Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój słynie z licznych źródeł wód leczniczych. W tutejszych sanatoriach można skorzystać nie tylko z kąpieli leczniczych, lecz także z zabiegów borowinowych. Z kolei znajdujące się niedaleko przejście graniczne ze Słowacją stwarza możliwości zorganizowania krótkich wycieczek do naszych południowych sąsiadów.

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój leży w południowej części województwa małopolskiego, przy granicy polsko-słowackiej, a dokładniej w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego w dolinie Popradu.

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój ma charakter podgórski (400-4200 m n.p.m.) o klimacie umiarkowanie bodźcowym, typowym dla śródgórskich dolin i kotlin karpackich, którego elementami są m.in. duże wahania temperatury, spore nasłonecznienie. Rozległe obszary porastają las iglaste i mieszane, co bardzo korzystnie wpływa na jakość powietrza. Poza klimatem i pięknymi krajobrazowo okolicami doskonałe warunki do wypoczynku tworzą bardzo liczne źródła mineralne.  Bogactwo wody doceniono zaledwie w końcu XIX wieku. Jego odkrywcą był lwowski lekarz Juliusz Korwin Gąsiorowski, który przeanalizował skład wody, bijącej z licznych źródeł w dolinie Popradu i określił ich właściwości lecznicze. Działo się to w czasie, kiedy moda na wyjazdy lecznicze nabierała rozpędu, do Piwnicznej zaczęło więc przyjeżdżać coraz więcej wczasowiczów. Przez lata czerpali wodę z naturalnych zdrojów, bo pierwszego odwiertu dokonano dopiero w 1932 roku. wtedy też wybudowano łazienki i pijalnię, dzięki czemu miasto mogło uzyskać status uzdrowiska. Poza wodami leczniczymi w leczeniu uzdrowiskowym wykorzystywana jest borowina ze złoża "Czarny Dunajec".

Warto wiedzieć

Kwaśne wody

Tak nazywano od dawna liczne źródła mineralne wypływające w sposób naturalny w dolinach na prawym brzegu Popradu. Są to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Mają wysoką zawartość jonów magnezowych i wapniowych, i to w proporcji najłatwiej przyswajalnej dla organizmu ludzkiego.  W okolicznych wsiach, na terenie Głębokiego, Łomnicy i Wierchomli wodę można czerpać bezpośrednio w miejscach ich wypływów. Część z nich ujęto w kraniki lub cembrowane studnie, inne to po prostu rurka wbita w skalną szczelinę. Przy wielu ustawiono tablice informujące o ich składzie chemicznym i leczniczym działaniu. Niewykluczone też, że wędrując po górach ugasimy pragnienie smaczną, lekko gazowaną wodą wypływającą wprost z ziemi.

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Piwniczna-Zdrój funkcjonuje Sanatorium Uzdrowiskowe "LIMBA".

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój - profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne (także na NFZ) i turnusy rehabilitacyjne (również z dofinansowaniem ze środków PFRON), a także pobyty wczasowe i hotelowe, ferie zimowe i zielona szkoła.

Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko ma w ofercie kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, natryski wodolecznicze, masaże, inhalacje i kuracje pitne wodami mineralnymi.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Piwniczna i Piwniczna Zdrój to dwa światy oddzielone nurtem Popradu, a połączone przerzucona przez rzekę kładką dla pieszych. Na rynku, wokół dawnej cysterny przeciwpożarowej, koło której stoi stary wóz strażacki, pod opieką św. Floriana, specjalisty od pogaszenia pożarów, gromadzą się sezonowo turyści. Przyjeżdżają tu i latem na wędrówki po szlakach Beskidu Sądeckiego, i zimą - bo ponad przysiółkiem Kosarzyska, w Suchej Dolinie, rozłożył się jeden ośrodek narciarski, a w nieodległej wsi Wierchomla drugi. Za rzeką, z dala od zgiełku znajduje się niewielki, ale zadbany park zdrojowy z ujęciem Piwniczanki, rozbudowuje się zakład przyrodoleczniczy. Trochę tu pustawo, do parku docierają bowiem tylko nieliczni kuracjusze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE