Uzdrowisko Nałęczów

2014-08-26 15:45
Uzdrowisko Nałęczów
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Nałęczów ćwiczenia (grupowe lub indywidualne) odbywają się pod kierunkiem rehabilitanta

Uzdrowisko Nałęczów słynie z leczenia schorzeń kardiologicznych. Nic dziwnego - Nałęczów leży w najcieplejszym regionie kraju, a klimat uzdrowiska jest umiarkowany, słabo bodźcowy, o dużej jonizacji powietrza, dzięki czemu pozytywnie wpływa na leczenie chorób układu krążenia, nadciśnienia czy niedokrwistości.

Uzdrowisko Nałęczów jest zlokalizowane w województwie lubelskim, w północno - zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Płaskowyżu Nałęczowskim, nad rzeką Bystrą, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Uzdrowisko Nałęczów - właściwości lecznicze

Nałęczów to uzdrowisko nizinne (180-210 m n.p.m.), o łagodnym, słabo bodźcowym klimacie, które swoje walory lecznicze zawdzięcza dobremu położeniu. Jego okolicę tworzą łagodne wzgórza oraz liczne wąwozy o stromych zboczach. Masy powietrza nawiewane lessowymi wąwozami są przesycone olejkami eterycznymi wydzielanymi przez okoliczne drzewa iglaste i inne prozdrowotne substancje. Uzdrowisko może się pochwalić także krystalicznie czystymi wodami leczniczymi z wapienno-żelaznych źródeł, które są wykorzystywane m.in. w kuracji pitnej. Warto wiedzieć, że naturalna woda mineralna jest gazowana i sprzedawana pod nazwą "Nałęczowianka" i "Cisowianka".

Uzdrowisko Nałęczów - obiekty uzdrowiskowe

W Nałęczowie leczenie uzdrowiskowe oferuje Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A., do którego należy 10 różnych obiektów, w tym m.in:

 • Szpital Kardiologiczny
 • sanatorium "Książę Józef"
 • sanatorium "Fortunat"
 • pensjonat "Pawilon Angielski"
 • "Jesienna Rezydencja"
 • "Stare Łazienki"
 • Willa "Uciecha"

Poza tym na terenie uzdrowiska Nałęczów funkcjonują:

 • Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Nałęczowie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
 • Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego im. Władysława Petrykiewicza
 • Sanatorium Uzdrowiskowe "Ciche Wąwozy"
 • Sanatorium Uzdrowiskowe Rolnik
Warto wiedzieć

W Nałęczowie bywali wielcy twórcy literatury polskiej, m.in. Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz. Znajduje się tutaj tzw. chata Żeromskiego, w której urządzono muzeum pisarza, i Muzeum Bolesława Prusa, które mieści się w pałacu Małachowskich. To właśnie tutaj twórca "Lalki" leczył się z agorafobii. Osobom lubiącym piesze wędrówki polecamy spacer po parku Zdrojowym (20 ha), w którym zlokalizowane są Stare Łazienki, Pijalnia Wód ze Źródełkiem Miłości i palmiarnią. Nie lada atrakcję stanowi staw z wysepką na środku parku, który tworzy przepływająca przez park rzeka Bochotniczanka.

Uzdrowisko Nałęczów - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe - ambulatoryjne, szpitalne, sanatoryjne, wczesna rehabilitacja kardiologiczna oraz turnusy rehabilitacyjne (także na NFZ i z dofinansowaniem ze środków PFRON).

W uzdrowisku Nałęczów leczy się chorych ze schorzeniami kardiologicznymi - chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym i nerwicą sercowo-naczyniową. Tutejsi lekarze zajmują się także wczesną rehabilitacją chorych po operacjach na sercu czy po zawale mięśnia sercowego.

W uzdrowisku Nałęczów leczy się głównie choroby układu krążenia, choć pomoc medyczną mogą znaleźć także osoby z cukrzycą i dysfunkcją narządu ruchu.

Uzdrowisko Nałęczów - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Nałęczów można skorzystać z zabiegów z zakresu balneologii i hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, krioterapii. W ofercie znajdują się także masaże i nord walking. Można również wykonać podstawowe badania diagnostyczne i umówić się na wizytę do psychologa.

To ci się przyda

Nałęczów - informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej
Al. Kasztanowa 2, 24-150 Nałęczów, tel. 81-501 61 01
www.kraina.org.pl, e-mail: info@kraina.org.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.