Uzdrowisko Rymanów-Zdrój

Uzdrowisko Rymanów Zdrój to kurt o wyjątkowym w skali kraju klimacie, który wykazuje zarówno cechy klimatu górskiego, a jak i - dzięki znacznej zawartości jodu - cechy klimatu morskiego. Jednak profil leczniczy uzdrowiska opiera się nie tylko na walorach miejscowego klimatu, lecz także na wykorzystywaniu borowiny i wód leczniczych.

Uzdrowisko Rymanów Zdrój to wieś uzdrowiskowa, która leży na granicy Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor w województwie podkarpackim i jest oddalona od centrum miasteczka Rymanów o około 3 km. Uzdrowisko powstało w 1876 roku po odkryciu tam źródeł naturalnych wód leczniczych.

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - właściwości lecznicze

Rymanów-Zdrój to uzdrowisko podgórskie (370-430 m n.p.m.), o umiarkowanie bodźcowym i wyjątkowym klimacie, który łączy cechy klimatu górskiego, a także - dzięki znacznej zawartości jodu - cechy klimatu morskiego. Na zdrowie kuracjuszy duży wpływ ma także wyższa niż przeciętnie zawartość ozonu i soli oraz właściwa wilgotność powietrza. Profil leczniczy uzdrowiska opiera się nie tylko na walorach miejscowego klimatu, lecz także na wykorzystywaniu borowiny i wód leczniczych, takich jak:

  • "Celestyna" - szczawa chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowa, bromkowa, jodkowa, borowa
  • "Klaudia" - szczawa chlorkowo-sodowa, bromkowa, jodkowa, borowa
  • "Tytus" - szczawa chlorkowo-sodowa, żelazista, bromkowa, jodkowa, borowa

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

W Rymanowie-Zdroju działa "Uzdrowiska Rymanów” S.A., które oferuje leczenie uzdrowiskowe w licznych obiektach uzdrowiskowych, takich jak sanatoria uzdrowiskowe  "Maria", "Teresa" (dla dorosłych) oraz "Anna-Staś" i "Gołąbek i Opatrzność" (dla dzieci), szpitale uzdrowiskowe "Eskulap" i "Zimowit". Do przedsiębiorstwa "Uzdrowiska Rymanów" S.A. należy także Podkarpackie Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej "Polonia". Poza tym kuracjusze mogą korzystać z Przychodni Uzdrowiskowej, która ma swoją siedzibę w budynku "Opatrzność", a także z pijalnia wód mineralnych. Poza tym działa tutaj szkoła sanatoryjna dla dzieci.

Poza tym na terenie uzdrowiska Rymanów Zdrój działa sanatorium uzdrowiskowe "Stomil".

 

To ci się przyda

Rymanów-Zdrój - informacja turystyczna
Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie Zdroju
ul.Zdrojowa 40
tel: 13 43 57 190
fax: 13 43 57 190
www.info.rymanow.pl

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i dorosłych (także na NFZ i z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj:

  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie
  • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych
  • choroby reumatologiczne (reumatyzm)
  • choroby nerek i dróg moczowych

 

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku wykonuje się pełną gamę zabiegów. Stosowane są m.in. kąpiele mineralne i kwasowęglowe, zawijanie borowinowe, inhalacje oraz różne formy hydro – i fizykoterapii, jak też leczenie zimnem – do poniżej 120 stopni – w kriokomorze.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Przez uzdrowisko przebiega „Szlak naftowy” ze stanowiskiem przedstawiającym historię wydobycia ropy naftowej w dolinie Czarnego Potoku, w Klimkówce obejrzeć można żurawie pompowe, zaś w Rudawce Rymanowskiej szyb po kopalni „Opiag” z XIX wieku.

Są również interesujące zabytki, także światowej klasy. W Rymanowie najstarsza na Podkarpaciu i jedna z najstarszych w Polsce synagoga z I połowie XVII wieku oraz założony pół wieku wcześniej kirkut – cmentarz żydowski, na którym zachowało się około 800 macew – kamiennych nagrobków. W Haczowie znajduje się największy na świecie drewniany kościół w stylu gotyckim, który wraz z oddalonym od niego o parę kilometrów zespołem plebańskim z kościołem w Bliznem znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W okolicach – na zalewie w Sieniawie oraz stawach w Bartoszowie – są miejsca do wędkowania. Miłośnicy koni mogą zwiedzać w Odrzechowej ośrodek hodowli koni huculskich. Duże zainteresowanie budzą też coroczne, na początku maja, przepędy około 300 sztuk bydła i ogierów huculskich na trasie Zawoje – Polany Surowiczne.

Natomiast na południe od Rymanowa znajduje się liczący ponad 25 tys. ha Jaśliski Park Krajobrazowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
aga315
|

jedzie ktoś 5 grudnia z dzieckiem do szpitala Uzdrowiskowego?

pacjent
|

Jestem świeżo po rehabilitacji w Rymanowie Zdroju w Zimowicie,z duszą na ramieniu tam jechałem ale było cudownie.Wspaniały personel,zabiegi.Serdecznie Wszystkim dziękuję.Dzięki Wam odzyskałem sprawność nie tylko fizyczną ale i psychicznie czuję się znacznie lepiej.Mieszkałem na 4 piętrze.

edi
|

z powodu choroby kręgosłupa. W Rymanowie było zdecydowanie najlepiej. Takich dobrych zabiegów nie było nigdzie. Warunki lokalowe bardzo dobre, wszystkie zabiegi na miejscu. Lekarze wspaniali, pielęgniarki i personel na zabiegach bardzo miły. Jedzenie jak w domu.

Malwina
|

jestem tak wdzięczna mojemu lekarzowi,który orzekał moją niezdolość do pracy.Skierował mnie na rehabilitację celem odzyskania tej zdolności,Okazało się ,że jestem bardziej niedysponowana do podjęcia jakiego kolwiek zatrudnienia.Co to za lekarze ,że praiwie wszystkich uzdrawiają.To się chyba zdarza w Zimowicie.Nie należało by zmienić lekarzy decydujących o całkowitym odzyskaniu zdolności do pracy.Kto ma na to wpływ,nie jednokrotnie się nad tym zastanawiałam.Odpiszcie,co robić,jestem bezsilna.Bark pracy.brak podstaw do przyznania zasiłku dla bezrobotnych.Została tylko sznura,żeby popełinić,to co robią odważni TCHÓRZE

nlmda
|

...hmm zobaczymy jak to bedzie ..na razie cisza jedynie przechodzac koło oddziału dzieciecego cos sie dzieje:] pierwsza noc przede mna:] pozdrawiam

iiguria 71
|

nie bądź taką tndywidualistką,nie bądź tak samokrytyczną kretynką,masz na imię Ula a wyglądasz jak Brzydula

aga315
|

moja córcia jedzie do Rymanowa ma 7 lat od5 do 31grudnia.Mam obawy Świeta,duza odległosc,Na dodatek nic nie bedzie kursowac 30-31 grudnia .Prosze o pomoc

aga315
|

Dzień dobry wszystkim.Mam pytanko czy ktoś jedzie 5 grudnia do Rymanowa Do szpitala uzdrowiskowego?

witek
|

jeżeli chodzi o Janickiego,to ja wiem o kim piszesz.On nie był na pulmonologii,mieszkał na 3 piętrze,to musiał być narząd ruchu,był bardzo ustatkowanym człowiekiem,może ktoś chce mu zrobić nie dobrą opinię,ktoś się chyba za niego wypowiada,on był bardzo miłym i sympatycznym gościem,chyba piszemy o tym samym człowieku.W jakim turnusie byłeś,chodzi mi o okres od do

lola
|

Niedawno wróciłam z Rymanowa, było cudownie, personel medyczny czyli pielęgniarki i rehabilitanci wspaniali, kuchnia super, jestem bardzo zadowolona, polecam