Uzdrowisko Muszyna Złockie

Uzdrowisko Muszyna-Złockie jest pięknie położone, ma wspaniały klimat i bogate złoża mineralne. Ponadto leży tuż przy granicy ze Słowacją, do której można się wybrać na krótką wycieczkę. Z pewnością urozmaici ona pobyt w sanatorium Muszyna.

Uzdrowisko Muszyna znajduje się w województwie małopolskim, w południowo-wschodniej części Beskidu Sądeckiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Leży w dolinie Popradu przy ujściu potoków Szczawnik i Muszynka, osłonięte grzbietami Jaworzyny i Kraczonika, które są pokryte bujnymi łąkami i porośnięte lasami. Natomiast w sąsiedztwie Doliny Popradu, w odległości 3 km od Muszyny, znajduje się wieś Złockie, która funkcjonuje jako dzielnica uzdrowiskowa Muszyny, dlatego oficjalnie to uzdrowisko Muszyna-Złockie.

Uzdrowisko Muszyna-Złockie - właściwości lecznicze

Muszyna to uzdrowisko podgórskie (450-500 m.n.p.m.) o klimacie, który jest określany jako umiarkowanie lub silnie bodźcowy (zależy od wysokości i ukształtowania terenu). Jego cechami charakterystycznymi są duża liczba godzin słonecznych, wysoka wilgotność powietrza, obfite opady, znaczne wahania temperatury i na dnie doliny słabe powietrze. W związku z tym do tutejszego klimatu trzeba się trochę przyzwyczaić, ale już po 2-3 oddech staje się pełniejszy, głębszy, aż przyjemnie oddychać. Dobrym powietrzem warto cieszyć się popijając miejscowe wody mineralne. Należą one do tzw. szczaw zmineralizowanych, czyli wód zawierających rozpuszczony dwutlenek węgla w ilości większej niż 1 gram na litr. Furorę robi woda zwana kacowianką, która szybko likwiduje poranne niedyspozycje z wiadomych powodów, pod jednym wszakże warunkiem - trzeba ją pić od razu, tak prosto z kranu (ujęcie jest oczywiście bezpłatne). Występują tu również mofety - ujścia dwutlenku węgla. Najwięcej jest ich wzdłuż drogi Złockie-Jastrzębnik i w górnej części Złockiego Potoku, gdzie tworzą zjawisko "bełkotki". Dobre warunki i właściwości lecznicze ma także pobliskie Złockie. Przy wielu źródłach utworzono ogólnodostępne pijalnie wody mineralnej i ujęcia. Niektóre znajdują się na terenie ośrodków wypoczynkowych.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Gdy już obejrzymy ruiny zamku muszyńskiego, uroczy rynek, ozdobiony z XVIII w. kapliczkami św. Floriana i św. Jana Nepomucena, możemy wybrać się na Słowację. Niespełna 15 km stąd leży Bardejowo, gdzie według legendy zginął Janosik.

Uzdrowisko Muszyna-Złockie - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Muszyna działają

Natomiast w pobliskiej wsi Złockie funkcjonuje

Uzdrowisko Muszyna-Złockie - profil leczniczy

Leczenie ambulatoryjne, pobyty sanatoryjne i turnusy rehabilitacyjne (także w ramach NFZ, ZUS i z dofinansowaniem PFRON).

Leczy się tutaj schorzenia narządów wydzielania wewnętrznego, choroby neurologiczne, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, narządu ruchu, układu krążenia, oddechowego a także osoby z zaburzeniami nerwowymi, epilepsją i upośledzeniem umysłowym.

Uzdrowisko Muszyna-Złockie - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Muszyna wykonuje się zabiegi z zakresu balneoterapii, hydroterapii, fototerapii, laseroterapii, magnetoterapii, kinezyterapii, krioterapii, a także masaże, borowina i inhalacje.

To ci się przyda

Muszyna - informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej, ul. Krzywa 1, tel. +48 (18) 534 91 61 fax. +48(18) 534 91 60, www.muszyna.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE