Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice)

2014-07-23 14:24 Monika Majewska

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) to jedno z najatrakcyjniejszych słowackich uzdrowisk. Panująca tutaj antyczna atmosfera przyciąga kuracjuszy z całej Słowacji i nie tylko. Uzdrowiska znajduje się niedaleko granicy z Polską, w związku z tym nasi rodacy także często tutaj zaglądają.

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) leży na północnym-zachodzie Słowacji, w dolinie potoku Rajčanka, w otoczeniu Gór Strażowskich, około 15 km na południe od Żyliny.

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) - właściwości lecznicze

Uzdrowisko słynie ze źródeł termalnych typu akratotermy (to słabo zmineralizowane wody lecznicze, o temperaturze powyżej 20 st. C), których temperatura wynosi 38 st. C. Są to wody magnezowo-wapniowe. Mimo że pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych wód pochodzą z XIV w., ich zbadania dokonano dopiero w 1776 roku. Rozkwit uzdrowiska nastąpił w XIX w.

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) - obiekty uzdrowiskowe

Funkcjonuje tutaj przedsiębiorstwo Uzdrowisko Rajecké Teplice (Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s.), do którego należą:

  • Hotel Aphrodite
  • Aphrodite Palace
  • Hotel Malá Fatra
  • Hotel Laura
  • Villa Margaréta
  • Villa Flóra

Na uwagę zasługują termy "Aphrodite", które znajdują się na terenie otoczonego parkiem hotelu o tej samej nazwie. Kompleks obejmuje baseny termalne oraz zespół saun.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Po zabiegach leczniczych warto wybrać się do wsi Čičmany. To skansen zabytków architektury ludowej z drewnianymi chatami o charakterystycznych białych ornamentach. Warta uwagi jest również wieś Rajecká Lesná, w której znajduje się największa na Słowacji, ruchoma, drewniana szopka. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni zobaczyć Dolinę Rajecką oraz pogórze Mała Fatra. W Małej Fatrze znajduje się unikalny zespół kanionów i wodospadów o nzawie Janosikowe Diery.

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) - profil leczniczy

Tutejsze wody wykorzystuje się w celu leczenia:

  • chorób nerwów (m.in. mózgowe porażenie dziecięce, choroba Parkinsona)
  • schorzeń narządów ruchu (m.in. zapalenie stawów, chorobę Bechterewa i artrozę)
  • niegruźliczych chorób układu oddechowego (m.in. astmę oskrzelową, katar sienny)
  • chorób zawodowych

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Rajecké Teplice oferuje kuracjuszom różnego rodzaju masaże, również popularny masaż thajski, kąpiele lecznicze (m.in. perełkowe, węglanowe, whirlpool), tlenoterapię, okłady borowinowe, magnetoterapii, leczenie prądami, inhalację, zabiegi parafinowe i zastrzyki gazowe. Goście uzdrowiska mogą skorzystać także z kompleksu saun i kąpieli parowych.

To ci się przyda

Uzdrowisko Rajecké Teplice (Rajeckie Cieplice) - kontakt

Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s.
ul. Osloboditeľov 131/4
013 13 Rajecké Teplice
tel. 421 41 5494 832
www.spa.sk

Źródło wideo: YouTube/CK SUNFLOWERS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE