Uzdrowisko Połczyn-Zdrój

2014-01-13 13:51
Uzdrowisko Połczyn-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Połczyn-Zdrój panuje łagodny klimat

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój to uzdrowisko nizinne, które w lecznictwie wykorzystuje solanki i borowinę. Nie bez znaczenia jest także panujący w uzdrowisku klimat. Dzięki położeniu w dolinie rzeki Wogry jest on łagodny, dlatego każdy wypoczywający będzie się tutaj czuć dobrze.

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój leży w północno-zachodniej Polsce, w dolinie rzeki Wogry na Pojezierzu Drawskim. Połczyn status miejscowości uzdrowiskowej otrzymał oficjalnie w 1966 roku, jednak kurortem uzdrowiskowym jest od ponad 300 lat. Źródła wody mineralnej odkryto tutaj już w 1688 roku. Na początku XVIII w. zaczęli się pojawiać pierwsi kuracjusze, a w 1705 roku wybudowano pierwszy dom zdrojowy. W połowie XIX zaczęto stosować borowinę.

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój - właściwości lecznicze

Dzielnicę uzdrowiskową na obrzeżach miast tworzy Park Zdrojowy o powierzchni ponad 80 ha. Uzdrowisko Połczyn-Zdrój jest uzdrowiskiem nizinnym, w którym wykorzystuje się właściwości lecznicze borowiny i solanki o dużym stężeniu, która jest bogata w składniki mineralne, takie jak: brom, chlor, jod, wapń, potas, magnez, fluor, siarka. Na zdrowie kuracjuszy wpływa także klimat - łagodny, umiarkowanie bodźcowy. Dzięki temu, że uzdrowisko znajduje się w podmokłej dolinie rzeki Wogry, utrzymuje się tutaj wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie. Poza tym wiatry są tu słabe, wahania temperatur w ciągu roku niewielkie, a dni słonecznych nie brakuje. Dodatkowym walorem uzdrowiska jest czyste powietrze, przepełnione fitocytami - olejkami eterycznymi wydzielanymi przez okoliczne drzewa iglaste.

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska usługi lecznicze oferują zakłady należące do Uzdrowiska Połczyn Grupa PGU S.A., takie jak, sanatorium "Gryf", "Irena", "Podhale" i "Borkowo". Poza tym do przedsiębiorstwa należą Hotel SPA "Zdrojowe Zacisze" i Schronisko Młodzieżowe „Tadeuszówka”.

Na terenie uzdrowiska Połczyn-Zdrój funkcjonują jeszcze dwa inne sanatoria uzdrowiskowe, takie jak sanatorium "Marta" i "Hopferówka".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Już sam Park Zdrojowy, który tworzy dzielnicę uzdrowiskową, jest nie lada atrakcją. Znajdują się w nim dwa stawy z groblą spacerową, oddzielającą ją od rzeki Wogry, a także pijalnia wody "Joasia", zadaszony amfiteatr, korty tenisowe i basen, boisko do siatkówki plażowej. Osoby bardziej aktywne mogą podążyć szlakami pieszymi, które prowadzą do najatrakcyjniejszych miejsc. Szlak Żółty okrąża miasto, Szlak Solny prowadzi do "Wilczych Jarów", a Czarny Szlak jest przyrodniczym szlakiem Drawskiego Parku Krajobrazowego. Na uwagę zasługuje także ścieżka przyrodnicza "Dolina Pięciu Jezior".

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój - profil uzdrowiska

Leczenie uzdrowiskowe - (również na NFZ, ZUS i z dofinansowaniem ze środków PFRON), a także wczasy rodzinne z dzieckiem, pobyty weekendowe, pobyty hotelowe.

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, otyłość, osteoperozę, choroby kobiece.

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Połczyn-Zdrój można skorzystać z zabiegów borowinowych, wodolecznictwa, fizykoterapii, krioterapii masaży, kinezyterapii, okładów parafinowych, inhalacji solankowych, a także z seansu w grocie solnej.

Warto wiedzieć

Połczyn-Zdrój - informacja turystyczna

ul. Plac Wolności 5
tel./fax 94 366 24 04
www.polczyn-zdroj.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.