Uzdrowisko Polańczyk

2014-05-21 2:17

Uzdrowisko Polańczyk leży na skraju Bieszczad - jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Uzdrowisko Polańczyk może się pochwalić rozległymi kompleksami zieleni - aż 70 proc. powierzchni gminy porastają bujne lasy bukowo-jodłowe, a także jeziorem Solińskim, które dodatkowo upiększa krajobraz. Jednak prawdziwym bogactwem natury są wody lecznicze.

Uzdrowisko Polańczyk
Autor: Thinkstockphotos.com Atrakcją uzdrowiska Polańczyk są m.in. rejsy po Zalewie Solińskim

Spis treści

  1. Uzdrowisko Polańczyk - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Polańczyk - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Polańczyk - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Polańczyk - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Polańczyk znajduje się w województwie podkarpackim, przy małej obwodnicy na skraju Bieszczad - jednego z najpiękniejszych regionów Polski.

Uzdrowisko Polańczyk - właściwości lecznicze

Polańczyk jest uzdrowiskiem podgórskim (440 m n.p.m.) o silnie bodźcowym klimacie, którego elementami są dobre nasłonecznienie i nieco silne wiatry, których przyczyną są wody dużego jeziora Solińskiego. Powietrze w Polańczyku jest bogate w fitocydy, czyli olejki eteryczne drzew iglastych, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie kuracjuszy. Bogactwem naturalnym są źródła wód mineralnych wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowych, jodkowych i borowych.

Uzdrowisko Polańczyk - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Polańczyk usługi lecznicze oferują sanatoria:

  • „Dedal”
  • „Plon”
  • „Amer – Pol” z zakładem przyrodoleczniczym
  • „Atrium”
  • „Solinka” – Fundacja „Pomoc”. To sanatorium organizuje dojazd do swojej palcówki na trasach: Warszawa, Lublin, Łódź, Opole, Katowice, Kraków
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Główną atrakcją Polańczyka jest Zalew Soliński, który powstał dzięki wybudowaniu zapory, najwyższego tego typu obiektu w Polsce. Można odwiedzić pełne wąskich zatoczek brzegi akwenu i wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym. W Polańczyku i okolicach zachowały się zabytkowe obiekty sakralne - m.in. murowana cerkiew grekokatolicka. Spragnieni malowniczych widoków mogą się wybrać na wycieczkę bieszczadzką ciuchcią. Wówczas należy udać się do Majdanu k/Cisnej, gdzie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Bliską stąd także do Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych - Ciśniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. Inną trakcją jest grota solna "Milldol", która znajduje się przy ulicy Zdrojowej 28 w Solinie.

Uzdrowisko Polańczyk - profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne (także na NFZ) i turnusy rehabilitacyjne (również z dofinansowaniem ze środków PFRON).

W Polańczyku leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, choroby górnych dróg oddechowych, choroby reumatologiczne, choroby endokrynologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, cukrzycę.

Uzdrowisko Polańczyk - oferta zdrowotna

Na bazę zabiegową uzdrowiska Polańczyk składają się balneologia, kinezyterapia, hydroterapia, termoterapia, elektroterapia, magnetoterapia, światłolecznictwo, ultradźwięki, laseroterapia, peloidoterapia, krioterapia, krenoterapia, masaże i inhalacje. Kuracjusze mogą skorzystać również z tężni solankowej, leczenia dietetycznego i edukacji zdrowotnej, a także psychoterapii.

Warto wiedzieć

Polańczyk - informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznejul. Bieszczadzka 18, Polańczyktelefon: (013) 469 24 95, fax: fax (013) 463 81 52www.polanczyk.info.pl/polanczyk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza