Uzdrowisko Szczawnica

Uzdrowisko Szczawnica słynie z licznych źródeł wód mineralnych, zwanych przez górali szczawami. To właśnie od nich pochodzi nazwa miejscowości. Poza tym uzdrowisko Szczawnica znane jest także ze swojego znakomitego mikroklimatu oraz czystego powietrza, które jest przesycone olejkami eterycznymi wydzielanymi przez okoliczne drzewa.

Uzdrowisko Szczawnica zlokalizowane jest w województwie małopolskim, w dolinie potoku Gracjarek (prawobrzeżny dopływ Dunajca), u podnóży góry Brajcarka, w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Uzdrowisko Szczawnica - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Szczawnica ma zróżnicowany charakter, łączący cechy podgórskie i górskie (w zależności od wysokości). Klimat jest umiarkowanie bodźcowy i cechuje się dużym nasłonecznieniem i niewielką ilością opadów. O walorach zdrowotnych uzdrowiska decyduje także położenie -  w pięknej dolinie, której zbocza porastają lasy, m.in. iglaste, które wydzielają wypełniające powietrze lecznicze olejki eteryczne. Jednak uzdrowisko Szczawnica najbardziej jest znane ze źródeł wód mineralnych, min. tych kwaśnych, zwanych przez górali szczawami, od których pochodzi jego nazwa. Są to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe, bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Szczawnickie wody najlepiej spożywać "u źródeł" bezpośrednio w pijalniach. Eksploatowanych jest 7 źródeł mineralnych, z czego trzy są ogólnodostępne, każdy z nich może czerpać do woli.

Uzdrowisko Szczawnica - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska znajdują się zakłady należące do „Uzdrowiska Szczawnica” S.A., takie jak:

  • sanatorium „Hutnik”
  • sanatorium „Papiernik”
  • sanatorium „Inhalatorium”
  • przychodnia uzdrowiskowa, która znajduje się w obiekcie „Inhalatorium”
  • zakład przyrodoleczniczy, znajdujący się w obiekcie „Inhalatorium”

Ponadto z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w:

  • sanatorium „Dzwonkówka”
  • sanatorium „Budowlani”
  • sanatorium „Nauczyciel”
  • SOLAR Pienińskiej Uzdrowiskowej Klinice Rehabilitacji i Leczenia Bólu
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Dwa parki zdrojowe Górny i Dolny sprawiają, że Szczawnica jest idealnym miejscem do spacerów. Porośnięte lasami góry, z bogatą florą i fauną, zapraszają do wędrówek pieszych licznymi szlakami turystycznymi, wiodącymi na najwyższe szczyty Gorców, Pienin oraz do rezerwatów przyrody - Wąwozu Homole, Białej Wody, Wysokich Skałek. To trasy dostosowane do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wycieczka piesza (2,5 godziny) do leżącego po słowackiej stronie granicy Czerwonego Klasztoru. Dodatkową korzyścią takiej wyprawy jest możliwość zjedzenia smacznego, tańszego niż w Polsce obiadu i skosztowania wyśmienitego piwa.

Można tu przyjeżdżać także zimą. Narciarzy o większych umiejętnościach ucieszy sztucznie śnieżona trasa na stoku Palenicy, posiadająca homologację FIS, na niej rozgrywane są zawody alpejskie. Dużo radości i z uprawiania narciarstwa, także zwolennikom jazdy rekreacyjnej, dostarcza nowa trasa zjazdowa o długości 1800 m - Palenica II.

Uzdrowisko Szczawnica - profil leczniczy

Leczenie ambulatoryjne, uzdrowiskowe (także na NFZ) i turnusy rehabilitacyjne (również na ZUS i z dofinansowaniem PFRON poprzez PCPR i MOPS).

Leczy się tutaj schorzenia układu oddechowego, w tym przewlekłe stany zapalne nosa i gardła, schorzenia aparatu głosowego, schorzenia alergiczne dróg oddechowych i astmę oskrzelową, a także schorzenia układu ruchu m.in. choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów.

Uzdrowisko Szczawnica - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Szczawnica oferuje zabiegi z zakresu kinezyterapii, światłolecznictwa, elektrolecznictwa, zimno- i ciepłolecznictwa, a także hydroterapii i krenoterapii. W ofercie są także masaże, wziewanie i inhalacje.

To ci się przyda

Informacja turystyczna

Pienińskie Centrum Turystyki, ul. Główna 1, Szczawnica, tel./fax. 18 262 23 32, www.pieninskiecentrumturystyki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Emeryt
|

Byłem w Szczawnicy kilka dni w listopadzie 2009. Mam nadzieję, że to nie za ten smród z lokalnych kominów trzeba płacić opłatę uzdrowiskową. Na chwilę obecną to widać że dużo tam zrobiono i dużo się robi. Straszą trochę pozostałości po tzw. komunie, ale myślę, że za parę lat Szczawnica odzyska swój urok z lat ubiegłych, wręcz wypięknieje. Szkoda tylko, że przestanie być dostępna dla przeciętnego kuracjusza.

Redakcja
|

Wybór uzdrowiska należy do lekarza, który powinien znać wskazania i przeciwwskazania do tego rodzaju leczenia. Ogólnie przeciwskazaniem do leczenia sanatoryjnego są: ostre choroby zakaźne, choroby weneryczne, choroby pasożytnicze, żółtaczka, niewydolność krążenia i oddychania, niewydolność wątroby, nerek, choroby psychiczne, alkoholizm i narkomania, Padaczka z częstymi napadami, czynna choroba nowotworowa, ciąża i okres karmienia, ostre zapalne i niedokrwienne choroby kardiologiczne, groźne zaburzenia rytmu serca, w tym napadowe migotanie przedsionków ze zmianami w sercu w ciągu ostatnich 6 miesięcy, nadciśnienie tętnicze 3 stopnia z 2 i więcej czynnikami ryzyka.

anna mcz
|

podajecie państwo na jakie choroby można sie leczyć w danym sanatorium ale nie zauważyłam jakie przeciwskazania chorobowe sa by nie jechać do danego sanatorium.Np.do Szczawnicy wskazania do pobytu to choroby dróg oddechowych a z jakimi chorobami nie powinno się tu przyjeżdżać?