Uzdrowisko Jedlina-Zdrój

2014-04-14 8:32 Monika Majewska

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój przyciąga górskim klimatem, malowniczym położeniem, ciszą i spokojem okolicy. Kurort oferuje także szeroki wachlarz zabiegów leczniczych. Jednak prawdziwym skarbem uzdrowiska są wody lecznicze.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój leży w województwie dolnośląskim, pomiędzy zalesionymi wzniesieniami Rzepiska i Kobieli, wśród gór Wałbrzyskich i Sowich.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój to uzdrowisko górskie, o klimacie umiarkowanie bodźcowym, którego elementami są spore nasłonecznienie i słabe wiatry (dzięki położeniu w kotlinie otwartej tylko od południa). Na zdrowie kuracjuszy pozytywnie wpływają także okoliczne lasy, głównie bukowe i świerkowe. Jednak uzdrowisko Jedlina-Zdrój słynie przede wszystkim ze źródeł wody mineralnej. Uzdrowisko działa w oparciu o wody ze Szczawna-Zdroju (miasto znajduje się 13 km od Jedliny), z którym od 1962 roku tworzy jeden organizm uzdrowiskowy.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska funkcjonuje przedsiębiorstwo „Uzdrowiska Szczawno – Jedlina” S.A., do którego należy

 • uzdrowiskowy Szpital „Dom Zdrojowy” z oddziałem sanatoryjnym
 • Uzdrowiskowy Szpital Kardiologiczny "Teresa"
 • Sanatorium „Halina”
 • Pijalnia Wód Mineralnych
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Będąc w Jedlinie warto obejrzeć m.in. kościół Trójcy św., dawny kościół ewangelicki, bazylikę w stylu berlińskim, z wysoką wieżą dominującą nad okolicą. Na piesze wędrówki warto wybrać się Uzdrowiskowym Szlakiem Turystyczno-Rekreacyjnym, prezentującym najciekawsze i najpiękniejsze miejsca kurortu. Natomiast 9 km od Jedliny znajdują się ruiny zamku Grodno z wieżą widokową w pobliżu Jeziora Bystrzyckiego, a w odległości 12 km - podziemne miasta w Górach Sowich. Z kolei w Świdnicy, która jest położona 23 km od Jedliny, znajduje się XVII-wieczny ewangelicki Kościół Pokoju, który jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe - szpitalne, sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne i leczenie ambulatoryjne w przychodni uzdrowiskowej (także na NFZ, ZUS i z dofinansowaniem z PCPR/PFRON).

Leczy się tutaj dzieci i dorosłych cierpiących na choroby:

 • ortopedyczno-urazowe
 • reumatologiczne
 • dróg oddechowych
 • nerek i dróg moczowych
 • układu trawienia
 • serca i układu krążenia
 • cukrzycę
 • otyłość
 • osteoporoza

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Jedlina-Zdrój można skorzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii (wodolecznictwo, inhalacje,  światłolecznictwo, elektroterapia, ultrasonoterapia, lasero- i magnetoterapia, masaże), kinezyterapii, krioterapii, krenoterapii (kuracja pitna).

Polecany artykuł:

To ci się przyda

Jedlina-Zdrój - informacja turystyczna

Urząd Miasta Jedlina-Zdrój, ul. Poznańska 2, tel/fax. 74 84 55 215; 74 84 55 216; 74 88 55 054; 74 88 55 269, www.jedlinazdroj.eu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Damian
|

Nowy lek jest bardzo drogi. Ja mialem WZW C, naszczescie moj organizm sam zwalczyl wirus. Mieszkam w NL nowy lek jest juz dostepny od 2014. Jest bardzo drogi, dawka na miesiac kosztuje 6 tys euro a trzeba brac lek 6 do 12 miesiecy, jesli dobrze pamietam.

KRYSIA
|

Proszę o podpowiedź czy osoba po przeszczepie wątroby z wirusem HCV MOŻE BYĆ LECZONA KURACJĄ TRÓJLEKOWĄ. Jak to załatwić.Od kiedy w Polsce będą leczyć taką metodą.

dianusia
|

ja też otrzymałam prezent od służby zdrowia,jestem po nieudanym leczeniu mam nadzieję że zakwalifikuję się na kolejne leczenie.Moje leczenie okazało się pożywką dla wirusa.Najbardziej wkurza mnie to iż jest lek na WZW C ,gdzie leczenie trwa pół roku a wyleczalność 98% lek jest gotowy na wprowadzenie na nasz rynek tylko nasze Ministerstwo Zdrowia ma to gdzieś .Już Kopacz miała podpisać dokumenty lecz zawsze są ważniejsze sprawy niż pacjent z prezentem. Mam tylko nadzieję że ktoś z Ministerstwa wreszcie zauważy ogromny problem i będzie chciał nam pomóc TO TYLKO PODPIS.Trzymajmy się razem bo w grupie siła.POZDRAWIAM

Janina
|

Mój tata jest prawdopodobnie zakażony WZW.Czy może on mieć z tego powodu większe problemy z sercem?

lekarz
|

Na stronie www.newsyringe.com omówiono nowy mechanizm rozprzestrzeniania się zakażeń szpitalnych w służbie zdrowia. Wynika on z wady konstrukcyjnej i instrukcyjnej strzykawek jednorazowych. Dziwne jest, że sprawa ta została nawet zgłoszona do Parlamentu Europejskiego, a w Polsce całkowicie zignorowana przez środowisko medyczne, w tym przez osoby zajmujące się problematyką WZW"C"

IWONA
|

WZW typu C to stosunkowo młoda choroba, wirusa wykryto niecałe 20 lat
temu. Wydaje mi się, że nawet HIV jest dłużej znany od WZW typu C. Na
pewno w społeczenstwie jest większa świadomość zagrożenia HIV niż WZW
typu C - a przecież drogi zakażenia są podobne... Nie dziwmy się więc,
że nie wiadomo do konca jak się przed chronić przed tą odmianą
żółtaczki. Miejmy tylko nadzieję, że i na tą podsępną chorobę będzie z
czasem szczepionka.

Czarna
|

Byłam ostatnio na szkoleniu na temat pierwszej pomocy. Osoba prowadząca wypowiedziała się przy okazji tematu reanimacji o środkach ostrożności w przypadku WZW - koniecznie okulary ochronne, aby nie zarazić się przez błony śluzowe!.
Przestraszyłam się. Co w przypadku, gdy osoba nieznajoma np. w tramwaju, chora na WZW kaszle, ma katar?
W powyższym artykule jest jasno napisane, że nie ma się czego obawiać. Czy osoba prowadząca szkolenie nie miała racji?