Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie

2014-08-11 16:13 Monika Majewska | Sylwia Bagińska

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie to kurort leczniczy, w którym wykorzystuje się wyjątkowy surowiec - ozokeryt, czyli wosk ziemny. Sprawdza się on przede wszystkim w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Poza tym w uzdrowisku Truskawiec można skorzystać z kuracji pijawkami czy hydrokolonoterapii.

Uzdrowisko Truskawiec położone jest na Ukrainie, w południowej części kraju, w obwodzie lwowskim, u podnóża gór Karpackich. Ze źródeł leczniczych w Truskawcu ludzie korzystali już w XI wieku, kiedy to pierwsi osadnicy zauważyli ich moce lecznicze. Założenie oficjalnego Uzdrowiska w Truskawcu przypada na rok 1827, wtedy zaczęto korzystać ze źródlanej wody w celu przygotowania kąpieli mineralnych. Rozgłos miejscowości przyniosła woda mineralna, zwana Naftusią.

Naftusia została zbadana w roku 1833 przez balneologa, farmaceutę i chemika Todora Torosewicza. Wyniki badań ukazały, że Naftusia to woda hydro-węglanowa, magnezowo-kalcynowana dodatkowo wzbogacona o substancje organiczne pochodzenia naftowego. Wodę Naftusie można wykorzystać w leczeniu wielu chorób i schorzeń.

W Truskawcu jest 14 naturalnych źródeł mineralnych, inne znane wody mineralne znajdujące się w Truskawcu to Józia, Maria, Zofia.

Uzdrowisko Truskawiec - właściwości lecznicze

W uzdrowisku Truskawiec w lecznictwie wykorzystuje się wody mineralne, o właściwościach których można się przekonać podczas kuracji pitnej. Najpopularniejszą z nich jest "Naftusia" - woda bardzo nisko mineralizowana. Poza tym kuracjusze mogą spróbować innych wód, takich jak: Maryja, Zofia (chlorkowo-siarczano-sodowa), Bronisława i Józia (nisko mineralizowana).

W lecznictwie wykorzystuje się również występujący w niewielu miejscach na ziemi ozokeryt. Wosk ziemny, bo tak inaczej nazywany jest ten unikalny surowiec, to mieszanina węglowodorów parafinowych, która pozyskiwana jest z ropy naftowej. Jego właściwością jest to, że dobrze utrzymuje ciepło, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przyśpiesza gojenie ran skóry oraz łagodzi wszelkie urazy układu ruchu.

Uzdrowisko Truskawiec - obiekty uzdrowiskowe

Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w jednym z licznych sanatoriów, takich jak „Wijskowyj” (Truskawiecki Centralny Wojskowy Kliniczny), "Wiktor", "Szahtar", "Rubin", "Piwdennyj", "Moldova", "Krystall", "Krysztalewyj Palac", "Karpaty", "Jantar", "Dnipro-Beskid", "Arkada", "Almaz", a także w hotelu z usługami medycznymi "MariotMedikal Center" lub pensjonacie "Bogema".

Warto wiedzieć

W Truskawicu jest delfinarium. Odpłatnie można skorzystać z delfinoterapii, która jest szczególnie zalecana przy: chorobach i schorzeniach neurologicznych, opóźnieniach rozwoju umysłowego i mowy, mózgowym porażeniu dziecięcym, zespole Downa, zaburzeniach psychicznych (depresja, nerwica, fobie) praz urazach psychicznych i traumach. Delfinoterapia nie jest jednak skierowana do wszystkich. Przeciwwskazaniami są: choroby nowotworowe i torbiele, padaczka i ostre choroby układu moczowego.

Aktualnie nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność delfinoterapii i jej pozytywnego wpływu na pacjenta.

Uzdrowisko Truskawiec - profil leczniczy

W uzdrowisku Truskawiec leczy się przede wszystkim choroby urologiczne. Opiekę medyczną znajdą tutaj również osoby, które zmagają się z:

Uzdrowisko Truskawiec - oferta zdrowotna

Źródło: youtube.com/Technomag Mika

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019
KOMENTARZE