogą skorzystać z dwóch krytych basenów -  "czerwonego", którego temperatura wody sięga 38 st. C (jest przeznaczony do siedzenia) i rehabilitacyjny, którego temperatura wody wynosi 35 st. C. Jest on wyposażony w urządzenia do masażu wodnego. Na zewnątrz, w Aquapark Comlex, znajdują się zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji.

Poza tym w Turczańskich Teplicach leczenie uzdrowiskowe oferuje sanatorium i centrum SPA "ARCO".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Po zabiegach warto udać się Kremnicy – zabytkowego miasta z zamkiem i Muzeum Górnictwa w sztolni Andrej. Warte uwagi jest także Muzeum Wsi Słowackiej w Martinie) – największy słowacki skansen zabytków kultury ludowej. Osobom chcącym aktywnie wypocząć polecamy parki narodowe: Veľká Fatra (Wielka Fatra) i Malá Fatra (Mała Fatra) z  trasami rowerowymi. W tym ostatnim znajduje się zjawiskowy Šútovský vodopád – najwyższy wodospad  Parku Narodowego Mała Fatra. Z kolei w dolinie Valčianska są doskonałe warunki do  jazdy na nartach.

Uzdrowisko Turczańskie Teplice - profil leczniczy

Leczy się tutaj:

  • choroby nerek i dróg moczowych
  • choroby układu nerwowego
  • choroby układu pokarmowego
  • choroby narządów ruchu
  • choroby skóry
  • choroby zawodowe

Uzdrowisko Turczańskie Teplice - oferta zdrowotna

Uzdrowisko oferuje szeroki wachlarz zabiegów, wśród których znajdują się te tradycyjne, oferowane przez większość kurortów leczniczych (z zakresu wodolecznictwa, termoterapii, elektroterapii itp), jak również leczenie złotem. Najpopularniejsza jest tzw. Turczańska Złota Kuracja, podczas której używa się złota i wody mineralnej. Odwiedzający mogą spróbować złotej kąpieli z okładami, złotego masażu i maski lub orzeźwiającej złotej kuracji pitnej.

To ci się przyda

Uzdrowisko Turczańskie Teplice - kontakt

Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice, a.s.
SNP 519
039 12 Turčianske Teplice
Slovenská republika
tel. +421-43-4913 111
rezervacie@therme.sk
www.therme.sk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE